Wrz 232018
 

Kandydaci do Rady Miasta w oczekiwaniu na przydział roli.
fot: https://galeria.trojmiasto.pl

Myli się ten, kto uważa, iż wybory samorządowe np. do Rady Miasta są świętem demokracji, a o tym kto zwycięży decydują wyborcy. Nic z tego. Skład Rady Miasta już jest ustalony, a akt tzw. „demokracji” w postaci wolnych wyborów stanowi wydmuszkę, iluzję tego, że mieszkańcy mają coś do powiedzenia.

W 2018 r. do Rady Miasta Lidzbarka Warmińskiego swych kandydatów wystawiło 6 komitetów. 2  nich jednoosobowe, pozostawmy na koniec rozważań. Wydawać by się mogło, że między komitetami i ich kandydatami istnieje jakaś rywalizacja. To pozory. Lista kandydatów była pieczołowicie konsultowana między komitetami, tak aby w każdym okręgu wygrał „wyznaczony” człowiek. To w istocie porozumienie między komitetami, celem uzyskania większości w Radzie Miasta – „my wystawimy tutaj swoich, w zamian wy wystawicie swoich w innym okręgu”. Poniższe zestawienie dokładnie ilustruje mechanizm obsadzania ludzi w okręgach wyborczych, innymi słowy manipulację wyborcami.

Co ma powiedzieć Jacek Wiśniowski mieszkańcom ulic Kromera, Żytniej, Gdańskiej i wielu innych, gdzie nie jest wystawiany kandydat z jego komitetu? Czy to komitet wszystkich mieszkańców miasta, czy tylko wybranych? Podobnie ma się sprawa z KWW Koalicja Obywatelska, oddane Wiśniowskiemu okręgi 3, 6 i 12. W przypadku komitetu pseudo „PiS”-u, hurtem oddano okręgi od 6 do 10. Kolejnym jest komitet „Lidzbarczanie.pl” – nie robiono konkurencji w okręgach 2,4,5,7,10  i 15. Mechanizmy i matematykę wyborczą bezlitośnie obnażają właśnie takie zestawienia jak powyższe. Wygrać mają zasłużeni, członkowie partii lub ci absolutnie posłuszni. Powstaje pytanie: komu i czemu posłuszni? Komitety zmieniły nazwy, już niema WNMO, nikt nie afiszuje się poparciem skompromitowanej PO i ich posłów. Rozważmy więc jak „poustawiano” kandydatów, tak, aby wygrali ci „właściwi”.

Okręg nr 1. Wygrać ma Brodowski Adam, członek PO, spowinowacony z posłem Protasem. Pozostali kandydaci stanowią nieszkodliwe tło.

Okręg nr 2. Sami sportowcy, niezależnie kto wygra (Olszewski Marek, Baranowski Paweł, Gwardjak Adam) będzie podnosił „łapkę” w odpowiednim momencie.

Okręg nr 3. Zieliński Maciej czy Jaskólska Wioletta? Pozostali są tłem. Jak wyżej wierni w podnoszeniu „łapki”

Okręg nr 4. Wygrać ma Serwach Agnieszka z koalicji obywatelskiej. Komitet Jacka Wiśniowskiego nie wystawił kontrkandydata.

Okręg nr 5. Tutaj wygrać ma Korzeniewski Wojciech. Dawniej jeden z najaktywniejszych radnych. Po uzyskaniu etaciku w szkole, aktywność spadła prawie do zera.

Okręg nr 6. Wygrać ma Łagocka Iwona. Dawniej sceptycznie nastawiona do poczynań Burmistrza, przeciwniczka uzdrowiska. Startuje z komitetu Jacka Wiśniowskiego.

Okręg nr 7. Wygrać ma Pasternak Piotr. Człowiek namaszczony przez Protasa Jacka. Przeciwko do walki staje Pliszka Rafał  z własnego komitetu.

