Wrz 182017
 

Kadr z programu Interwencja

Dzisiaj telewizja Polsat o 16.15 wyemitowała krótki materiał o zatruwaniu środowiska w Lidzbarku Warmińskim przez firmę Polmlek (link do materiału TUTAJ). 40 minut później do redakcji zadzwonił rzecznik prasowy Wojewody Warmińsko-Mazurskiego pani Bożena Ulewicz. W rozmowie telefonicznej, rzecznik przekazał zaniepokojenie Wojewody zaistniałą sytuacją, oraz przekazał drogą mailowa informacje od Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, Pani Joanny Kazanowskiej. Poniżej pełna treść informacji uzyskanej od pani rzecznik.

 

 

Szanowny Panie Redaktorze,

odpowiadając na artykuł „Znowu awaria w Polmleku”, jaki ukazał się w serwisie informacyjnym „Nasz Lidzbark” 20.08., br., uprzejmie informuję, że Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Pani Joanna Kazanowska przekazała mi obszerną informację, o działaniach, jakie WIOŚ podjął w/z z sytuacją w firmie POLMLEK, którą poniżej przekazuję.

RZECZNIK PRASOWY

WOJEWODY  WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO
/-/ Bożenna Ulewicz

 

„Biorąc pod uwagę stwierdzone naruszenia warunków pozwolenia zintegrowanego w trakcie przeprowadzonej kompleksowej kontroli w POLMLEK (w dniach 20.07-30.08.2017 r.), polegające na:

– wielokrotnym przekraczaniu dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń w ściekach odprowadzanych do rzeki Łyny,

– braku wykonywania od 30 września 2016 roku pomiarów ilości i jakości ścieków w miejscu po połączeniu wszystkich rodzajów wytwarzanych ścieków na końcowym kolektorze zrzutowym odprowadzającym ścieki do Łyny lub w innym reprezentatywnym miejscu,

– przekroczenia niektórych parametrów produkcyjnych,

– przekroczenia ilości niektórych wytwarzanych odpadów,

zwrócono się pismem z dnia 13 września 2017 r. do Starosty Lidzbarskiego  o podjęcie stosownych działań, w szczególności o rozważenie wszczęcia postępowania z art. 195 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2017 roku poz. 519 z późn. zm.)  w sprawie cofnięcia lub ograniczenia udzielonego POLMLEK sp. z o.o. w Warszawie Zakładowi Mleczarskiemu w Lidzbarku Warmińskim przedmiotowego pozwolenia.

14 września 2017 r., wysłano do POLMLEK sp. z o.o. w Warszawie Zakład Mleczarski w Lidzbarku Warmińskim, zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego, na podstawie art. 61 § 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1257), w związku z art. 367 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 519 z późn. zm.), w sprawie wstrzymania użytkowania instalacji:

  1. a)    instalacji do produkcji wyrobów mleczarskich o zdolności przetwarzania 1000 ton mleka na dobę,
  2. b)    instalacji do przerobu serwatki,
  3. c)    oczyszczalni ścieków.

w POLMLEK spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w Warszawie Zakładzie Mleczarskim w Lidzbarku Warmińskim, ul. Topolowa 1, 11-100 Lidzbark Warmiński, z uwagi na wprowadzenie przez przedmiot korzystający ze środowiska substancji lub energii do środowiska z naruszeniem warunków pozwolenia zintegrowanego wydanego dla przedmiotowej instalacji przez Starostę Lidzbarskiego, 11-100 Lidzbark Warmiński, z dnia 27.04.2016 r. znak: OŚ.6222.2.2015.

