Paź 282018
 

Rząd „dobrej zmiany” wprowadził nowelizację ustawy o samorządzie na mocy, której wszystkie głosowania w radach gmin, powiatów oraz sejmikach będą imienne. Postulat ten redakcja NaszLidzbark, kilka lat temu, wniosła do przewodniczącego Rady Miasta pana Kędzierskiego, lecz pozostał bez odpowiedzi. W nowej kadencji obowiązek ten będzie już wynikał z przepisów prawa. Imienne głosowania niewątpliwie przyczynią się do zwiększenia transparentności organów samorządowych oraz pośrednio do kontroli pracy samych radnych. Imienne wykazy głosowań radnych będą podawane do publicznej wiadomości w BiP na stronie internetowej gminy. Każdy z mieszkańców będzie miał możliwość sprawdzenia jak ich radny głosuje i czy dotrzymuje słowa, obietnicy wyborczej i tak np. czy radny/a, zadeklarowany przeciwnik utworzenia uzdrowiska, będzie popierał projekty uchwał z tym związanych tj. projektu uchwały budżetowej w którym zapisano znaczne środki na realizację tejże inwestycji i innych.

Kolejną fundamentalną zmianą ustawy o samorządzie, jest obowiązek transmisji sesji na żywo w internecie oraz archiwizacja nagrań, tak aby każdy z mieszkańców mógł w dowolnej chwili obejrzeć interesujący go fragment czy całą sesję. Lidzbarska gmina miejska już od wielu lat spełnia nowe zapisy ustawy. Jeszcze w 2014 r. pierwsze kroki w tym kierunku poczynił były Burmistrz Artur Wajs (jako kontrę do rejestracji sesji przez redakcję NL). Teraz transmisje oraz archiwizacja wydają się czymś naturalnym.

Dla radnych w powiecie i Starosty, nowe przepisy to całkowite novum (mogą  wywołać szok). Nie dość, że głosowania będą imienne, to jeszcze obrady transmitowane przez internet. Wyborcy z najdalszych zakątków powiatu w końcu zobaczą aktywność swoich radnych na sesjach, jak dzielnie walczą o interesy tych co oddali na nich głos. Jest całkiem prawdopodobne, iż zapisy sesji, transmisje oraz wykaz imiennych głosowań publikowanych w BiP Starostwa przyniosą dobrą zmianę w pracy Rady Powiatu.

Nie ulega wątpliwości, że idea powiększenia jawności działalności samorządu poprzez publikację nagrań, imiennego głosowania przysłuży się wzmocnieniu narzędzi obywatelskiej kontroli władzy samorządowej oraz realizacji konstytucyjnego prawa dostępu do informacji publicznej.

Nowela ustawy o samorządzie przynosi znacznie więcej zmian niż te opisane powyżej. Nie lada twardym orzechem do zgryzienia dla nowej rady będzie powołanie kolejnej komisji „Skarg, wniosków i petycji” – do czego zobowiązuje ustawa. Już teraz w Radzie Miasta działa 5 komisji, a każdy z radnych, bez wyjątku, dostaje ekstra kasę ze pełnienie jakiejś funkcji (prócz radnego). Kto zasiądzie w nowej komisji i jakie pieniądze z tego popłynął do radnych okaże się już niedługo.

Zmiana ustawy w sposób ogromny podnosi uprawnienia Przewodniczącego Rady Miasta oraz samych radnych. Dotychczas radny był w zasadzie bezradny jeśli chodzi o dostęp do dokumentów znajdujących się w Urzędzie Miasta. Od teraz to już przeszłość. Jak czytamy w ustawie:

” W wykonywaniu mandatu radnego radny ma prawo, jeżeli nie narusza to dóbr osobistych innych osób, do uzyskiwania informacji i materiałów, wstępu do pomieszczeń, w których znajdują się te informacje i materiały, oraz wglądu w działalność urzędu gminy, a także spółek z udziałem gminy, spółek handlowych z udziałem gminnych osób prawnych, gminnych osób prawnych, oraz zakładów, przedsiębiorstw i innych gminnych jednostek organizacyjnych, z zachowaniem przepisów o tajemnicy prawnie chronionej.”

Powyższy przepis otwiera radnym w zasadzie wszystkie drzwi, nie tylko w Urzędzie Miasta, ale we wszystkich spółkach miasta tudzież podmiotom zależnym od UM. Radny otrzyma dostęp do wszelkich dokumentów jakimi dysponuje UM i jego spółki. Podobna zasada dotyczyć będzie radnych w powiecie. Od nowej kadencji radny chcący poznać rozliczenia finansowe Term Warmińskich jakie Starostwo otrzymuje co kwartał, już nie spotka się z odmową udostępnienia informacji. Po prostu przyjdzie do odpowiedniego pomieszczenia i o nie poprosi, bez możliwości sprzeciwu. Nowe uprawnienia to potężny oręż w rękach każdego radnego. Czy będzie z niego korzystał? Niedługo się przekonamy.

Zmian jakie przynosi nowela uchwały jest bardzo wiele i ich omówienie wymagałoby kilkunastu stron artykułu. Podsumowując, ustawodawca zmieniając sporą część przepisów o samorządzie gminy, powiatowym i sejmiku poszedł w dobrą stronę.

 

 

 

 Posted by at 9:31 pm

153
Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
piotersen

Czy ktoś ma informacje odnośnie psiej grypy w naszym rejonie? Choroba nie dotarła? Pieski zdrowe?

Weterynarz

Ale jaja… podrobionymi L4 Policjanci wywalczyli podwyżki! To teraz kolej na lekarzy, strażaków, sklepikarzy, księgowych, kioskarzy… A poważnie takie uchylanie się od służby to złamanie przysięgi, złożonej przed rozpoczęciem służby w Policji. To nawet podpada pod DEZERCJE, która w niektórych krajach karana jest nawet śmiercią! A tu proszę… podwyżki za sfałszowane zwolnienia, złamanie przysięgi i uchylanie się od służby! Komedia xD

Uff

I kto nam daje takie przykłady ?!!! Żenada !!!!!!!!!!!

