Maj 272017
 

Powstająca zabudowa mieszkalno-usługowa przy ul. Hożej

Powstanie budynków mieszkalno-usługowych przy murach obronnych, stało się przedmiotem krytyki niektórych mieszkańców miasta. Jak można zasłaniać tak piękny zabytek, odnowiony niemałym kosztem – twierdzą, kto pozwolił na budowę w tym miejscu i co na to konserwator zabytków, dodaje część niezadowolonych mieszkańców.

Pierwsze przetargi na nieruchomości gruntowe przy murach obronnych (ul. Hoża) odbyły się jeszcze w 2013 roku. Burmistrz Artur Wajs wystawił wówczas do przetargu ustnego nieograniczonego w sumie 7 działek i mimo 3 przetargów (na dwie z nich były 3 przetargi) chętnych nie było. W czerwcu 2014 r. wystawiono do przetargu 5 działek, z których sprzedała się tylko jedna. Dopiero w 2015r. znaleźli się chętni na pozostałe działki. Średnia cena uzyskana ze sprzedaży (oddania w użytkowanie wieczyste) wyniosła ok. 39 tys zł + VAT. Nabywcami nieruchomości stali się m.in. Jacek Protas, Marek Grzmiączka, Marta Weremiuk i Dawid Zaleski, Michał Pieńcioszko, Irena i Mikołaj Weremiuk.

O wyjaśnienie powyższej sprawy poprosiliśmy Burmistrza Miasta pana Jacka Wiśniowskiego.

„Ul. Hoża znajduje się w obszarze objętym ochroną konserwatorską jako obszar wpisany do Rejestru Zabytków pod nr A- 443 w dniu 17 grudnia 1957 r. Wszelkie działania , a zwłaszcza roboty budowlane mogą być realizowane za akceptacją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zgodnie z zasadami konserwatorskimi Urząd Ochrony Zabytków dąży do odbudowy substancji zabytkowej w kształcie jaka była historycznie udokumentowana. Ulica Hoża była zabudowana od strony murów obronnych, i do takiego stanu dążył Wojewódzki Konserwator. Uchwalony w dniu 09 marca 2005 r. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (Uchwała nr. XXXII/1956/05) przewidywał zabudowę na terenie pomiędzy ul. Hożą i murami obronnymi budynkami mieszkalno- usługowymi – oznaczenie w planie terenu E52MU. Plan był uzgodniony z konserwatorem. Powyższe przeznaczenie terenu zostało podtrzymane w aktualizacji miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z dnia 31 marca 2010 r. (Uchwała nr LIII/380/10). Również opracowany Program Rewitalizacji Miasta Lidzbark Warmiński na lata 2005-2013 przewidywał porządkowanie „starej tkanki” urbanistycznej odpowiednie zagospodarowanie pustych przestrzeni w harmonii z otoczeniem.

Do 2014 r. ten teren nie był w obrębie zainteresowania inwestorów i żadna działka nie była sprzedana. Dopiero w 2014 r zaczęli się zgłaszać zainteresowani kupieniem wydzielonych działek, które w drodze przetargu nieograniczonego zostały sprzedane w okresie od czerwca 2014 r. do stycznia 2015 r. Zabudowa ul. Hożej jest zgodna z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego i uzyskała pozwolenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na wykonanie prac budowlanych na obszarze objętym ochroną.

Jednocześnie informuję, że od strony suchej fosy jest w trakcie przygotowania projekt parku miejskiego, w którym będą wytyczone ścieżki w taki sposób, aby wyeksponować widokowo średniowieczne obwarowania miasta. Wejście do parku będzie zaprojektowane zarówno od strony ulicy Wiślanej po schodach jak również od strony ul. Krzywej wprost z chodnika. Wzdłuż muru będzie zaprojektowany ciąg spacerowy.”

 

 

 

 

 Posted by at 4:04 pm

Dodaj komentarz

65 komentarzy do "Niech się mury pną do góry…"

Powiadom o
2000

Harcerz
5 miesięcy 16 dni temu

Jagiellonka ma nowego starego dyrektora – czyli nic się nie zmieni w nauczaniu.
Samorządowcy mogliby chociaż stworzyć dobrą szkołę średnią z wykwalifikowaną kadrą nauczycielską , Taką szkołę , która była by znana w ościennych miejscowościach i mogłaby przyciągać młodzież , A tu gu….zik. Nikomu na niczym nie zależy .
Stanowiska swoim. Nauczanie tak, „aby Polska nie zginęła” . Panie Jacku Pan zawsze podkreślał ,że Jagiellonka to wyjątkowa szkoła, a tu mamy sztandarowy przykład jak lokalna polityka może coś spier……niczyć. Jak młodzież sama się nie nauczy , to nauczyciele jej nie pomogą. Zero inicjatywy , zero pomysłów . Brawo „PO” , kurcze brawo !