Wystosowano również:

– pismo do Burmistrza Lidzbarka Warmińskiego o objęcie monitoringiem rejonu wylotu ścieków  z POLMLEK sp.  z o.o.  w Warszawie Zakładu Mleczarskiego w Lidzbarku Warmińskim

– pismo do Okręgu PZW (Polskiego Związku Wędkarskiego) w Olsztynie z prośbą o współpracę, zwłaszcza o obserwację miejsca wylotu ścieków z POLMLEK sp.  z o.o.  w Warszawie Zakładu Mleczarskiego w Lidzbarku Warmińskim  oraz rzeki Łyny.

– wysłano również pismo do Prokuratury.

 

Z poważaniem

Joanna Kazanowska

Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska”

 

Przypomnijmy, że decyzję środowiskową w sprawie budowy nowej linii produkcyjnej podjął Burmistrz Jacek Wiśniowski 17.12.2014 r. czyli  7 dni po objęciu stanowiska. Decyzję podjął po konsultacjach społecznych, czyli udziale społeczeństwa – nikt nie zgłosił uwag.

 Posted by at 9:00 pm

Dodaj komentarz

33 komentarzy do "Polsat o Polmleku, reakcja Wojewody"

Powiadom o
2000

Gall Anonim
5 miesięcy 27 dni temu

Ludzie właśnie oglądnąłem Interwencję. Widać jak na dłoni że Polmlek ma całe władze w czterech literach. Przecież oni rozbudowują oczyszczalnię bez żadnej decyzji pozwolenia na budowę i decyzji środowiskowej. Ciekaw jestem gdzie jest teraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. To jest typowa samowola budowlana i znowu bez żadnych konsekwencji. 100 m od tych zbiorników mieszkają ludzie.

Slawek
4 miesięcy 18 dni temu

Moim zdaniem Polmlek to nie tylko wladze ale przede wszystkim mieszkancow Lidzbarka na w tym miejscu. Co gorsza to plaformerskie waldze rozniez maja mieszkancow w tym samam miejscu. Jak to mozliwe zeby przez tyle lat zatruwali rzeke i ludzi i nikt z wladz nie ruszyl palcem. Wiecej zwalczali spolecznikow takich jak API, gdy tylko ci ostatni poruszali temat sciekow. To jest wlasnie DOBRA ZMIANA. Rzady PISu przynosza pozytywne skutki. Dziekuje API za wytrwalosc !!!

Gall Anonim
4 miesięcy 17 dni temu

Nie dzielmy mieszkańców na tych z dobrych z PiS i tych złych z PO. Może podzielić na tych dobrych co chcą coś zrobić dla miasta i tych złych co myślą tylko o własnym interesie.
Na otwarciu proszkowni był minister Kowalczyk i co?? Upaprany jest w ciemne interesy?? Z pewnością nie. Mam wątpliwość że gdyby wiedział o ciemnych stronach mleczarni to miałby duże wątpliwości żeby przyjechać.

Trombullus
5 miesięcy 27 dni temu

W normalnym kraju takie działania powinny być od pierwszego zrzutu mazi do Łyny a Harhaj i Wiśniowski powinni już brać numerki w Urzędzie Pracy.
Harhaja ogólnie za całokształt powinno się wywieźć na taczce główną ulicą i posadzić na tej rurze, oczywiście w obecności jak największej ilości kamer. Na głowę laur w brudnych wodorostów i tabliczkę z napisem PO na szyję.

gosc
5 miesięcy 27 dni temu

Za mleczarenie na taczkach ale poprzedniego wlodarza wraz z resztą ferajny PO

gościówa
5 miesięcy 26 dni temu

Dlaczego poprzedniego za mleczarnię? Obecny wydał decyzję środowiskową, jak napisał pan API

gość
5 miesięcy 26 dni temu

Bo palcem nie kiwnął jak uprzykrzali życie mieszkańcom dużo wcześniej jak przed grudniem 2014roku ( np. Polsat w 2013r) . Poprzednicy zmieniali odpowiednio plany zagospodarowania przestrzennego, uzgodnienia dotyczące planowanego uzdrowiska na terenie miasta. Parasol ochronny był mocno rozwinięty !