A co z tymi

A gdzie podwyżki dla kuratorów, wychowawców Zakładów poprawczych i Młodzieżowych Ośrodków wychowawczych, tam jest niebezpieczna i bardzo ciężka praca i tam się idzie codziennie z narażeniem zdrowia i życia o tych ludziach się nie pamięta ?!!!

Weterynarz

Niech teraz protestuje każdy po kolei. Od budowlańców po kadry kierownicze. A na koniec niech zaprotestują bezrobotni bo maja za małe zasiłki. Jak każdy, to każdy! W końcu rząd za wszystko płaci i daje się przekupić. Dał się przekupić policji to da się każdemu.

Weterynarz

A spracowany i schorowany plebs będzie pracował do późnej starości na emerytury dla 40-letnich emerytów/policjantów na emeryturze.

A co z tymi

Tych co nazywasz plebsem, nie chcą pracować , im się wszystko od państwa należy takie, mają podejście

gość

Nie chcą pracować? No jak komuś oferuje się 2000 zł za pracę, to mi też by się nie chciało pracować. A ci co zarabiają najmniej płacą podatki i utrzymują pasożytów społecznych, jak: służby mundurowe, urzędników, 40-letnich emerytowanych policjantów i innych.

JMT

Ale co jest nie tak z tymi 2000 zł? Jakoś dziwnie pachną, śmierdzą czy może duma i honor nieroba nie pozwalają podjąć pracy?

gość

Wynajęcie mieszkania to teraz ok 1500, więc zarabiając 2000 zostałoby mi 500 zł na przeżycie przez miesiąc. Nie mówiąc o tym abym odłożył jakieś pieniądze. Więc o czym ty mówisz? Nikt normalny nie będzie pracował na pełny etat i głodował tylko dlatego, bo jakiś bezczelny prywaciarz chce się chamsko wzbogacić na wyzysku pracowników.

Basia

To dalej do pomocy społecznej bo tak wygodniej. Do usranej śmierci na bezrobociu. Ojciec matka syn córka i tak po kolei….
Słodkiego miłego życia bez pracy za 2000 zl

gość

Oczywiście. Nie będę pracował na to, by prywaciarz się bogacił a ja sam nic z tego nie miał. Będąc na zasiłku to prywaciarz na mnie pracuje. Hehe.

gość

a HONOR WYZYSKIWACZA pozwala Ci wypłacać takie pieniądze?

Och

Teraz chłopcze zachęca się do wstąpienia do służb mundurowych, więc kto ci broni ,brak odwagi , czy wykształcenia ?

gość

Z tym wykształceniem to żeś zażartował xD

Och

Do służb mundurowych potrzebna odwaga, a na urzedasa jak mówisz wykształcenie itd ,itd haha

pytam

Jest jakiś zorganizowany wyjazd na Marsz Niepodległości z Lidzbarka? Ktoś wie?
https://marszniepodleglosci.pl/zyczeniadlaniepodleglej/

Prof Ambroży Kleks

Połazić z naziolami? Pokrzyczeć o białej Europie? Nie, dzięki. Mam nadzieję, że HGW rozwiąże ten „marsz”.

gość

Co tu świętować? Niepodległość kraju, w którym nie da się żyć i z którego każdy ucieka?

gość

… ucieka do Niemiec, Austrii (dawnych zaborów) – Ironia. Polacy mając tyle lat nie zdołali zbudować kraju, w którym ludzie by godnie żyli. To daje do myślenia.

viktoria

Jak się wybiera mniejszości narodowe do sejmu, sejmików, rad powiatowych, posłami zostają nienawidzący Polaków zdrajcy, w duzych miastach pozbawieni przyzwoitości ludzie sa wybierani na prezydentów, dorabiający na krzywdzie ludzkiej( Warszawa) czy nie umiejący policzyc posiadanych mieszkań(Gdańsk). Zorganizowani przez obcych i obce media szKODniki i POsrańcy okradają kraj to tak to wyglada. Dziwi tylko to, że duża częśc Polaków wciąż nie chodzi na wybory, oddaje im dużą część Polski, płn-zachodnią plus województwo warm-maz-ukra..kie walkowerem

Gość

Jeszcze tylko PiSlamistów nie wymieniłaś 🙂

Ziomek

Nie wrzucaj wszystkich do jednego kotła brachu , wśród pislamistow też sa porządni ludzie, a jeżeli komuś przeszkadza polski patriotyzm , to bujaj wrotkami na zachod. I tam parobkoj

Ziomek

Niestety smutna prawda ,tak postępujemy my Polacy i możemy mieć tylko pretensję do siebie,zebysmy tak dobrze rządzili w kraju ,jak się opluwamy, kłócimy, krytykujemy to w naszym kraju byłoby cudownie!!!

...

Zastanów się, czy to co piszeszesz dotyczy Polaków. Czy wciąż nie zauważasz, że we własnym kraju Polacy są dyskryminowani i bezkarnie opluwani przez polskojęzycznych obywateli

Trombullus

Pięknie to napisałaś. Nasza niepodległość stoi kością w gardle niektórym z naszych i jednocześnie obcych nam i wrogo nastawionych do Polski polityków i samorządowców.

Lobby Brukarskie chce marszu!

„Patrjoci” pewnie znowu porozwalają kostkę brukową z chodników na pół Warszawy, to firmy brukarskie będą miały znowu ręce pełne roboty 🙂

Uff

No właśnie, bo to tacy turufluru jak napisałeś i kibole rządni zadym ,panoszą się na marszu , a prawdziwy Polak patriota zepchnięty jest na margines i musi chować się po kątach do czego to doszło koniec świata coś się komuś mocno pomieszało

Ziomek

Czyja to wina jak się nie chodzi na wybory,a już jak nawet się głosuje, to popiera się ,cwaniactwo , bute,nieuczciwosc i obiecanki bez pokrycia na takich ludzi się głosuje a potem się narzeka ludzie przyjdźcie po rozum do głowy sami sobie gotujecie taki los

twosort

Nikt cie tam nie zaprasza. Wy macie swoje Parady luiguiBuiTui i Sruli

Pitters

„Ja układałem, to i ja rozwalę”

– powiedział młody patriota rzucający wyrwaną z chodników kostką brukową, podczas marszu niepodległości.

ten-or

marsz odwołany, brak zgody !!!

