Sty 172019
 

Już od lutego 2019 r. mieszkańców Lidzbarka Warmińskiego czeka kolejna spora podwyżka opłat. Po tegorocznym wzroście opłat za dostarczanie wody kolej na podwyżkę cen odbioru śmieci. Jeszcze nie wiemy ile konkretnie wyniesie, ale należy spodziewać się wzrostu o 30 do 40 % czyli z 12 zł cena poszybuje do 15 zł lub więcej od osoby.

Spotkanie prezesa ZGOK z lidzbarskimi radnymi musiało być nie lada szokiem, szczególnie dla tych ostatnich. Zapewne większość z nich pierwszy raz usłyszało o ZGOK, czym się zajmuje i po co. Kiedy lidzbarska gmina przystępowała do spółki razem z 36 innymi gminami (za Burmistrza Wajsa), nikt o niczym nikogo nie informował. Zarząd województwa na czele z jego Marszałkiem, wymyślił system przetwarzania odpadów i wymusił na gminach przystąpienie do spółki (choć wcale nie musieli). Miało być wspaniale jednym słowem. Wybudowano zakład w Tracku za setki mln zł, który jak się okazuje jest bublem technologicznym i nikt od niego kupuje odpadów przetworzonych rdf (zakład musi dopłacać aby ktoś to odbierał). W tzw. międzyczasie pozbyto się propozycji konkurencyjnych technologii przetwarzania odpadów (znacznie nowocześniejszych) i wybudowano coś co w chwili uruchomienia już nie spełniało standardów unijnym.

Po zakończeniu prezentacji Prezesa, radni nie byli w stanie zadać merytorycznego pytania w sprawie gospodarki odpadami (czemu nie należy się dziwić). Do dyskusji niewiele wniósł Prezes PGK pan Jan Krasnoborski , który jest jednocześnie członkiem rady nadzorczej olsztyńskiego ZGOK-u (o czym mało kto wie). Prezes Bryszewski przekonywał, że nowe ceny są bardzo dobre i 418 zł (dotychczasowa stawka 300zł) za tonę powinna zbilansować finanse ZGOK. Konkludując, po zakończeniu prezentacji okazało się kto jest winny temu, iż za śmieci trzeba będzie zapłacić o wiele więcej. To mieszkańcy są wszystkiemu winni, bowiem nie segregują śmieci – tak jak powinni. Teraz mają karę i będą płacili więcej – wnioskowano tuż po zakończeniu spotkania.

Cóż robił Prezes ZGOK w Lidzbarku Warmińskim i po co to spotkanie

Odpowiedź jest banalnie prosta. Burmistrz Wiśniowski na zgromadzeniu walnym wspólników ZGOK zagłosował za podwyżką (z 300zł na 418zł). Teraz na gruncie lokalnym, aby podwyżka zaklepana na szczeblu wojewódzkim, przełożyła się na wyższe ceny dla mieszkańców – podwyżkę muszą „klepnąć” radni. Stąd Burmistrz zorganizował pokaz cyrkowy z uczestnictwem Prezesa ZGOK, aby radni kiwając ze zrozumieniem (no nikt się nie przyzna, że mało co rozumiał z prezentacji) zagłosowali za podwyżką.

Mieszkańcy 37 gmin są ofiarami, zakładnikami niekorzystnych umów podpisanych ze ZGOK. Jak to zwykle bywa, kiedy urzędnicy partyjni wymyślają „cudowne” plany biznesowe, koniec końcem za ich nieudolność zapłacimy My – mieszkańcy. Wojewódzki plan zagospodarowania odpadów okazał się finansowym i technologicznym niewypałem, biznesową porażką za która nikt z urzędników przecież nie odpowie. Wystarczy podnieść ceny mieszkańcom, wówczas każda nieudolna inwestycja będzie chlubą samorządowców. Sytuacja ze ZGOK przypomina inwestycję powiatu i miasta w Termy Warmińskie, czy forsowane obecnie uzdrowisko. Za wszystko zapłacą mieszkańcy, wystarczy podnieść opłaty i bilans będzie na plusie.