Gościówa
5 miesięcy 25 dni temu

Absolutnie nie bronię poprzednika, ale obecny ,,dokopał,, miastu swoim podpisem, dzięki czemu mleczarnia mogła się rozbudować! A obecny z księżyca się nie urwał, mieszka w LW i sprawa Polmleku nie była mu obcą. Mimo wszystko wyraził zgodę. Świadomie i myślę że bez jakiegokolwiek presji.

gość
5 miesięcy 25 dni temu

Fakt POprzednik zostawił porządek w papierach, wszystko było dograne z urzędami i instytucjami , więc obecny nie miał wyjścia i niestety podpisał tak jak nakazywało mu prawo.

gościówa
5 miesięcy 25 dni temu

No i co, że dograne? Własnego rozumu nie ma?

gość
5 miesięcy 24 dni temu

„nakazywało mu prawo „

Gościówa
5 miesięcy 24 dni temu

Prawo braku zdrowego rozsądku

Gall Anonim
5 miesięcy 26 dni temu

masz rację, całe konfekcjonowanie sera Polmlek ściągnął z Olszyna, do budynków które „miały być” magazynami. O ile to pamiętam rozbudowa na podstawie decyzji środowiskowej gdzie poprzedni burmistrz stwierdził iż nie potrzeba raportu oddziaływania na środowisko. Oczywiście bez konsultacji ze społeczeństwem.

Gall Anonim
5 miesięcy 27 dni temu

można byłoby tym co płynie z rury działki im popodlewać, skoro twierdzą że to jest czyste

pietuch
5 miesięcy 27 dni temu

No nie wierzę w to co słyszę .Drobne incydenty? Konkurs na najlepszy filmik? Ręce opadają . To pan tak się przygotował wiedząc o nagrywanym programie ? Nalał pan wody do butelki nią przekręcał pokazując nam wszystkim jak działa oczyszczalnia .Ok czyli syf zalega na dole a górą spływa oczyszczona woda .Nie trzeba być bystrym biologiem ,żeby zauważyć fakt ,ze tak właśnie działają obecnie zalewy (ten przed Koniewem i ten przed Kotowem . Czyli wymachując swoją butelką uświadomił pan mieszkańcom na jakiej ekologicznej obecnie bombie mieszkają . Dla pana wiadomości -nad tymi zalewami obserwowałem rybołowa ,orliki krzykliwe jak i bieliki. Ale to oczywiście ten drobny incydent spowodował ,ze przyroda wygląda tam zgoła inaczej.Czarna woda i totalna cisza. Może warto jednak zastanowić się ,ze „to” co umyślnie zrobiliście jest nieodwracalne , strach przebywać w pobliżu tej waszej spustowej rury, jak i nad tą niegdyś piękną rzeką…….. Nie pozdrawiam.

Filemon
5 miesięcy 27 dni temu

Ktoś wie jak odpalic filmik z strony interwencji? Na komputerze nie trybi, podobnie na telefonie…

Monika
6 miesięcy 53 minut temu

Mam nadzieję, że nasze władze podejmą wreszcie właściwe decyzje i przestaną pilnować interesów właścicieli POLMLEKU a zaczną reprezentować zwykłych ludzi, mieszkańców naszego miasta.

m.p.
6 miesięcy 11 godzin temu

„drobne incydenty , które niepotrzebnie są nagłaśniane” . Człowieku, słyszysz sam to co mówisz?

Gościówa
6 miesięcy 12 godzin temu

I kto tu jest skuteczny w działaniach? Trzecia władza na czele z miejscowym redaktorem . Brawo

pietuch
6 miesięcy 12 godzin temu

zwrócono się pismem z dnia 13 września 2017 r. do Starosty Lidzbarskiego o podjęcie stosownych dział ——„Proszę sobie jasno powiedzieć ,ze to co płynie do rzeki jest już po oczyszczeniu”Te zdanie ! te zdanie to kpina z nas wszystkich!Wstyd.