Nacjozjeb

Przepraszam, szukam czarnych wafelków na tort. Dostanę w Lidzbarku?

POsrtvn

Tak, dostaniesz – w mordę. Idź do tefałenu tam ci dadzą trochę.

API

Zachęcam czytelników do nadsyłania własnych tekstów.

gost

Znajomy mi mówił, że kiedyś wysłał list pocztą (znaczek , koperta) i tekst nie ukazał sie na stronie.

Nemo

Mógł napisać jeszcze raz. Podpisał się ? Mógł zadzwonić ?

Wydymany

Który to na tym forum zachwalał radnego Grzmiączkę, ze taki to społecznik, itd. Kasa kasa i jeszcze raz kasa kieruje poczynaniami radnych i KWW burmistrza. Ciekawe jak spojrzy w oczy mi i pozostałym 218 wyborcom z ulicy Wiejskiej, Nowej, Słowackiego i okolic. Otóż nie minęły 2 tygodnie od wyborów a nasz radny się wyprowadza. Co za przypadek. Przecież doskonale wiedział on i pan burmistrz że tak się stanie. To nie jest decyzja od tak z dnia na dzień. A wyborcy, którzy mu zawierzyli zostali wydymani na 5 lat. Bo czy on zainteresuje się sprawami z okręgu, chyba będzie miał to głęboko …. w czarnej dziurze. A Wiejska i okolice jak zwykle odsunięta gdzieś na bok, bo partykularne gierki przysłoniły dobro wyższe. Ciekawe czy będzie mógł spojrzeć w oczy ludziom, którzy mu zawierzyli i głosowali, a także sobie lustro gdyby miał choć trochę poczucia godności.

Och

I to jest straszne, że nie zna się dobrze człowieka a już się go opluwa ,wstyd ,ja temu Panu wiele zawdzięczam, pomógł mi w bardzo trudnej sytuacji ,gdy zgłosiłem się do niego, widocznie musiał już się wyprowadzic bo sprzedał dom ,bądź pewny nie zapomni o swoich wyborach i dawnej swojej ulicy mylisz się i to bardzo ,życzę ci spokoju i optymizmu

Ziomek

Wszystkiego dobrego Panie Grzmiaczka i do boju!!!

Szara rzeczywistosc

Ludzie uczciwi ,porządni , nie mają racji bytu w dzisiejszych czasach, to teraz abstrakcja a bezmyślne ,złośliwe krytykanctwo , zazdrosne niszczenie człowieka to moda (trzeba czy nie trzeba)

Beznadzieja

Jeszcze nie dali człowiekowi popracować ,a już go dyskredytuja ALE MAMY MIESZKANCOW !!!

Och

Nie znacie sprawy w której mj pomógł ten czlowiek ,a już okazujecie swoją podłość minusowymi punktami , wstydzę się za takich ludzi, jeszcze raz dziękuję Panie Marku i przepraszam za tych nieświadomych, a zarazem okropnych ludzi ,życzę powodzenia i pozdrawiam

Wydymany

Ciekawe czy startując na radnego nie wiedział że się wyprowadzi. Sam głosowałem na niego, ale w obecnej sytuacji bym tego nie zrobił. Wiem tylko jedno, bankomat w twarz nie patrzy, a diety lecą. Sprawy mieszkańców w tym wypadku są rzeczą drugorzędną. Jest mi po prostu przykro że zostałem wykorzystany, szczerość chyba jest podstawą zaufania wyborców. Po prostu czuję się upokorzony … brudny.

Ziomek

Głowa do góry zbyt wcześnie rozpaczasz

Wydymany

Wcale nie rozpaczam, tylko zastanawiam się kto jest większą k… on czy ja?

Gość

TY

Wydymany

chyba masz rację

Nemo

Nie rozpaczaj, p. Marek nie wyprowadza się do Olsztyna i chyba jeszcze zejdzie trochę ( rok czy dwa). Po drugie zawsze można przyjść na dyżur radnego i przedstawić swoją sprawę. Piszesz tak jakbyś był konkurentem w wyborach, a nazywanie kogoś w ten sposób ,bo się przeprowadza jest ….. (tu sobie wpisz jakieś mocne słowo). Przesadziłeś.

ten-or

Pan Marek jest człowiekiem honoru, a dla dzisiejszych radnych, bezradnych i polityków to pojęcie obce, więc głowa do góry, nie zapomni o swoich korzeniach…., ale podoba mi się jak człowiek porządny się przeprowadza to sąsiedzi przeżywają, a jak łajza to ulga..

gall anonim

Czy nasza „kochana” rada powiatu wybierze starostę spośród siebie, czy kogoś z zewnątrz?
Ktoś wie?

Jasnowidz

Miałem wizję – Pan Jan Harhaj zostanie wybrany

budowlaniec

miałem sen, nasi samorządowcy powiatowi zrezygnowali z diet i stanowisk na Wyszyńskiego a zarząd starostwa wybrali z osób spełniających kwalifikacje do zarządzania ich „galaktycznymi” projektami, do których nie dołożą naszych pieniędzy do nierentownych inwestycji, przypilnują porządku przy budowach,gromadzeniu odpadów i ochronie środowiska.

Och

Jan Harhaj na czele ,vi-ce Pan wierny?, Kogut , przewodnicząca Pani ??? ha ha Giedrys ?! Gratulacje

Och

To była moja wizja

Z ostatniej chwili

Kania wiceprzewodniczącym …

Wróżbita Maciej

Potwierdzam tę wizję.

hehe
myśl na dziś

Czy tylko mnie śmieszą te obchody święta niepodległości? Miliony Polaków dobrowolnie „uciekło” z nieudolnej Polski za godnym życiem m.in. do Niemiec – dawnego zaboru! (w Niemczech jest ich około 2 miliony!) Więc co tu jest do świętowania, skoro miliony Polaków dobrowolnie wyjeżdżają m.in. do dawnych państw zaborczych? Żenada taka trochę z tym świętowaniem.

