Lut 132019
 

Pomoc publiczna – ingerencja instytucji państwowych, polegająca na przyznaniu w jakiejkolwiek formie, pomocy pojedynczemu podmiotowi gospodarczemu bądź grupie podmiotów, prowadząca do zakłócenia konkurencji na wolnym rynku.” – Wikipedia. 

Nie jest niespodzianką, iż w 2018 r. sztandarowa inwestycja „Termy Warmińskie” po raz kolejny otrzymała potężną pomoc publiczną z strony gminy miejskiej w wysokości blisko ćwierć miliona zł. PWiK także otrzymują pomoc publiczną, ze względów ekonomicznych. Pełne informacje znajdują się w 2 zestawieniach poniżej.

 Posted by at 3:06 pm

76
Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
Wyborca

Ruszyły lidzbarkie wieczory humoru i głupoty czyli spotkania burmistrza z mieszkańcami. Niezły kabaret.

Wyborca

Spotkanie typu żenada. Promocja jednego „idealnego” pracownika – porażka totalna. Merytorycznie żenujące przemówienie. Przewaga ilościowa pracowników nad mieszkańcami. Ciekawe jak pan burmistrz rozliczy czas pracy pracownikom, może warto na spotkanie inspekcję pracy zaprosić? Pomysł spotkań dobry, realizacja beznadziejnie kiepska.

Kyle XY

Widziałem nie raz ten teatr jednego aktora, ale to nie Holubek ani Łomnicji.
Cel ? Usprawiedliwienie błędnie wydawanych pieniędzy?

Mietek

Tylko lansowac się potrafią…Z tych spotkań nic nie wynika ale trzeba się pokazać żeby ludzie nie gadali

Również przystojny

Ostatnio zapytałem moją 50-letnią sąsiadkę dlaczego głosowała na obecnego burmistrza. Wiecie co odpowiedziała? Cytat: „bo jest przystojny.” Ot, taka ciekawostka. 🙂 Pozdrawiam

Wyborca

I ma mięciutką rękę w dotyku….

Kyle XY

No cóż takie mamy durne społeczeństwo.
Takiej Pani powinno się zabrać prawa wyborcze za głupotę.

Xyz

Społeczeństwo społeczeństwem, burmistrz burmistrzem, jakie społeczeństwo taki burmistrz. Pytanie nasuwa się trochę inne, dlaczego instytucje, które mogłyby zrobić z tym wszystkim porządek nic z tym nie robią. Są przecież kontrole, RIO, NIK, PIP, ZUS, US itp itd. Niestety zakres tych kontroli nie jest zbyt obszerny i zazwyczaj omija newralgiczne punkty. Chyba że, to kwestia czasu, ewentualnie podsunięcia odpowiedniej tematyki/zakresu kontroli. Miejmy nadzieję, że w odpowiednim czasie uda się wyłapać wszystkie nieprawidłowości, dzięki czemu miasto czy gmina wiejska nie popłyną finansowo.

Mieszkaniec

Może warto by się zastanowić nad zasadnością dalszej bytności burmistrza. Zadłużenie miasta rośnie, rozdawnictwo wprost proporcjonalnie do zadłużenia. Planowane inwestycje nie wniosą niczego więcej oprócz ogromnych kosztów, spółki ledwo przędą, młodzież ucieka. Niedługo jedynym rozwiązaniem dla tego miasta będzie zaoranie. Mieszkańcy powinni się mocno zastanowić nad własnym wyborem, może warto coś zmienić….

mieszkaniec

O czym Ty mówisz? nie siej spamu , to nie jest wątek Burmistrza który to otrzymał mandat na drugą kadencję z poparciem bliskim 80% wyborców.

cox

Te 80% wyborców może nie ma pojęcia o tym co się dzieje za zamkniętymi drzwiami w UM tylko się podniecają nowymi parkami, bulwarami, siłowniami itd…

ilex

Nie ściemniaj. Czemu nie dodałeś, że głosujących. Głosowało ok. 50%, czyli za P. Wiśniowskim głosowało ok. 38% uprawnionych do głosowania. Reszta była przeciw; czy to czynnie czy też biernie, nie głosując z braku odpowiednich kandydatów.

mieszkaniec

80% wyborców przy urnach zagłosowało ponownie na Pana Jacka Wiśniowskiego w drugiej kadencji * .Zaś te 45 % uprawnionych do głosowania nie poszła na wybory z kilku powodów : tj. Brak czasu , brak postaw obywatelskich , brak zdrowia itd.