Niestety na spotkanie nie zaproszono niezależnej prasy ani nikogo kto byłby w stanie przedstawić bliższy rzeczywistości obraz sytuacji. 

Spotkanie Prezesa olsztyńskiego ZGOK-u pana Marka Bryszewskiego z lidzbarskimi radnymi 16.01.2019 r.

https://www.youtube.com/watch?v=5aAcUCG_tUA

 Posted by at 6:04 pm

56
Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
....

To taki OLsztyn miał przez 6 lat o wiele niższe stawki(9,80zł oraz 14,40zł ) od Lidzbarka Warmińskiego ?! Przypomnijmy od 2013roku w Lidzbarku W. 12zł(segregowane) i 20zł (zmieszane). Prawda jest to co mówiono, że Lidzbark Warmiński miał i ma jedne z najwyższych obłożeń cenowych w regionie !

GOSC

tyle, że Olsztyn teraz podniósł o 100% segregowane i o 300% pozostałe bez segregacji i pewnie LW też zaraz podniesie.

GOSC

Dla pocieszenia prawdziwa podwyżka jest w Olsztynie i jak tak dalej pójdzie to śmieci będą drożały co rok 🙁

GOŚĆ

Pensje w mieście na poziomie najniższej tj. ok 1600 PLN (Standard). Koszty wynajmu niewielkiego mieszkania: od 1300 PLN z górę. Nie zostaje nawet na żywność z takiej pensji. A co dopiero na inne wydatki jak utrzymanie samochodu, leki, rozrywki czy odkładanie oszczędności…

Nawet radzieckich gułagach każdy, kto pracował miał zapewniony jakiś tam dach nad głową i wyżywienie. Niestety w tym ubogim, zapomnianym mieście nawet takie „luksusy” jak dach nad głową wcale nie są takie pewne. A nie mówię tu o bezrobotnych czy innych leniach tylko o LUDZIACH PRACUJĄCYCH CAŁE DNIE NA PEŁNE ETATY !!!
W głowie się nie mieści z jaką pogardą traktuje się tu ludzi pracujących. WSTYD I HAŃBA !!!
Szanujcie się ludzie. Proszę!

propagande siejesz

1.kto karze wynajmować ?
2.moze 10% płaci już najniższą krajową 1650zł
3.We dwójkę (RODZINA ) mozna już zarobic jesli już sie ma tę najniższą krajowa ok 33OOzł przeważnie płaca ok 2000- 2200zł na ręka
4.Wynajem w Lidzbarku Warmińskim dwupokojoewgo mieszkania od 900-1200zł z opłatami
5.CHorobować nie trzeba mozna zapobiegać i na leki nie trzeba wydawac.
6.Bez samochodu w takim specyficznym mieście jak L.W da sie rewelacyjnie zyc.

GOŚĆ

ad.1 Racja, można mieszkać pod mostem.
ad.2 Raczej 30% a kolejne 50% płaci niewiele więcej… 2000 PLN to też żałosne pieniądze…
ad.3 Nie każdy ma rodzinę.
ad.4 900 zł z opłatami? Buhahahaha… Nie wiesz o czym piszesz.
ad.5 Bez komentarza.
ad.6 No racja, bo w lidzbarku jest komunikacja miejska, tramwaje i kilka linii metra.

Jednym słowem – ekonomiczna eutanazja ludzi pracujących.

propagandę siejesz

ad1 można mieszkać również z rodziną lub spłacać ratę kredytu na mieszkanie ok 100tyś zł rata (na 30lat ok 450zł )
od2 2000zł to załosny pieniadz ?
od3 Rodzina to podstawa chyba ze popiera się pana Biedronia i „nowoczesny ” tryb zycia singla do 35-40lat !
ad4 uwierz są takie wynajmy w tym przedziale
od5……..brak odpowiedzi
ad6 Lidzbark to nie Paryż czy Warszawa te miasto od centrum lub do centrum ma w promieniu ok 1,5km czyli jakieś 10min piechotą !