Okręg nr 8. Wygrać ma Dryzelenko Andrzej, człowiek cicho przemykający przez samorząd. Niekonfliktowy, głosujący jak należy. Konkurencja jest fikcyjna.

Okręg nr 9. Tutaj wygrać ma Kabała Andrzej, niby przeciw, ale „za”. Konkurencja jest bez szans.

Okręg nr 10. Wygrać ma Naumczyk Tomasz, startujący w 2014 r. z PiS-u. Teraz to człowiek Wiśniowskiego. Głosuje jak trzeba.

Okręg nr 11. Tutaj wygrać ma Kędzierski Andrzej, wieloletni radny. Coraz trudniej odnajdujący się w rzeczywistości. Być może PO postanowiło go wymienić na młodszy model. Jeśli nie, konkurencja bez szans.

Okręg nr 12. Wygrać ma Grzmiączka Marek. Dawniej inicjator ciekawych zmian w samej Radzie Miasta, z biegiem czasu głosujący „jak trzeba”. Konkurenci bez większej szansy.

Okręg nr 13. Tutaj może być ciekawie za sprawą Bartłomieja Zdanowicza, Michalak Doroty oraz Tkaczuk Anny. Tym nie mniej wygrana kogokolwiek z tego nic nie zmieni w Radzie Miasta. To są „swoi” ludzie”.

Okręg nr 14. W tym okręgu startuje były konfident służb specjalnych Kurto Józef, Kij Sylwia, Zajączkowski Zbigniew oraz Dąbrowski Sławomir. Najlepszym wyborem byłby pan Zajączkowski, szkicowałby radnych podczas sesji, może jakiś mural na UM?

Okręg nr 15. Tutaj jest problem. Kandydują Rosiński Krzysztof, Kalata Wiesław oraz kandydat na Burmistrza Miasta Litwin Mirosław. Należy się spodziewać, iż wygra ten ostatni z racji choćby liczby plakatów na „mieście”.

Przyszła Rada Miasta, nie będzie stanowiła nowej jakości w życiu naszego miasta. Nie zatrzyma budowy uzdrowiska, nie pozbędzie się układów, bowiem sama w sobie wywodzi się z takiego. Tak jak i poprzednia – zaślepiona na ważne sprawy mieszkańców. Czy zauważy w 2019 r. kolejną podwyżkę cen za wodę i odprowadzanie ścieków?

Na koniec koniecznie trzeba napisać o 2 kandydatach. Młodych ludziach, samotnie startujących w wyborach do Rady Miasta. Utworzyli własne jednoosobowe komitety. Jeszcze nie skażeni polityką. Być może jest w to metoda na pozbycie się z Rady Miasta politycznych figurantów jak np. Piotra Pasternaka i zastąpienie go Rafałem Pliszką? Zdaniem redakcji byłaby to najlepsza zmiana.

 Posted by at 5:54 pm

63
Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
Wiola
gośc

Czytanie ze zrozumieniem nie jest twoja mocną strona „Wiola”

OJOJO

Chętnie usłyszymy twoja interpretacje :DDD

Getd

A moze to ty gosciu poprostu naucz sie czytac miedzy wierszami

gość

Bartek, weż się w garść ! A jak nie potrafisz , nie pchaj się na afisz !

Kropek

Super byłoby móc głosować według klucza, wynikającego z kompetencji zawodowych, intelektualnych i etycznych kandydata do samorządu. Problem polega na tym, że mało kto poświęci czas na zapoznanie się ze wszystkimi informacjami o kandydatach. Dlatego niestety zazwyczaj decyduje to, czy kandydat często udziela się w mediach, na imprezach i czy dużo obiecuje. W takim wypadku decyzje wyborców są powierzchowne i ładne chodniki, ławeczki oraz obietnice świetlanej przyszłości (uzdrowiskowej) mogą przesądzić.