JMT

To nie uciekinierzy lecz bohaterzy, którzy w akcie największego poświęca celowo opuścili kraj a żeby ich umiłowanej ojczyźnie lżej wstawało się z kolan!

gość

Racja. Ci bohaterzy żyją na kilkukrotnie lepszym poziomie, niż Janusze w PL zasuwajcy za miskę ryżu.

Och

A czyja to wina, no bez aż takich złośliwości ,a inne rzady to były cudowne ,już za komuny ludzie wyjeżdżali za chlebem , to głosuj na peło, to ochraniaczy ci na kolana zabraknie, tak będziesz wszystkim czapkowal wkoło a i tak ci burzuje będą cię mieli w nosie, tylko często od tego tyrania ci jak ich nazywasz bohaterzy pracujacy np u Niemca, Żyda w USA tracą zdrowie i nie dozywaja emerytur ,ani zbyt długo nie korzystają z tego dobrobytu , sam miałem taki przykład w rodzinie Tam się żyje po to ,żeby zarabiać ,a u nas zarabia się po to żeby żyć.

dorajchumarrrsz

Że też ciebie tam jeszcze niema…Vaterland cię wzywa, a ty tu..Na co jeszcze czekasz? Acha, masz tu zadanie do wykonania. Czy tylko na tym portalu?

myśl na dziś

Żyję w Holandii, ale lubię sobie popatrzeć jak ludzie dalej żyją w tym kraju. hehe Bieda, co Polaki? Jedni chodzą do zoo, a ja wolę poobserwować co się dzieje w Polsce.

Trombullus

-Nikt nikomu nie zabrania być bezdomnym „cyganem, niewolnikiem” bez korzeni.
-Jedni wolą żyć, mieć normalny dom, rodzinę inni liberię ze złotymi guzikami w pustym pokoju u obcych.
Kiedyś spotkałem człowieka, który bardzo zachwalał swoją pracę w Holandii, jak to dobrze ryć po 12 godzin dziennie a potem trunki, trunki spać i znów od nowa. Nie imponuje mi ten tryb życia. Ja przed śmiercią powiem szczerze że żyłem jak chciałem a nie jak musiałem.
Pozdrowienia dla wszystkich alkoholików pracujących poza granicami, wasze żony ładnie się prowadzą tu w Polsce.

myśl na dziś

Pracuję 4 godziny dziennie i stać mnie na mieszkanie. To nie uboga, biedna Polska, gdzie pracujesz po 8 godzin, 5 dni w tygodniu i nie stać cię na dach nad głową. Nie mam żony, ale z tego co mówisz jest raczej na odwrót.

dozoomarsz

Współczuję ci chłopcze, nie masz tam w tej Holandii nikogo bliskiego, więc siedzisz na tej stronie i wylewasz swoje, „myśli” (czytaj) frustracje aby się lepiej poczuć. Nic z tego, idź i kup sobie jeszcze pare piw – może ci pomogą – i snuj dalej swoje fantasmagorie o tym jak też ci tam dobrze . Niestety samotnyś jak pies, bez rodziny i perspektyw. A my tu z rodzinami wybierzemy się wspólnie na marsz Niepodległości i będziemy się cieszyć i uśmiechać do siebie. A przede wszystkim będziemy czuć się dumni i szczęśliwi – bo jesteśmy u Siebie, w Polsce! I jeszcze jedno, twój zwrot- „hehe Bieda, co Polaki?”- dobitnie wskazuje, że taki z ciebie Polak jak z „koziej d… trąba”. Dziś już nie myśl – Idź do ZOO. W małpiarni spotkasz sporo mołojców. Może z Górowa też jakiś się znajdzie…

myśl na dziś

Jestem singlem z wyboru. Gdybym chciał jakąś Polkę to za kilkadziesiąt euro /godzina bez problemu bym ją tu dostał. Hehe. Czy czyjaś żona – tego nie wiem. Ale pełno jest tu ich w Holandii. Chyba nie zrozumiałeś co miałem na myśli pisząc o zoo.

Trombullus

Spoko, a więc pytanie.
Czy ty jeszcze jesteś człowiekiem czy już zwierzęciem, zaspakajającym tylko swoje podstawowe potrzeby? A może zaraz mi napiszesz że po sąsiedzku jest płot z wypadniętym sękiem i tam masz za darmo a jesz suchą karmę dla psów bo ci smakuje? To facet nie jest życie, tobie się tylko wydaje że żyjesz. Nie napiszę co cie w życiu omija bo jak widzę na tym etapie już tego nie zrozumiesz.

gość

Z tego co wiem, Ukrainki i Rumunki cenią się nieco mniej od Polek pod tym względem 🙂 ale ta sama „półka cenowa”. Wystarczy spojrzeć ile polek grało w pornosach. Część z nich to pewnie żony i matki heh 🙂

gość
Nemo

Naszych? No fantazji erotycznych Ci nie brakuje. Obyś Ty nie musiał tam grywać jak fantom dla zboczonych z tęczowej armii Eh jak to łatwo oceniać ludzi.
Ich ciało ich wybór. Stróż moralności? Jak Niemry, Francuzki czy kolorowe grają w takich filmach to ok? Też są matkami i co z tego wynika ?

Nemo

Jakież to małomiasteczkowe. Wyjechałem i już wam pokażę pogardę Zarabiam parę eurasów i jestem królem złotym pracując u holenderskiego Downa w szklarni. Holender się cieszy, bo znalazł jelenia pracującego za niższe stawki. Jak wracam… to mówię: ” u nas w Holandii… to jest życie, a i trawę na legalu można jarać ,aby mieć pusto we łbie „.

gość

Jeżeli to jest żenada, to jak bardzo musi być żenujące życie w Polsce i parobkowanie za 300 euro… hmm??