do pismaka

Co za głupoty. Aby dostać kredyt hipoteczny trzeba mieć wkład własny minimum 20% wartości nieruchomości i spełniać specjalne warunki. ps. Nie każdy chce być dzieciorobem i być wytykanym palcami jako element patologiczny na ulicy.

jaki wkład własny

Ile musisz zarabiać, by otrzymać kredyt hipoteczny w stolicy?
Dobrą informacją jest fakt, że nawet zarabiając 2000 zł miesięcznie, stać Cię na zakup mieszkania w Warszawie. Jeśli bank uzna Twoją zdolność kredytową za wystarczającą, uzyskasz 160 000 zł kredytu hipotecznego, a taka kwota wystarczy na kawalerkę w stolicy, jednak o metrażu nie większym, niż 31 m². Jeśli zarabiasz 500 zł miesięcznie więcej, możesz otrzymać z banku 200 000 zł na zakup mieszkania, co pozwoli Ci znaleźć w warszawskiej Białołęce nieruchomość dwupokojową o metrażu niewiele większym niż kawalerka. Dla porównania, w Olsztynie możesz kupić mieszkanie dwupokojowe o powierzchni 41 m² za 130 000 zł.

krzysztof

wynajęcie mieszkania w Gdańsku 2200,00…w Warszawie w granicach 3000,00 w Olsztynie 1800.00.proszę porównać zarobki w Lidzbarku to wyjdzie ,że lepiej mieszkać w LW….bo taniej i więcej się oszczędza

Aramis

Do niektórych tzw. specjalistów ” lajkoników” …..czyli fachowców od lajkowania 🙂 Włodarze sami sobie dokopują, Axelspringel jest od głaskania świetnych pomysłów,gdyż jest karmione z budżetów w ramach ogłoszeń wszelakich. Trzeba się było interesować i czytać jakim to wielkim wałkiem był owy „śmieciowy związek gmin”. Kto z tzw. światłych wykształconych włodarzy podpisał umowę na gruby szmal ( do tego nie swój) z zapisem, iż z tej umowy nie można się wycofać. Tak, tak honorowy obywatel. Inna sprawa jak podmioty samorządowe biorą się za inwestowanie… to płakać się chce jakie to jest marnotrawstwo pieniędzy publicznych z bylejakością wykonania i kiepskim nadzorem. W wielu przypadkach sam pomysł jest już porażką.( termy, uzdrowisko) Pisała o tym prasa niezależna, pisała też o gminach, które chciały wyjść z tej g…ej umowy śmieciowej. To też ciekawe, że zawiera się umowę z której nie można się wycofać. czy taka umowa jest zgodna z prawem ? Zastanawiam się tylko… Czytaj więcej »

ręce opadają

Mam wrażenie ,ze nasi super przygotowani do sesji radni ,nie mają pojęcia za czym głosują.

Aramis

Nie ma pomysłu na rozwój tego miasta. To w większości ludzie przypadkowi nie mający pojęcia czym miasto i co powoduje jego rozwój. Tylko jedna radna płynie pod prąd, co w przypadku starych szczupaków w tej rzece jest niepoprawnym zachowaniem.

Ciekawa

Jak nie płacić za inflację? Skoro nasi radni mogli powiedzieć „nie” a koszty wzrosły to kto z zapłaciłby 30% różnicy? Firma ma prawo podwyżek zgodnie z umową. Jeśli się mylę to jaka uchwała zablokuje podwyżki we wspólnotach i spółdzielni? Czy spółdzielnia dostanie podwyżki, a na zebraniu powiemy „nie” to będziemy płacić starą niższą cenę?

Aramis

Oj jak dobrze, że zbilansujemy finanse ZGOK i poprawimy samopoczucie p.prezesa. W Polsce nie ma inflacji 30 %. Kto tam następny do zbilansowania ? Co tam…..nam bilans nie musi się zgadzać, najważniejsze ,aby przedsiębiorstwom grało w kasie.
Tego rodzaju argumenty czy tego rodzaju gospodarka, pod patronatem urzędników, nigdy nie nauczy przedsiębiorstw komunalnych gospodarności.