API

W mojej ocenie, w wyborach na Burmistrza nie było konkurencji. Jak słusznie zauważył jeden z czytelników, wybory były „ustawką”, a wygrać miał ten co wygra. Kandydat z tzw. lidzbarskiego PiS-u? Proszę o powagę, w Lidzbarku Warmińskim nie ma PiS, jest coś na kształt tejże partii, marionetkowa lokalna „partia” kierowana przez PO. Z góry skazane to na niepowodzenie. Konkurent z PO także był, raczej dobra mina do złej gry. Ot, ludzie pomyśleli, że jakaś walka przedwyborcza była i tyle.
Myślę o starcie w przyszłych wyborach na Burmistrza Miasta, aby w końcu położyć kres tej patologii, układom i układzikom.

Aramis

To jeszcze należałoby usunąć wielu zasiedziałych szkodników z rady miasta. Zostawić tylko tych co rzeczywiście chcą coś zrobić …. i tu mizernie… tylko p.Łagocka. 🙂 reszta śpiochy. Obudzą się przed wyborami. Pamiętamy bonifikaty 60 % tyle co jest obowiązkowe za użyt. wieczyste i inne bajki burmistrza. Nie wspomnę tu o kolejnym science fiction pt. uzdrowisko… czyli lek na bolączki L.W..

Mieszkaniec

To prawda. Niestety każda taka kadencja jak aktualna i ta poprzednia działają na szkodę miasta. Oby nie było za późno…

Aramis

Te miasto, które miało być „turystyczną Mekką północy” z racji działań 3 muszkieterów z PO i obecnych, ale idzie w uzdrowiskową zagładę. To kolejna mina na polu niewiedzy z braku znajomości tematu funkcjonowania, kosztów oraz olewanie czynników miastotwórczych, finansowych.

Mieszkaniec

Spam to Ty siejesz. Jakie 80%? Należy czytać i interpretować wyniki ze zrozumieniem. Widzę, że w tym mieście jest dużo więcej pseudo ekonomistów i fachowców od niczego. Niestety wybór zła koniecznego znowu zawitał to tej metropolii uzdrowiskowej.

abc

Trzy młode panie na zdjęciu poniżej to pracownice starostwa powiatowego a konkretniej wydziału organizacyjnego, oświaty i ochrony środowiska. Co robiły na balu? Czy ich obecność nie wykracza poza zakres obowiązków służbowych?

xyz

to są stosunkowo nowe Panie w starostwie, które towarzyszą harremu w różnego rodzaju uroczystościach ..

ten-or

służbowo również można balować,…

Kropek

…..jak w NBP 😉

Mieszkaniec

Tylko wypłata troszkę mniejsza

krzysztof

jak podają żródła państwowe w dniu wczorajszym tj.14 lutego. w całej Polsce przez całą noc liczono osoby bezdomne. Akcję zorganizowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Przez całą noc policja, straż miejska, przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej sprawdzali między innymi skwery, pustostany, altany działkowe i dworce kolejowe.. chodzi nie tylko liczenie osób bezdomnych, to także diagnozowanie problemu, szukanie przyczyn bezdomności i oferowanie pomocy.jak mi się wydaje to nie jeden z tych bezdomnych gdyby mu dług umorzono,nie sięgnąłby po alkohol i dalej by mieszkał,,…w/g danych z ABK eksmituje się za dług 2000,00-3000,00..

Cox

Serio? W takie święto? Każdy mógłby iść do zakochanejj i wyliczenia mogą się nie zgadzać.

krzysztof

to również święto ubogich i bezdomnych… To tłumaczy, dlaczego właśnie św. Walenty jest patronem wszystkich miłujących bliżniego,,.nie tylko sercowo..
Św. Walenty patronuje chorym na epilepsję, ale i na choroby nerwowe. Jest opiekunem chorych psychicznie, ludzi ogarniętych mrokiem umysłu. Ikonografia przedstawia tego męczennika najczęściej w stroju kapłańskim, w momencie uzdrawiania chorego. tak widać bardzo się mylisz w ocenie..

Aramis

Jak już wielokrotnie pisaliśmy nie ma obowiązku przebywania i przeżywania męczarni na tym portalu. No chyba ,że ktoś pilnuje z ramienia partyjnych obowiązków, lub innych powodów np. niechęci do portalu :), a później bawi się w donosiciela i sypią się pozwy.