Nemo

355 E. to najniższa. Każdy może robić co chce i akurat nie o to idzie. Wszyscy nie wyjadą, ale zdaje się, że za 2,5- 3 tys. spokojnie znajdziesz robotę w Polsce. Tylko te udawanie szejka, gdy jesteś parobkiem Europy. Przy okazji robiąc wyścig szczurów z rodakami..za granicą.. to dopiero jest żenada. Wyzysk podobny tylko owi „zdobywcy Europy” nie chcą się przyznać jak ciężko zasuwają pod folią czy na zmywaku.

Nemo

A dodam.. Holender nie podejmie się roboty za taką stawkę .. to zrobi to Polak…ten nie podejmie się roboty za najniższą krajową zrobi to Ukrainiec lub Białorusin.. ekonomia Panie.

emigrant - ostatni wpis, bo szkoda czasu

Toś mnie rozśmieszył 🙂 Buhaha… Kto jest parobkiem Europy? Pracujący w Holandii za 8k, czy pracownicy w Polsce zasuwający za żenujące 1.5k? Nie moja wina, że jak wracam do Polski to stać mnie bym zamawiał taksówki co 100 metrów, i jadał w Krasickim. Jak przechadzam ulicą to ludzie niemal się kłaniają. Wiadomo… markowe ubrania, regularne wizyty u fryzjera, kosmetyki z najwyższej półki, tatuaże w najlepszych salonach, idealna sylwetka wypracowana w profesjonalnej siłowni, zdrowa dieta bogata w białko opracowana przez dietetyków. Każdy widzi, że jestem z „lepszego świata”. A wy w tej „Polsce” to co macie???? szaro, buro i ponuro. Praca za jałmużnę i parówki z biedy na śniadanie obiad i kolację hehe dobrze wam radzę, uciekajcie póki możecie z tego zaścianka Europy, a zwłaszcza z tego miasta bez perspektyw.

Nemo

Ło panisko sie wyżarło. Tylko oszczędzaj, bo nic nie trwa wiecznie, a do pieniędzy też trzeba mieć rozsądek, aby chwilowy dobrobyt nie poprzewracał w głowie L.W to nie jedyne miasto w Polsce i rzeczywiście nędza. Na marginesie przyjacielu już w komunie ludzie wyjeżdżali na saksy ( przebitka była o wiele większa) i nie udawali nie wiadomo kogo. Trzeba się było uczyć… to byś i tu zarabiał np. pilot lot 30 tys. Tyle co Ty to stewardesa zarabia 🙂 w tym zaścianku Europy

Uff

Ale bordowo-brunatnym warzywem zajechalo ha ha ha

Nemo

…..mnie wygląda na cukrowego konfabulanta 🙂

Trombullus

Ło boziu trzeba ostrzec pana Janka że nowy car się w okolicy objawił. A tak poważnie pewnie też stosujesz podpaski dla mężczyzn i malujesz paznokcie u nóg? Jeszcze takiego patafiana tu nie było na tym portalu. Jesteś z tych co pedały mówią na nich pedały?

Uff

Już dajcie spokój , nie dokuczajcie mu ,widocznie w Polsce żył bardzo biednie ,dlatego zachwycił się tak tym zgnilym zachodem , powodzenia chłopcze ,byleby ci zdrowia wystarczyło ,tylko zachowaj honor i nie pluj na swój kraj

mieszkaniec

Tak żyją ludzie na zachodzie w cywilizowanych krajach. I to nie jakoś specjalnie bogaci tylko „zwykli ludzie” czy jak kto woli „klasa średnia”. A w Biedolandzie (Polsce) dalej robi to wrażenie… Smutne. Z taką mentalnością to chyba do końca życia będziecie jeść te parówki z promocji i jeździć 20-letnimi autami. Nic się tu nie zmieni. Nigdy.

Nemo

Parówki to uwielbiają Niemcy 🙂 Hotel Krasicki widać jest synonimem luksusu,… szczególnie dla tych co pierwszy raz wyjechali poza L.W. i poczuli powiew wielkiego świata. Wpisy tego typu świadczą o buractwie i całe szczęście ,że wyjechali. Och technologia lat 90 pojazdów jest nie do podrobienia, a dziś produkuje się szajsowe, gnijące samochody z małymi wysilonymi, gównianymi awaryjnymi silnikami. Audi A8 4.2; 2,7 Biturbo lub inny ze słynnym 2,2 T, 1,8 T – to były motory do kręcenia bez zakuwania. „Merca bunkra” 3,2B ( W-140) chciałbyś mieć ? Oj już kupę kasy kosztują te starocie. Bardzo lubię stare pojazdy z charakterem i klimatem, a wyposażenie bajka. Dzisiejsze , nawet te luksusowe są plastikowe i bez duszy… tak jak ich nowobogaccy właściciele. Każdy wybiera to co lubi. To że stary to nie znaczy, że…… tani.

obiektywnie

Dla kobiety małżeństwo to BIZNES. Facet nie ma z tego żadnej korzyści. A nawet jest takim trochę frajerem do utrzymania i zapierd*lania na wizyty u kosmetyczki 🙂

Och

To się nie dawaj gdzie twój twardy charakter chłopa

obiektywnie

Ale ja nie o sobie piszę tylko o tym, co obserwuję wokół.

ten-or

rozumiem jakby Holender to powiedział, ale Polak to już się nie zgadzam, a porównanie do zoo to już poniżej…., więc żyj sobie w tej Holandii. Myślę, że coś brałeś i siadłeś do komputera, takich „polaczków” jak ty za okupacji odpowiednio nazywano i traktowano..

Och

Bog, Honor ,Ojczyzna, abstrakty , a gdzie czlowiek powiadała KORA z. Mannamu którą uwielbiałem to była osobowość!!!!!, takich brakuje nam ludzi .

wege

Bób, Homar, Włoszczyzna

Uff

No właśnie nie lubi się ludzi ,którzy mają odwagę powiedzieć prosto w twarz co im się nie podoba i nikt im nie może narzucić tego jak mają żyć, brzydza się zakłamaniem !!!

Nemo

Zawsze kolega może obchodzić swoje święta na Ukrainie pod pomnikiem banderowców lub , 1 lub 17 września do wyboru

pioter

Jednym zdaniem: Polacy dobrowolnie wyjeżdżają do dawnych zaborów (milionami!) i świętują fakt, że Polska odzyskała niepodległość i nie jest już pod zaborami. Gdzie tu logika?