Zorientowany

A pomyślał redaktor on tym że po prostu nie ma chętnych na radnych? Że nie chcą może uczestniczyć w niby pseudo wyborach? I dlaczego uważa Pan że Pan Kabała ma wygrać np w okręgu 9 a kontrkandydat nie ma szans? Nie wie Pan wszystkiego. Mieszkam w okręgu wyborczym 9 i wiem że Pan Kabała nie zrobił nic dla nas i będę głosował na Pana Pożarskiego nawet z racji przekory i że w ogóle się zdecydował. O ile wiem mieszka Pan gdzieś w okolicy Bema to czemu sam Pan nie wystartuje w swoim okręgu?

gość

hahaha zaczyna się kampania 😉 „nie zrobił nic ” i akurat zagłosuję na jakiegoś Pożarskiego od pana śpiewaka 😉

Zorientowany

Bo nie zrobił. A jak ludzie chcą wymienić kaloryfer w bloku to każe przynosić świadectwa energetyczne bo inaczej się nie zgodzi itp. Głosuj jak chcesz. Ja w swoim okręgu wyboru nie mam bo tylko dwóch kandydatów a na wybory idę. Gorzej bedzie wybrac do rady powiatu. Pozdrawiam

Gosc

Jeśli jesteś tak zorientowany w przepisach o świadectwie energetycznym jak w ilosc kandydatów ze swojego okręgu 9, to gratuluję panie „Nic nie zrobil ” ;)))

Zorientowany

Napisałem dwóch kandydatów co nie znaczy że zapomniałem o trzeciej kandydatce

odp

Szowinista! nie wspomniał o trzeciej kandydatce tylko o „dwóch ” !

menda

Jeszcze tak dziwnych kandydatów nie było, skąd to się bierze, kto tym ludziom wpaja, że są nam potrzebni? Kandydat, który przemieszkał całe swoje dorosłe życie na obrzeżach miasta, ma reprezentować mieszkańców z centrum…. co ten pan może wiedzieć o problemach innych, ani sąsiad , ani brat….

Realista

Ktoś się posługuje moim nickiem „Realista”. Po treści widać że brakuje intelektu dla własnego pomysłu na nick.

Marek

Okręg 2.
Redakcja napisała, że sami sportowcy.
Małe sprostowanie.
Gwardiak Adam nie sportowiec.

Gosc

Tak samo pan Paweł, raczej działacz kolarski jak i działacz PO .

krzysztof

Okręg 3 >> Dajnowski…młody ambitny..Piłkarz.zdobywa bramki..wczoraj Polonia wygrała 3:1,,dajmy młodemu szansę,,,Głosujemy na młodych

Realista

Ponad 3 tys odwiedzin dziennie czyli przez weekend prawie 10 k a w sądzie 80 głosów i to potwierdza całą historię z licznikiem tego portalu i jego oddziaływania ;P

Trombullus

Głosujmy na nieznane nazwiska, ponieważ każdy spoza „sitwy” jest potencjalną laską dynamitu podłożoną w to gniazdo trutni i pasożytów. Ktoś musi im patrzyć na ręce z bliska, to przecież nasze miasto i nasze pieniądze. To że się przefarbowali i mówią zgodnie że w samorządzie nie ma barw partyjnych włóżcie między bajki. Wilk w owczej skórze to w dalszym ciągu wilk.

Ptakhu

Czyli głosujemy tak.
okręg nr. 1 Każdy tylko nie Brodowski
okr.2 Rzucamy monetą (ale zaraz, jest trzech kandydatów)
okr.3 nie znam nikogo. Jakieś propozycje?
okr.4 Nie Serwach? Dużego wyboru nie ma.
okr.5 Nie Korzeniowski?
okr.6 Nie Łągowska?
okr.7 Pliszka?
okr.8 Nie zanam nikogo. Propozycje?
okr.9 Znowu nikogo nie znam.
okr.10 Na szczęście nieduży wybór.
okr.11 Nie Kędzierski to kto?
okr.12 Tu też musicie pomóc.
okr.13 Wychodzi że znowu na PiS
okr.14 O! tu znam jedną osobę. Zbigniew Zajączkowski mój nauczyciel plastyki z podstawówki. Fajny gość.
okr.15 Że niby Karate mistrz?
Trzeba to ustalić, wydrukować i rozdać po rodzinie. Jak pójdzie po naszemu to za 4lata można wystawić swoich kandydatów, tylko z skąd ich wziąć?
Swoją drogą przejrzałem te listy i naprawdę większości nie znam. Nazwiska czasem jakieś znajome. Na plakatach też jakby niektórych kojarzę ale kompletnie nie znam, a w internecie niczego się nie dowiesz bo nie mam fejsbuka.