API
6 miesięcy 12 godzin temu

Oj, tam. Za rok powołany będzie następca, który cofnie pozwolenie Polmlekowi i tyle,

seker
6 miesięcy 12 minut temu

to w końcu podejmuje decyzje burmistrz czy starosta bo już nie kumam?

Gall Anonim
5 miesięcy 27 dni temu

Starosta daje pozwolenie zintegrowane na działanie instalacji. A w nim jśredniodobowy odpływ ścieków zatwierdzony przez starostę określony jest na 3410000 litrów/dobę. Wydając takie pozwolenie w dniu 16.02.2016 r.urzędnicy starostwa „musieli znać” parametry oczyszczalni inaczej POlmlek by takiego papieru nie dostał. Takie pozwolenie od starosty dostała mleczarnia po budowie suszarni serwatki. Natomiast we wniosku z 17.07.2017 r. o „rozbudowę oczyszczalni” zarządzający Polmlekiem piszą że przerób dobowy oczyszczalni wynosi ok 2500000 l na dobę. Ciekaw jestem w jaki sposób starosta zagospodarował 1000000 litrów na dobę ścieków.

Trombullus
5 miesięcy 27 dni temu

Brawo Gal, skoro dużo już wiemy to przydałby się artykuł śledczy podsumowujący całą sytuację. Zaczynając od wcześniejszych decyzji decydentów, ich przelotów helikopterem Polmleku na popijawy, limitów ścieków, przepustowości oczyszczalni. To wszystko jest porozrzucane po komentarzach i artykułach a w całości kreśli już jakiś obraz- nie wiem czy nie nadający się do prokuratury.

Iwona
5 miesięcy 27 dni temu

Ale burmistrz wydał polmlekowi decyzję środowiskową

gościówa
5 miesięcy 26 dni temu

Właśnie, w siódmym dniu urzędowania…szybko ocenił sytuację

Gall Anonim
5 miesięcy 27 dni temu

no i jeszcze nurtuje mnie jedno co przed wydaniem decyzji w 2014 r. robił w pewnej miejscowości pod Lidzbarkiem

Gall Anonim
5 miesięcy 27 dni temu

Nie będę bronił burmistrza, bo w wypadku budowy proszkowni serwatki też ma pod paznokciami. Zacząłbym od PZP zamieszczonych w nim zapisów ogólnych związanych ekspozycją sylwety miasta, zastanowiłbym się nad pojęciem „adaptacja”, a skończyłbym na wydajnościach przedstawionych przez Polmlek

Gość
6 miesięcy 13 godzin temu

„Przypomnijmy, że decyzję środowiskową w sprawie budowy nowej linii produkcyjnej podjął Burmistrz Jacek Wiśniowski 17.12.2017 r. czyli 7 dni po objęciu stanowiska. Decyzję podjął po konsultacjach społecznych, czyli udziale społeczeństwa – nikt nie zgłosił uwag”.

A co ciekawa matematyka.

Gall Anonim
5 miesięcy 18 dni temu

A w jaki sposób zostaly określone strony postępowania?
Po określeniu stron powiadomienie musi być na piśmie.
W tym wypadku król Artur pomógł mleczarni

Monika
6 miesięcy 2 godzin temu

Jakie konsultacje społeczne, na stronach UM nie można było znaleźć żadnej wzmianki nawet o rozbudowie mleczarni. Informacja wywieszona na tablicy ogłoszeń w UM małym druczkiem to chyba nie konsultacje społeczne, po takowych konsultacjach to chyba powinien zostać jakiś ślad a tu śladu nie ma a informację z tablicy chyba porwał jakiś porywisty wiatr.

gość
5 miesięcy 27 dni temu

Król Artur zrobił wszystko by transparentnych konsultacji w tej sprawie nie było !

wpDiscuz