Nemo

Bitwę pod Grunwaldem też obchodzą uroczyście choć nie ma już Krzyżaków, a przecież tyle miast założyli Krzyżacy w ” Prusiech ” To taki dzień odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli i prześladowań i kilku powstaniach. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego- czysta ekonomia, ale warto zapoznać się z germanizacją,rusyfikacją ( wywózki) czy niewolą i pomyśleć. Kolega nie czai co to państwowość, wolność, narodowość. Zawsze można wpisać sobie hasło odzyskanie niepodległości. Pod podobnym butem byliśmy, gdy istniał ZSRR Poniał raznicu?
Na marginesie, po tych wieloletnich saksach jakoś większość chce wrócić do kraju i siedzieć…. tu na emeryturze wśród swoich.

globalizacja

Czasy narodów i prymitywnych bitew plemiennych (czyli tak zwanych „wojen”) powoli się kończą. Będzie jeden naród: LUDZIE i jedno, scalone państwo: ŚWIAT. Żyjesz w innej rzeczywistości, ludzie już dawno poschodzili z drzew a nawet powychodzili z jaskiń. Nie ma czegoś takiego jak „naród”, a niedługo nie będą istniały państwa. Nacjonalizm to choroba. Pewnie masz 70-lat i mentalnie żyjesz w epoce dinozaurów, dziadek

okularki

globalizacja czyli Sorosowe dziecko się odezwało ha ha.Nie spełni się twój sen, nie będzie jednego scalonego państwa.Najwyraźniej nie śledzisz tego co dzieje się na świecie. A poza tym trzeba mieć naprawdę wielkie braki w edukacji jeśli stawia się znak równości między narodowością a nacjonalizmem.

gość

hehe kolega pewnie dalej siedzi w jaskini. tylko skąd tam ma internet…

Nemo

O mój ulubiony internauta (obecnie globalizacja). Synek ! Gdy jeszcze przeskakiwałeś u starego z jajka na jajko, Ten numer nie wyszedł towarzyszom z ZSRR, a wynarodowienia próbowali przez 123 lata zaborcy. Powiedz Rosjanom o globalizacji. 🙂 Naród ? ..chyba przespałeś temat na lekcjach wychowania obywatelskiego. Co do wojen, to zawsze będą: o bogactwa naturalne, ziemię ,wodę, wiarę etc. Tak więc Twoje wydumane tezy z tzw. pały…. są do niczego. Jak widzisz, mając swoje lata nie zaniedbałem edukacji w wielu dziedzinach. Życie ci zleci, tylko postaraj się nie nosić powietrza pod czaszką zamiast mózgu. Co prawda uratuje Ci życie jak wpadniesz do wody, ale w towarzystwie wiedzą się nie popiszesz. Masz jeszcze czas i ucz się synek.

Horsina

Gdybyś był Polakiem, takiego tekstu byś nie napisał.

wartek

widzę, że pisowcy już się wylizali po wyborach i znowu na forum szczują 🙂

higiena

a ty się najwyraźniej podlizujesz swoim platfusom z ko-po…Wartek, ty się nie podlizuj tylko się podmyj.

gąsior

Typowi pismak. Każdy, kto jest przeciwko PiSmakom jest z PO. Ograniczone łby. hehe

2019

POWIATY DO LIKWIDACJI!!!

PUP

Szkoda, że urzędasy wciąż te same i te same… Kawosze Lidzbarskie.

Och

Urzędy Pracy też do likwidacji!!!!!!!!!!!!

gall anonim

i żeby nie było niczego !!!!!

kolo

… w budżecie miasta, powiatu i kraju. (zapomniałeś dokończyć) urzędasy to pasożyty spijający podatki z harujących podatników.

kolo

Jak zlikwidują PUPy (przepraszam za wyrażenie), to ludzie którzy w nich pracują bez problemu znajdą nową pracę, bo to przecież specjaliści od znajdowania pracy. 🙂

Och

I to jakiej ho ho ho

icoztego

No i co z tego, że dowiemy się o kolejnych przekrętach, świństwach, skandalach, przejawach arogancji, buty czy kolejnych układowych decyzjach, zdradzie interesów narodowych, lekceważeniu pamięci poległych rodaków, gloryfikowaniu banderowców w radiu .. itp.itd. Pytam co z tego? Czy ktokolwiek za coś odpowiedział? Istnieje już szerokie przyzwolenie na zło, deprawację, brak norm etycznych czy moralnych i na antypolskość też. W sposób dobitny pokazali to obywatele w lidzbarskim powiecie, sejmiku wojewódzkim, Łodzi, w Warszawie a za parę dni pewnie w Gdańsku i w innych pipidówkach głosujących na ZŁO. Wybory dawały szanse na sprawiedliwy osąd. Raz na 4 lata ludzie mieli szansę powiedzieć – nie, dość, do widzenia. Antypolska hydra podnosi łeb.

Kropek

Wiedza jest ważna, bo stwarza szansę (przynajmniej teoretycznie) do uzdrowienia sytuacji. Bez konkretnej wiedzy pozostają tylko przypuszczenia i domysły, którymi nie można się posługiwać, bo można narazić się na zarzuty pomówienia. Jeśli chce się coś zmienić, trzeba zacząć od zgromadzenia konkretnej wiedzy. Oczywiście dopiero się okaże, jak nowe możliwości będą przez radnych wykorzystywane. Zgadzam się, że zmiany idą w dobrym kierunku, ale znów ważna jest tu rola mediów. Bez nich żadna wiedza nie przebije się do opinii publicznej.

Nemo

Ciekawe jakie upusty na wykup wieczystego zafunduje nam rada, bo zdaje się burmistrz zaczyna nam się rakiem już wycofywać z obietnic.