Ciekawa

Czyli nie musimy płacić więcej? To mnie uspokoiles. Dziękuję

Aramis

Nieeee… no możesz jak 30% podwyżki za mało. Napisz, że chcesz płacić więcej ( może się zgodzą).
Poszukaj sobie o rzeczywistej inflacji w 2018 roku.

Ciekawa

A tak z czystej ciekawości – jeśli nasi radni powiedzieliby „nie” kto zaplacilby różnicę 30% ? Koszty poszły w górę, firma zgłosiła podwyżkę a głosowanie „za” czy „przeciw” nie zmieni tego, że trzeba płacić. Jeśli się mylę to powiedzcie mi jak to można zrobić inaczej bo w spółdzielniach czy we wspólnotach podniesiemy uchwałę o nie płaceniu więcej. Jak nie płacić za inflację?

Mieszkaniec

Nie dobrze się robi jak się patrzy na to całe towarzystwo. Biedne to miasto, biedny urząd miejski pełen pełnomocników. Porażka totalna……..

Karol

Jak utrzymać cenę za śmieci na tym samym poziomie ? Zmniejszyć ich „produkcję” o wartość podwyżki.

Rolna

Karol ….. -nadajesz się na radnego .

Kyle XY

Ciekawe spostrzeżenie ………. hm.
Płacimy od osoby, więc trzeba wyjechać bądź zameldować się w innym mieście, tam gdzie jest taniej?
Ciekawe ile przytula miasto na tych opłatach za śmieci?

obserwator

Pensje dalej na ŻAŁOSNYM poziomie, a koszty życia SYSTEMATYCZNIE idą w górę…
Komu zależy by to piękne miasto upadło, wyludniło się a ludzie żyli w biedzie?

Kyle XY

Tym co rządzą w mieście. Konkurencja do stanowisk mniejsza, a i dla znajomych dobrze płatnych stanowisk urzędniczych wystarczy.
Jak patrzę na radę miasta to w większości przedstawiciele przedszkola.

Aramis

Tradycyjnie żaden radny nie zamierza walczyć o dobro mieszkańców, aby nie zostać czarną owcą rady 🙂 i nie siedzieć samotnie na pierożkowych degustacjach.

Rolna

Radny -od słowa radzić ,dyskutować ,szukać kompromisu .A nasze orly ? No tak ….

ręce opadają

Ja pier…. jak te sesje ich obnażają………

ten-or

” Prezes Bryszewski przekonywał, że nowe ceny są bardzo dobre itd. ” ….. dobre zdanie, ale jeszcze lepsze są dotychczasowe, albo obniżyć jak przed wyborami obiecywali kandydaci… i byłyby świetne…

Mietek

Oglądając relację z sesji mam wrażenie że większość radnych nie wie po co tam przyszli..siedza aby siedzieć.. słowem się nie odezwa a kase biorą

Rymowanka

Bo fachowcy ,to z nich żadni
Jakie miasto tacy …….

ten-or

podobno jest już imienne głosowanie i myślę, że poznamy wyniki szczegółowo. Ciekawi mnie jak zostanie załatwiona sprawa użytkowania wieczystego,miłego dnia…

Kyle XY

Co inwestycja to bubel! Czyżby radni byli tak słabi merytoryczne ,że nie zadali pytania? Tak słabi. Dziwię się, bo jeden z radnych recyklingiem zajmuje się zawodowo.No cóż sami mieszkańcy takich wybrali. Nie patrzy się co ma człowiek w głowie, tylko z jakiej jet opcji lub ile zdjęć ma na facebook-u.
Pan burmistrz powinien na facebook-u poinformować o podwyżce śmieci, a mieszkańcy będą wysyłać polubienia.

Wczoraj wieczorem miasto było jednym wielkim lodowiskiem. Przy prędkości 20 km/h samochody tańczyły na drodze . Służby spał? Zarządzający nie potrafią przewidzieć zjawisk meteo, bi się lansują.