Szkoda , że nie wszedł mój post z linkami, ale chwiałbym przypomnieć, że każdy u kogo nie przypada 2290 zł na głowę w rodzinie nadal może korzystać 50% ulgi w podatku (… tak dzieci też się liczy). Pokazuję i objaśniam: 3 osobowa rodzina wg zapisu dochód 6870 zł ( 4 os- 9160zł) – jeśli nie ma…to możesz się starać zgodnie z Uogn art. 74.1 o 50% zniżki w opłacie użytkowanie wieczyste. Oczywiście zwolnienie dotyczy tylko budynków mieszkalnych. Dodam ,że jeśli udokumentuje się dochody to ulga jest z automatu.

Aramis

….oczywiście miesięcznie

Aramis

a i chodziło mi o 50% ulgi w użytkowaniu wieczystym nie podatek. Względem podatku od nieruchomości macie prawo ubiegać się o zniżki z tytułu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych gdy pomieszczenie ma: do 1.40 m wys – podatek 0 zł, 1,4- 2,2m – 50% podatku, dotyczy także piwnic za które również płacicie. Warto sobie przemierzyć i odjąć np skosy. W przypadku skosów od powierzchni odejmuje się tę część powierzchni pomieszczenia gdzie nie ma 1.40 m. Polecam lekturę tejże ustawy.

gość

Niestety cały czas na NL mamy odgrzewane kotlety. Gdyby nie termy to zero dziennikarstwa i informacji.

Ziom

Katarzyna, Jerzy Kasperowicz to osoby, które corocznie mają jakieś ulgi ew. odroczenia lub w ostateczności umorzenia. Nie są to jakieś zawrotne kwoty, ale są. Czy to przywilej dla pani pracującej w UM? No chyba, że to zbieżność nazwisk to przepraszam za zamęt.

Mietek

Hmmm może wszyscy starajmy się o umorzenie. Dlaczego ciągle te same osoby mają korzystać z profitów. Każdemu się należy

Wyborca

Umorzenie samo w sobie nie czymś złym. Jest natomiast kilka warunków, które powinny być brane pod uwagę przy udzielaniu takich bonusów. Po pierwsze sytuacja finansowa Gminy/Miasta. Jak można umarzać w sytuacji, gdzie burmistrz zaciąga kredyty, wygląda to tak jakby brał kredyt na indywidualne potrzeby mieszkańców, którym udzielił umorzenia. Widać tu jakieś zachwianie normalności. Dziwi ta sytuacja, tym bardziej że burmistrz ma się za wspaniałego ekonomistę, udziela się w panelach dyskusyjnych na forach ekonomicznych. Dziwne zachowanie. Druga sprawa to sprawiedliwość umorzeń, najprawdopodobniej są równi i równiejsi…. Niestety ale normalności w tym urzędzie nie ma. Może to za sprawą nadzwyczajnych władz, odpowiednich osób zasiadających w radzie miejskiej, rzeszy pełnomocników burmistrza, doradców.

API

Przecież Burmistrz sam się nie wybrał jesienią;)

Wyborca

To prawda, tym bardziej ta sytuacja jest żałosna i patowa. Mieszkańcy raczej świadomie zagłosowali 😉

Ziom

no i jeszcze sprawa państwa brzezińskich, których to synowa pracuje w sekretariacie pana Jacka. Czy u nich to też przypadek?

jan

a komu umorzono

gość

zestawienia w tabelkach to umorzenia, API nie dopisał

Aramis

Kolejny zlot Peło. Panowie z PO mają duże doświadczenie, biorąc udział w wielu nieprzemyślanych ekonomicznie przedsięwzięciach. Można to traktować jako zdarzenia charytatywne. Odnalazł się w końcu mój ulubiony geniusz ekonomii i znawca tematyki termalnej oraz inny lokalny fizyk- amator „łatwiej jest wodę podgrzać niż schłodzić” czyli ekspert od: Skaningowej kalorymetrii różnicowej
DSC (ang. differential scanning calorimetry) technika doświadczalna, pozwalająca mierzyć pobieranie energii cieplnej przez próbkę podczas kontrolowanego wzrostu (lub spadku) temperatury[3]. (Wikipedia) Genialne.Do tego balu charytatywnego powinien dołączyć burmistrz jako kolejny „znafca” tematyki uzdrowiskowej i podejmujący (rzecz jasna dla naszego dobra) działania charytatywne względem term. Ciekawa jest pomoc dla przedsiębiorstwa PGK, PWiK. Co do innych: to kto zabroni biednemu bogato żyć, a bogatemu udawać, że jest biedny.

ilex

Aramis, czytaj tekst ze zrozumieniem. W tekście bowiem nie ma ani słowa o pomocy dla PGK, którą przypisujesz tej spółce. Jest za to powiedziane, że pomoc otrzymał Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Spółka z o. o., a to nie to samo co PGK. Są to dwie różne spółki i w dodatku z różnych miast. Więcej uwagi przy czytaniu. W dyskursie należy być rzetelnym i nie przeinaczać/przekłamywać faktów.