Och

Przecież to było do przewidzenia ,jacy wyborcy tacy włodarze, nie chce mi się nawet w tę stronę patrzec,bo zaczyna mnie mdlic

Realista

W naszym kochanym miasteczku zawsze było och i ach, przynajmniej z opinii naszych możnowładców. W mojej skromnej ocenie burdel był zawsze, raz większy a raz mniejszy. Bo jak nazwać inaczej to co się dzieje wokół ul. Konstytucji, od zaplecza, przy Gimnazjum nr 1, Szkole podstawowej nr 1. Latami nic nie robiono, wszystko powierzchownie, po łebkach, byle jak. Barierki na schodach mają dobrze ponad 50 lat, skarpy zarośnięte, syf wszędzie. Czego się dzieci nauczą w drodze do szkoły. Gdzie jest burmistrz, gdzie to nasze bożyszcze. Zamiast grzać tyłkiem fotel może trzeba obejść miasto, nie od frontu, a od zaplecza, samemu wszystko sprawdzić. Konia z rzędem temu kto wskaże chociażby jeden pomysł burmistrza który przysporzył realny wzrost dochodów miasta bez wyciągania ręki po kasę od mieszkańców.
Nowa ustawa o samorządzie odsłoni prawdziwe oblicze wielu radnych. Oby jak najszybciej i z pożytkiem dla dobra wspólnego

Nemo

To prawda. Niestety to mieszkańcy są syfiarzami, ale odpowiedzialne służby mają to w nosie. Ostatnio szedłem dawnym torowiskiem czyli ha,ha ścieżką rowerową za chyba 3,8 mln złotych. Zarośnięte i syf jakich mało. Podobnie wyglądają budki śmietniki. Obywatele płacą za dzierżawę, czyli miejsce na śmietnik, a w środku nie ma komu sprzątać, bo śmieciarze zajmują się tylko pojemnikami. Tam mniej więcej wygląda L.W z zewnątrz ok a w środku bajzel.

Basia

Mieszkańcy to też gospodarze tego miasta. Porządek w domu tak a już poza to nie obchodzi. Póki kultura pozbywania się śmieci się n8e zmieni to i grupy porządkowe nie wyrobia. Powiem krótko moje podwórko mój porządek ale do tego trzeba dorosnąć i nie narzekać. Po prostu sprzataj po sobie

Nemo

No bardzo personalnie. Jak wynika z mojego wpisu płacę za dzierżawę, więc grunt nie należy do podwórka. To w kwestii utrzymania porządku na tzw. podwórku. Problemy z logiką czy czytania ze zrozumieniem? Poza tym śmietnik jest wielo- wielo blokowy . Wspólny czyli niczyj. 🙂 Osobiście sprzątam po sobie ( nie wiem skąd Twoje założenie ), ale tuptusie bajzlują i mieszkańcy olewają staranność. Jeśli masz chwilę i chcesz być wolontariuszką to zapraszam na wykłady i dyżury w wyznaczonych miejscach składowania śmieci i pouczanie wyrzucających o zasadach. Oczywiście przy okazji możesz sprzątać po innych … jak lubisz.
..I co wynika z Twojego wpisu Basiosławie ?

Oni

Jak nauczeni rzucać śmieci za siebie to nic dziwnego, ze syf. Najlepiej nasrac i zwalic na kogos innego.

Nemo

Z filmu Nikodem Dyzma na życzenie kilku userów i jeszcze raz dla samorządowców i innych możnych tego miasta. https://www.youtube.com/watch?v=23rF1SiWF4Y

Nemo

Ło matko ! To teraz jak obywatel wystąpi do radnego, to radny będzie się mógł zajmować tą sprawą. To znaczy, że przez tyle lat radny był tylko manekinem i zasiadał w radzie nie mając pojęcia co się dzieje w urzędzie i jak realizowane są uchwały nad którymi głosował ? Czy nie była to patologia ? No teraz to połowa zrezygnuje.:), bo jakiś obywatel napisze ( i jeszcze to upubliczni) to …..dopiero będzie roboty.

Trombullus

Wszystko pięknie ale czy będą korzystać? Czy krzywe spojrzenie pana Janka nie zakończy rumakowania po pokojach Starostwa? Podstawą demokracji jest reprezentowanie swoim mandatem woli wyborców a jednak w Lidzbarku realizowana była wola pana Janka i wuefisty (Krasicki, Termy, Uzdrowisko) Nas zwykłych ludzi oni widzą jedynie jako maszynę do głosowania a potem robią sobie przyjazne otoczenie do wydawania pieniędzy które pobierają od nas na swoje wypłaty.

Och

To będzie ciekawie ,okaże się jacy ludzie nas reprezentują i co nam za fundują ,maski opadną nareszcie pokażą swoje prawdziwe twarze!!!

PPoż

Nie zapominajmy o np. przetargach na remonty strażnic. No każdy ma jakieś swoje interesy.

Nemo

Następnie głos zabrał cyt. z protokołu „Starosta Powiatu Lidzbarskiego Pan Jan Harhaj. Poinformował, że
występuje w imieniu Platformy Obywatelskiej, której celem jest wyróżnienie najzdolniejszych uczniów gminy Lidzbark Warmiński. Inicjatywa ta prowadzona jest już od kilku lat. Z zebranych funduszy zakupywane są laptopy, które zostaną dziś wręczone wytypowanym uczniom.
Swoją drogą ciekawe kto wygrał przetargi na remont strażnic.:)

Nemo

należy wpisać…. protokół IV/15 BIP Gminy Lidzbark Warmiński. Ciekawe kto remontował te strażnice.

Nemo

Ad vocem .. tego wpisu. Jeszcze ktoś wierzy, że władza lokalna jest bezpartyjna ?

API

Ciekawą zmianą jest ta, na mocy której Burmistrz co roku, na sesji, przedstawia raport o stanie gminy. Odbywa się wówczas dyskusja nad tym i UWAGA: W dyskusji, a jak.. mogą wziąć udział mieszkańcy gminy.

Kropek

I to jest kolejna szansa na zwiększenie społecznej kontroli władzy. Ciekawa byłaby np część finansowa raportu wraz z prognozami.

Xyz

Kolejna Dobra Zmiana rządu PIS , a Ci z opozycji dziwią się czemu obecny rzad ma tak duze poparcie i to po tylu latach rządzenia. Podobno cyt: „przekupil naiwne społeczeństwo 500+”;)

pioter

jakie poparcie? pod kościołem czy u marginesu społecznego – wielodzietnego?