Ptakhu

Jeszcze lista do powiatu i Burmistrz 😉

gość123

To wejdź na http://www.lidzbarczanie.pl Masz kandydatów z ich życiorysami

Ptakhu

no rzeczywiście jest, wielkie dzięki!
Hmm…. Bosem jest koleś który prowadzi Dom Środowisk Twórczych. Tam w ogóle coś się dzieje w tym domu? No nie wiem… Mam mieszane uczucia.
gość123 dzięki jeszcze raz. Przynajmniej się czegoś dowiedziałem. Ale jako burmistrz chyba sobie poradzi?

Mietek

Okręg 3. Dajnowski. Młody ambitny

Wiola

Napedziles sie z okregami tak jakbys mogl w kazdym po jednym wybrac

Ptakhu

Myślę o innych. Taki jestem 😉

Lidzbark W

czyli głosujmy na „wszystkich” innych niż faworyci… A p. Serwach – no cuż… płakać już nie będziemy… zresztą 75% radnych do wymiany – za robienie „nic” !!!

Realista

Taaaaa te 5 głosów na pewno zmieni wyniki. Szkoda, że poza biadoleniem środowisko nazwijmy to „niezadowolonych” w LW nie znalazło swoich kandydatów bo to oznaczało by przynajmniej próbę zmiany a tak to tylko machanie szabelką za komputera 🙂

Gość

Mocno naciągana konkluzja.

Inżynier

Generalnie ta analiza nie jest tak mocno naciągana. Obecnym włodarzom , częściowo zwaśnionym , chodzi najpierw o rozproszenie się co spowoduje brak polaryzacji przy głosowaniu na poszczególne komitety , a następnie po wyborach wrócenie na łono partii matki. Będą trochę przemieszani, ale pozostaną lojalni. Zobaczymy jaki to przyniesie skutek.

Wiola
krzysztof

Ale nowość !!!!!,,gzie pan się urodził panie redaktorze? czy przybywa pan z księżyca? Wielokrotnie powtarzałem, , w polityce nie ma etyki . Politykę tworzą układy ,tak jest w całej Polsce, a nasz Lidzbark leży w granicach Polski..Pan nic tu nie zmieni. Scenę polityczną zmienią wybory do Sejmu…Wielu obecnych posłów nie załapie się na nową kadencję, zaczną szukać nowego zajęcia , powstaną nowe ugrupowania polityczne. .Obecnie kalendarz polityczny jest tak ustawiony, , że w drugiej kolejce są wybory do Sejmu. Odwrotność wyborów Sejm potem Samorząd może coś zmieni .Nie ma dobrej zmiany w Lidzbarku, a PO-Pis ma się dobrze.

Guest

W Lidzbarku dzieki Bogu nie ma waszego pisu… A jeśli coś tam się tylko tli, to tylko się tli….
Żeby być widocznym a tym bardziej znaczącym to trzeba działać… Od pisania na forach i narzekania jeszcze nic samo się nie zmajstrowalo…
Pisowców nie zachęcam i nie dopinguję do takiego działania. Po co? Nikt was w Lidzbarku nie popiera, czyli nie chce…

krzysztof

ja nie mam nic z PiS_em wspólnego, w życiu w zadnej nie byłem partii. Zgoda w LW nie ma PiS-u,,jest tylko szyld

Mietek

Czy z każdego okręgu musi być wyłoniony jeden radny czy ze wszystkich kandydatów ze wszystkich okregow dostaną się Ci co uzyskali najwięcej glosow?