Rozsądny

5. Zakres zimowego utrzymania obejmuje w szczególności: a) mechaniczne odśnieżanie dróg – w rozumieniu usunięcia z powierzchni jezdnej oraz obiektów towarzyszących (zatoki autobusowe, parkingi) śniegu lub błota pośniegowego na szerokości gwarantującej swobodny ruch dwukierunkowy pojazdów, b) odśnieżanie ciągów pieszych (chodników, alejek, schodów i kładek) – wykonywane mechanicznie lub ręcznie na szerokości gwarantującej swobodny ruch dwukierunkowy pieszych, zapewniające powierzchnię twardą, bez zalegania luźnego śniegu lub błota pośniegowego, c) usuwanie śliskości – w rozumieniu posypywania piaskiem, solą lub mieszanką solno- piaskową (10% wagowych soli w mieszance) z powierzchni dróg lub ciągów pieszych, d) utrzymanie przez Wykonawcę stałej gotowości do zimowego utrzymania, gdy nie będą występowały opady śniegu i/lub gołoledź. W tym okresie do obowiązków Wykonawcy należy utrzymanie ciągłej czystości dróg, placów, chodników w mieście. W okresie tym Wykonawca winien: • Utrzymać stałą całodobową gotowość sprzętu specjalistycznego do zimowego utrzymania; • Zapewnić materiały do zimowego utrzymania; • Zapewnić całodobową gotowość pracowników do prowadzenia… Czytaj więcej »

MaydaY

Normalnie należy ogłosić upadłość konsumencką. Stawka za odbiór śmieci wzrośnie z 15 do 20 złotych miesięcznie. A moi sąsiedzi nadal segregują odpady na te, które się spalą lub nie… API. Trochę długo czekałeś na napisanie artykułu po wyborach, żeby „niezależna” prasa dokopała naszym włodażom. W trakcie kampanii było tego więcej…

Realista

Skoro jest tak jak redakcja pisze to Burmistrz ma tyle do powiedzenia co pewien pan w czasie okupacji. Po prostu przełożył podwyżkę z lewej ręki do prawej i koniec. Można by wypowiedzieć tą umowę ale alternatywy nie ma żadnej. UE narzuca swoje normy i zasady i trzeba się do nich dostosować. W naszym przypadku należałoby by indywidualnie wozić te śmieci do Olsztyna a wtedy cena będzie dużo wyższa.

???

A gdyby tak zrobić jak pewien zakład , wypier….ć wszystko po nocach do łyny.

JMT

Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wypier…ć śmieci na teren zakładu, ciekawe czy wtedy władze miasta będą udawać, że nie ma żadnego problemu?

ten-or

niewątpliwie sprawą zajęłaby się komisja uzdrowiskowa…

krzysztof

czy to prawda?/ 16,80 za osobę

gość

Włodarze dwoją się i troją by z tego miasta wyjechało jeszcze więcej ludzi. Zastanawia mnie to, w czyim interesie działają Ci ludzie w UM czy Starostwie? Kto ich rozlicza z niekompetencji i szkodzenia mieszkańcom?
Teraz młodzi ludzie by mieszkać ‚na swoim’ muszą wynajmować/kupować mieszkania. Mieszkania komunalne czy socjalne są poza zasięgiem. Zarabiając tu najniższą tj. 1500 zł czy podobnie oraz musząc płacić za wynajem 1300zł nikt nie będzie tu mieszkał… w Olsztynie są tańsze mieszkania a płace sporo wyższe.

OK-s

To skoro te śmieci są coraz droższe to jaki jest sens ich segregacji? Lepiej chyba walić wszystko w jeden kontener i niech się martwi odbiorca… I jeszcze jedna sprawa, o której Pan Wiśniowski nagminnie zapomina. Otóż miasto Lidzbark ciągle się wyludnia, więc niedługo nawet podnoszone rok do roku opłaty, nie zbilansują mu jego świetlanych projektów, bo po prostu nie będzie miał kto ich płacić. Jeżeli Pan Wiśniowski nie bardzo lubi się z taki przedmiotem wiedzy jakim jest ekonomia, to polecam żeby wpisał w wyszukiwarkę frazę „Krzywa Laffera” i poczytał o tej teorii, która mówi, że podnoszenie stawek opodatkowania faktycznie zwiększa dochodu do budżetu, ale tylko do pewnego stopnia, ponieważ po przekroczeniu pewnej wartości ma to skutek zgoła odmienny. W zasadzie to polityka Pana W. już niczym nie rożni się w moich oczach od polityki poprzedniego W. Myślę Panie Burmistrzu, że zawiódł Pan sporą część lidzbarskiego społeczeństwa.