Trombullus

Pioter ty mi powiedz ale tak szczerze, posiadanie ilu pociech u ciebie kwalifikuje do tytułu ” margines społeczny”?
Dawniej marginesem społecznym czyli wyjątkiem od normy byli eunuchowie, homoseksualiści, mordercy i inne tego typu kwiatki. Od kiedy posiadanie dzieci stawia człowieka jako margines czyli coś co nieczęsto zdarza się w normalnym życiu a nawet jest odchyleniem od norm społecznych.

Podam ci definicję ponieważ widzę że cieniutko u ciebie z wiedzą: margines społeczny «ludzie wykolejeni, naruszający przepisy prawa i normy współżycia społecznego»
Natomiast dla wszystkich zwolenników Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej podaje definicję „patologii społecznej”: patologia społeczna to postawy i zachowania ludzi, które naruszają podstawowe nor­my etyczne oraz wyrządzają mniej lub bardziej wymierne szko­dy społeczne.

I teraz niech ktoś mi powie że Pioter i mała grupka zwolenników Platformy Obywatelskiej nie wyczerpują wyżej podanych definicji w 100 procentach.
Tak na koniec Pioter proponuję wizytę u doktora Rusiłowicza w celu wykluczenia socjopatii.

Nemo

pioter 🙂 Proponuję, abyś na rodzinnym spotkaniu np. wesele (lub inne duża impreza rodzinna) głośno powiedział.. do bliższej lub dalszej rodziny przez mikrofon, którzy korzystają z 500+, iż są z marginesem społecznym- wielodzietnym Jak już wielokrotnie tu mówiliśmy patole to zaledwie ułamek pobierających świadczenie.. Wpisz sobie w google i bez urazy. Poza tym 2, 3 dzieci to nie wielodzietność.

Gość

Jak dobra to zmiana widać po wynikach wyborów na Burmistrza, radnych miejskich, powiatowych i wojewódzkich. Ilu pislamistów zostało wybranych?

Nemo

No nie mów, że byś chciał takiego wyboru. Po za tym lidzbarski PIS to dziwny twór jak dla mnie. Za to widać ,że pasuje Ci POwski styl prowadzenia tego rejonu przez „protasiątka” oraz ugrupowanie kolesi z PSL ( koleżanka Pasławska) i popełnianie ekonomicznych czarnych dziur. http://niezalezna.pl/83666-hipokryzja-posel-paslawskiej

Kropek

Też się czasem zastanawiam, o co w lidzbarskim PIS chodzi? 😉

Nemo

Punkt siedzenia zmienił punkt widzenia.

Tomas

To czemu ta „wspaniała” platforma co żyła z VAT-u nie potrafiła przekupić naiwnego społeczeństwa ? wolała 500+ plus VAT sobie w kieszeń wsadzić ?
.

Kropek

A czy ktoś tu napisał o „wspaniałej platformie”??? Dobrze byłoby skupić się na „tu i teraz”, a nie na „przeszłości w ogólności” ;)) i przeanalizować, dlaczego PIS było tak nieskuteczne w wyborach w LW i województwie, choć mogło stać się przeciwwagą dla obecnej władzy. W pozostałych województwach wschodniej Polski wyniki były inne. Potknięcia staja się sukcesami wówczas, gdy potrafimy z nich wyciągnąć trafne wnioski. Pytanie czy ktokolwiek ma ochotę na wyciąganie wniosków?

Och

Naprawdę nie znasz odpowiedzi, tata w urzedzie mama w urzędzie ,wojek wójt , córcia sekretarką, synek radnym hahaha masz odpowiedz

Och

Zasada prosta, obstawmy się swoimi!!!!!!!!!!!!!!

Kropek

Aktualna pozostaje konieczność wyciągnięcia wniosków i pytanie, czy znajdzie się ktoś, kto miałby na to ochotę?

Tris

W Lidzbarku Warmińskim ,jak legenda głosi -Żadna inwestycja ,zysku nie przynosi . Dlaczego Kowalski ,tutaj głoduje? -Bo nasze miasto ,wszystkich dotuje . Szybko wam napiszę , co właśnie odkryłem -Kiedy nad przychodem ,się dziś pochyliłem O głębszą analizę ,temat aż się prosi -Bo stały dochód miastu ,tylko cmentarz przynosi . Proste wyliczenie ,mój drogi kolego -Miasto trzepię kasę z podatku wieczystego . Gdy przetrawią temat ,wasze siwe głowy -Zobaczycie sami ,zysk stu procentowy. Nie traćmy więc czasu ,na jakieś gdybanie -Bo potrzebne szybkie ,w temacie działanie . Podmokłe tereny ,szybko osuszyć -Żeby już na wiosnę, z pochówkiem prężnie ruszyć . Przekonać rolników ,by rozsądni byli -Szybko swoje pola ,w tym celu przekształcili . Przyprowadzić księdza ,niech teren poświeci -A interes sam , szybciutko się rozkręci Wspólnymi siłami ,damy radę chłopie Od….y cmentarz największy w Europie ! -Inwestycją taką, nic nie ryzykujesz Przecież żadnej tężni ,tutaj nie budujesz. -Sześćdziesiąt lat ,taka… Czytaj więcej »

Gość

Dobre, Panie Andrzeju, naprawdę dobre:)

Kolega

Dzień dobry . Akurat imię Andrzej ,nie jest imieniem autora ww tekstu. .Pozdrawiam :-)(A nazwa Tris to imię byłego już pieska)

Gość

Świetne!!! 🙂

pioter

Jedyny opłacalny pomysł na biznes w tym mieście to zakład pogrzebowy i domy starców.

Och

I zakłady odwykowe dla uzależnionych

ten-or

i „galerie” z odzieżą skandynawską.

Tomas

I „ala ” butiki na deptaku z chińszczyzną taką że aż czuć przechodząc obok

Marcin

Brawo Tris! Lepiej się tego nie da ująć.

Kropek

Gratki za super poemacik :)))