Aramis

cyt.”Więcej uwagi przy czytaniu. W dyskursie należy być rzetelnym i nie przeinaczać/przekłamywać faktów.” Tekstu niewiele spojrzałem na tabelkę, nie zauważyłem mały druk. Pracujesz w PGK ?
Nie bulwersuj się tak : dla budżetu miejskiego to jedna rybka czy dasz kasę firmie x czy y. Rzeczywiście mój błąd 🙂 Chodzi o firmę z O. gdzie gminy z woj. podpisały dziwne umowy na dostarczanie śmieci bez możliwości wycofania się z tego interesu? http://lidzbarkw.eu/gospodarka-odpadami-komunalnymi. Prawda ?

ilex

Aramis, dziękuję, że zauważyłeś swój błąd. Oczywiście dla budżetu nie jest istotne jaka firma, ale już dla polityki prowadzonej przez burmistrza zapewne tak. Co do tej pomocy dla owej spółki z O. mam pewne jednak wątpliwości, ale muszę je najpierw przemyśleć.

Aramis

Nie mam problemów z przyznawaniem racji na forach jak czegoś nie dojrzę. Dziękuje za zwrócenie uwagi i nie musiał być to ton belferski 🙂 Ws tematu spółki kolesi w O. wystarczy poczytać debatę Olsztyn formę, koszty cała otoczkę o spalarni. Gdzieś jest opis jak nowo wybrani samorządowcy postanowili się wycofać z tego niekorzystnego interesu, ale ..przegrali w sądach. Interesujące jest, że umowa jest…… wieczna i niemożliwa do zerwania. Nie wiem czy to zgodne z prawem. Mieszkańcy szuwarowo- bagiennego będą łojeni cenami za śmieci olsztyńskich cwaniaczków-urzędników. W ramach przypomnienia należałoby wpisać tu imię i nazwisko „honorowego burmistrza”, za którym niektórzy tęsknią, a któremu zawdzięczamy bruki, termy i parę innych fanaberii. http://gazetaolsztynska.pl/a/324303 cyt.. Więc słusznie wykombinowali sobie, że po wybudowaniu spalarni będą sobie czerpać kolosalne korzyści finansowe z 1)energii cieplnej 2) energii elektrycznej 3)przyjęcia śmieci. A zapłacą olsztyniacy i 39 gmin. Aby negocjować z michelinem nikt nie kiwnął palcem a JESTEM GŁĘBOKO… Czytaj więcej »

ilex

A jednak nie rozumiem. Co to za pomoc publiczna jeśli jest przekazana jako forma wynagrodzenia za wykonaną usługę. Okazuje się, że nie na moją głowę.

Aramis

🙂 całe te zdanie od początku do końca jest urzędniczym bełkotem … i oto chodzi, aby nikt nie zrozumiał.
https://www.youtube.com/watch?v=88FuOgcldUk

Kropek

Ciekawostka: Termy Warmińskie Sp. z oo otrzymała pomoc samorządową, a ostatnio jest sponsorem konkursów w radiu Olsztyn, które niedawno zamieściło informację o niezapłaconych rachunkach za wodę. Tak to się dziwnie plecie w LW 😉

Aramis

Kolega Kropek nic nie rozumie :). Termy dostają pomoc, aby mogły zapłacić za wodę i podatki od nieruchomości. Z tych pieniędzy znowu udzieli się pomocy publicznej, aby mogli zapłacić j.w.. Termy to takie perpetuum mobile wybudowane przez ekonomicznych laików Pozdr.

Kropek

Za taki patent na przepływy finansowe to co najmniej Nobel z ekonomii się należy)))

Kyle XY

Co do PWiK to nie chce mi się wierzyć ,że to dosłownie umorzenie. To chyba wzajemne świadczenie „usług”, typu PWiK coś dla miasta, a miasto coś dla PWiK.