cox

Że miasto się wyludnia to prawda, mój syn wyjechał na studia i nie ma zamiaru tu wracać bo po co. Taki sam zamiar ma moja córka. Włodarzy rozlicza się po pierwszej kadencji, druga kadencja wiadomo jest ostatnia i ma się gdzieś wyborców/społeczeństwo.

młodziak

Ja też stąd wyjechałem. Perspektywa naprawdę REALNEGO głodu tj. pracy za 1530 złotych i wysokie ceny wynajmu mieszkań (1200-1300 zł w górę) nie są idealnymi warunkami do życia dla kogokolwiek. W ogóle nie są to warunki do normalnego życia.

Och

Niedługo nie będzie rąk do pracy i popadają nasi przedsiębiorcy, których można już na palcach policzyć.Widocznie dążymy do samozaglady Tylko pogratulować rządzącym!!!!!!!!!!!!!

gość

Do tej pory segregowałem tak, jak trzeba, ale teraz skoro i tam muszę płacić więcej to mam to gdzieś.

Nick

Dziwicie się,że ludzie palą śmieciami. Niedługo cena tony śmieci dogoni cenę tony węgla. Brawo byłe i obecne władze. Tak pisano o tym dawno. To był świetny ruch i duma,…..o wspólnej inicjatywie, wyszło jak zwykle , kasę publiczną przepitolono ,a frajerzy (mieszkańcy) za to zapłacą.

Trombullus

Statystyczny Polak produkuje rocznie około 300kg. Rocznie za śmieci za jedną osobę to 144zł a więc wywóz tony śmieci kosztuje obecnie 480zł za tonę. Po podwyżce będzie to 600zł/tonę a więc oznacza to że górnictwo to słaby zawód. Wywieźć śmieci kilkadziesiąt kilometrów a wykopać węgiel i przetransportować z Rosji do Lidzbarka z kilkoma marżami po drodze…Śmieciarzom w kubłach się chyba poprzewracało!

Portos

Na zachodzie zawsze mówili, że na śmieciach dobrze się zarabia. Nie znali tylko polskiej patologii urzędniczego tumiwisizmu czy niegospodarności środkami publicznymi. Proponuję zabrać order zasłużonego dla L.W byłemu burmistrzowi i podziękować starym nowym radnym.

gość

Zapowiada się wzrost o ok 25% za segregowane , układ sił w radzie zmienił się, nie rządzi już PO wiec może CI radni od (J.WIśniowskiego ) w końcu uwzględnią jakieś ulgi dla rodzin wielodzietnych (3 dzieci)

gość

Warto przypomnieć za czasów jakiej partii powstał ten cały ZGOK ! ? Zapewne na następnej sesji będzie imienne głosowanie radnych i podjęta uchwała.

Rafał Pliszka

Pamiętam kiedyś te szumnie zapowiedzi ze segregacja będzie dobrym rozwiazaniem. Koszty miały spadać bo firmy miały lepiej sprzedawać lepszej jakości surowce wtórne. Czyli coś w tym.systemie zawiodło. Albo robimy złe śmieci albo ktoś nie potrafi na tym zarobić. Jaką jest szansa wypisania się z sieci?
Ciekawe jaka była by oferta z niezależnego źródła.

Mietek

A radni byli za czy przeciw ?

maciek

DLACZEGO P.BURMISTRZ nie wyjdzie do obywateli i wytłumaczy -przecież tak łatwo nawiązuje kontakty chyba nie z tymi co trzeba . DLA NASZEGO MIASTA POTRZEBNA JEST WIZJA JEGO ROZWOJU GOSPODARCZEGO a SPORT TO TYLKO DODATEK I ODPRĘZENIE PO PRACY