API

Oczywiście jeden z okręgu.

Gosc

Moim zdaniem owy artykul ma na celu wesprzeć komitet Pana ” śpiewaka”, ” rajdowca” kierownika i zarazem właściciela Agencji Artystyczno -Reklamowej o raz kandydatow z partii politycznej PiS oni wszyscy tez wystawiają po około 10 kandydatów . Trzeba było się skupić raczej na tym który radny jak głosował w tej kadencji np za uzdrowiskiem, dodatkowym kredytem na termy, uchwalodawczą inicjatywą obywatelską, kartą dużej rodziny, podwyżką za wodę w 2015roku, utworzeniem nowej komisji uzdrowiskowej itp .

API

Lub którzy radni przedstawili projekt uchwały obniżający podatki dla małych firm…
Lub którzy radni zmienili zdanie podczas głosowania nad odwołaniem skarbnika miasta,
lub którzy radni sprzeciwili się, potajemnym spotkaniom w gabinecie Burmistrza, tak aby mieszkańcy nie wiedzieli i nie widzieli. Wymieniać dalej?

Gosc

Smialo wymieniaj jak poszczególni radni glosowali w KLUCZOWYCH głosowaniach nad uchwałami, a nie o skarbnik lub spotkaniu z burmistrzem w gabinecie.

Gość

Który to podatek zależny od Rady Miasta i samorządu ma takie znaczenie dla małych firm w LW bo chyba nie podatek od nieruchomości na poziomie tych 21 zł za m2 budynku ROCZNIE czy od gruntów na poziomie 0,8 zł za m2 ROCZNIE. Chyba, że w LW Rada ma super MOC (premiera w LW nie było, więc pewnie nie) i może obniżyć VAT, sposób jego rozliczenia, szczególnie w zakresie wykorzystania pojazdów do działalności i itp., PIT, CIT czy może NKUP. Bo jeżeli Rada nie może obniżyć tych ostatnich podatków to pozostałe stanowią marginalny wpływ na działalność lokalnych firm i proszę tu nie opowiadać bajek Panie Redaktorze.

API

Proszę działalność założyć i wtedy się okaże. Np. Termy powinny płacić jak każdy inny przedsiębiorca podatek, na równych zasadach. Czyż nie tak? Jednak nie w LW. Kwota podatku wynosi ok. 500 tys rocznie, tylko od nieruchomości. Ma to znaczenie szanowny czytelniku? Płacą połowę tylko, na skutek ekwilibrystyki Burmistrza i Rady Miasta. Inne firmy tak fajnie nie mają.

API

Nie miałbym uwag, jakby wszystkie firmy były traktowane jednakowo. Chwaliłbym nawet rozsądną decyzję obniżenia podatków o połowę dla wszystkich firm jednakowo.

Topek

Mówi Pan o wszystkich firmach w LW i kraju?

Gość

Te spotkania potajemne to podobnie jak nagrania z dyktafonu redakcyjnego, też jakieś potajemne 🙂

gość

Jakże prawdziwa diagnoza lokalnego grajdoła. Układy układziki interesy.

Gość2

Może opisał byś API wszystkich kandydatów. W niektórych okręgach pominąłeś osoby. Czyżby i tobą coś kierowało??….

Gość

Napoleon by się nie powstydził oceny sytuacji 🙂 szkoda tylko, że wszystko na NL jest post faktum i nie ma realnego wpływu na rzeczywistość z powodu występowania jedynie w sferze dyskusji na nielicznym forum. Wiele osób namawiało grupę związaną z portalem do zrobienia czegoś realnego, był czas, były możliwości ale chyba nie o to chodzi w LW. Dużo łatwiej jest komentować i opluwać z 3 rzędu, ponieważ ani nie słychać realnie komentowania i napluć się też nie da, wiec będzie można dalej się bawić w obserwowanie, komentowanie, pisanie donosów i takie tam pierdoły ;P