Aramis

….takie tam przekładanie kasy z lewej kieszeni do prawej pt. ja tobie, ty mnie .. zabawy księgowych.:)

Kyle XY

Niezupełnie. To może być np: ty wykonasz inwestycje która jest w zadaniach gminy a ja Tobie daruje. Zawsze można powiedzieć. że to Pan Burmistrz „Łaskawy” umorzył spółce źle zarządzanej w celu ….. i celu można dopisać.
Wszyscy MIESZKAŃCY BĘDĄ WDZIĘCZNI.

Kyle XY

Ty wykonasz za darmo …. Kwestia polega na tym kto kogo wspiera. Czy my poprzez wzrost ceny wody wspieramy inwestycje miasta przyczyniając się do FB sukcesu, czy miasto wspiera PWiK.

jan

Trafne spostrzeżenie

jan

Ile w skali roku płacą spółki miasta podatku od nieruchomości,kto jest w stanie odpowiedzieć

Gosc

Powiat lidzbarski 80tys umorzenia, termy warminskie 250tys umorzenia!

cox

Znam z widzenia kilka osób które są wyżej wymienione. Wożą się drogimi samochodami, mieszkają w luksusach… Czy naprawdę są aż tacy biedni? Czy tylko udają bogaczy?

gość

Zaczyna tu być jak na pudelku, tyle że piszą tylko jednej gwieździe 🙂

oleee

comment image

ilex

Każdy chciałby być piękny i bogaty i bawić się. Kto komu broni. Biedni też się bawią, no może nie tu, ale jednak. Każdy według swego wyboru i na swój sposób.

gośćć

O jakim pięknie mówisz ? chyba nie tym ze zdjęcia, piękno to nie pieniądz, a bogactwo szczęścia nie daje ! Jak się powiększy zdjecie widać pana wójta kilku kandydatów z komitetu tzw . „niezależnych samorządowców ” i lokalnych przedsiębiorców POwiazanych mocno z PO.

Szczęśliwy

Abstrahując od tej konkretnej notki – z rozbawieniem obserwuję od pewnego czasu komentarze pod „artykułami” na naszlidzbark.pl. Drodzy mieszkańcy poszkodowani przez los, rząd, pracodawców, samorząd lokalny i wiele innych podmiotów usilnie walczących, by żyło Wam się jak najgorzej, mam dla Was radę. Wyprowadźcie się – do Bisztynka, Jezioran czy Ornety. Tam czekają na Was przedsiębiorcy gotowi zapłacić niewykwalifikowanemu pracownikowi 4000 zł netto za 168 godzin pracy, a właściciele mieszkań chętnie wynajmą swoje M3 za 700 zł. No i najważniejsze – nie będziecie musieli patrzeć na nierentowne termy, kilometry ścieżek rowerowych i nikomu niepotrzebne ronda. A ja nie będę musiał mijać Was na ulicach mojego pięknego Lidzbarka. Pozdrawiam.

gość

Zatkało ich 🙂 i nawet nie skomentowali.

S...

comment image

gość

Prezydent USA zbudował imperium na pomocy publicznej w firmie umorzenia podatków 🙂

gość

Podatek od nieruchomości- powinno być dodane, że to „UMORZENIA” .Api popraw

No

To jest bardzo interesujące, bo jak normalny człowiek ma problem, to zaraz straszą komornikiem i pisma z sądów przychodzą. Kiedy idą na jakąś ugodę, to na swoją korzyść. Umorzenie? Jakie umorzenie, jeszcze odsetki z sufitu,. Ja proponuję też przyjrzeć się wnikliwie działalności SM Warmia, jej członków, szanownej Pani prezes oraz radcy prawnego. To, co tam się wyprawia, to mógłby być bardzo ciekawy materiał na dobry reportaż o zapewne w niedługim czasie będzie. Fajnie panie API, że pan porusza tematy trudne. Oby tak dalej.

gość

Tak się rozdaje pieniądze podatników na lewo i prawo…
Pomoc publiczna? No dobra, ale niech Włodarze płacą ją z własnych pensji.

krzysztof

a mi nie dali dodatku mieszkaniowego,,, bo za duży metraż …o 0.5 metra

No

To jest przykre. Innym się pomaga bez umiaru, a Ty człowieku radź sobie sam.

Cox

Zamuruj sobie te 0. 5m

krzysztof

ha,ha.ha…nie da się w papierach jest zapisane,,,,