Merkel
5 miesięcy 17 dni temu
gość
5 miesięcy 17 dni temu

Ty nie wyjesz, ty sr… na tych, którzy zostali zamordowani w Smoleńsku i na pamięć o nich… To twoi przełożeni i guru z przestępczej Platformy wespół z bandytą Putinem potraktowali ich jak śmieci w workach plastikowych i chcieli, aby pamieć o nich zaginęła jak kiedyś o tych zamordowanych w Katyniu… Będą i są już pomniki i ulice im. Lecha Kaczyńskiego, powstają wciąż nowe… bez względu na twoje ujadanie… Macierewicz to bohater i kiedyś będzie stawiany dzieciom w szkołach za wzór prawdziwego patrioty… Podobnie Ojcu Rydzykowi nie dorastasz ani swoją inteligencją, ani osiągnięciami, ani w czymkolwiek innym…

Wizjoner
5 miesięcy 17 dni temu

Są jeszcze działki dla lokalnej mafii PO zrzeszonej w Lidzbarski urzędach w mieście – dla członków jawnych i skrytych, którzy maja wizję na przyszłość, tak jak w przypadku budowy term – dookoła zamku oraz na przedzamczu koło „Krasickiego”. Są jeszcze dodatkowe działki na Krzyżowej, dookoła jeziora Wielochowo i w dolinie Symsarny. Zapłaci się jakieś 40 tys. PLN dla konserwatora zabytków, komuś innemu od środowiska głosujących na PO i po sprawie. W Warszawie też jest konserwator z PO, który stoi murem za bufetową Waltz i jej wizją odnośnie budowy pomników na Krakowskim Przedmieściu.

Darek
5 miesięcy 17 dni temu

po działki nad Wielochowem to do Proboszcza, jego ziemia, o jakich pomnikach piszesz ? nijakiego prezydenta ? co jeszcze ? pomnik w każdym mieście, Lotnisko, Wieżowiec ? ronda, aleje, ulice , może zmiana nazwy miast , powiatów, kraju.
żal Ci du….. ściska ? każdą działkę która była lub jest do sprzedania mogłeś lub możesz kupić

kurator
5 miesięcy 17 dni temu

A jak tam dzień samorządowca w Zaciszu? Było pite?

Alka Prim
5 miesięcy 17 dni temu

Yeeep… starosta chyba wziął ze trzy dni zwolnienia i kacówki bo soku z ogórków zabrakło dla wszystkich…

Janko muzykant
5 miesięcy 17 dni temu

Właśnie Kukiz oświadczył, że zgadza się na przyjęcie 40 tysięcy imigrantów. Całkiem go …bało! I co na to zwolennicy tego głąba? Ciekawy jestem zwłaszcza tych komentarzy… 🙂

Antyterrorysta
5 miesięcy 17 dni temu

Uważam, że ani jeden islamski nachodzca nie powinien być wpuszczony do Polski. Sytuacja jest bardzo łatwa i prosta. Trudna tylko dla głąbów takich jak Merkel, Tusk, Petru czy ostatnio Kukiz i ich przydupasów. Niech PO i te partie, które kochaja islam wypier… z Polski, zamieszkają sobie w Niemczech i tam przyjmują ich we własnych chałupach. POniał?

arek
5 miesięcy 17 dni temu

przeczytałem wszystkie komentarze…takiego rynsztoku nie ma chyba nawet na wp.pl 2 osoby non stop się obrażające to jest forum?

Ciekawski
5 miesięcy 17 dni temu

Poskarżysz się staroście czy komu tam z PO?

LOL :)
5 miesięcy 17 dni temu

Masz zupełną rację. Radni z PO mogą sobie tylko POujadać w swoim własnym towarzystwie na tych swoich radach – tam to jest dopiero prawdziwa burza mózgów! A dyryguje nimi – sławny z budowy podgrzewanych term z zimną wodą (sławny nawet w Koniewie!) – starosta Harhaj!

gość
5 miesięcy 17 dni temu

Oczywiście, że tak. Nareszcie przywracana jest Polska > Polakom. A miejsce sprostytuowanej Platformy Obywatelskiej, Tusków, Protasów, etc. > na śmietniku historii.

Aktywator
5 miesięcy 19 dni temu

Proponuję blokadę budowy. Teren jest niewielki i prawdę mówiąc mieszkańcy którym się to nie podoba mogą skutecznie blokować chodnik jezdnie i całą działkę. Zjawi się telewizja, zainteresuje minister Ziobro i teren wróci do mieszkańców.

Tam jest dobre miejsce na ławeczki tak jak dawniej lub w ostateczności parking ale nie budowę jakiegoś badziewia obok zabytku. Przecież każda budowa naruszy fundament murów a potem z powodu zacienienia doprowadzi do ich zagrzybienia.

Trombullus
5 miesięcy 19 dni temu

Czyli wyszło jak wszystko pod rządami PO- zgodnie z prawem ale wysoce nieetycznie. Mam nadzieję że zajmie się tym Prokuratura.

gość
5 miesięcy 19 dni temu

To Kopernik budował tam coś z suporeksu?Mam nadzieję ,że przyprawią na koniec betonem pełowskim.

asdfghjkl
5 miesięcy 19 dni temu

szajs peowski był (i niestety nadal w dużej części jest w administracji) nie do wytrzymania. ale obecne na forum zatrzęsienie pisowców jest nie do ogarnięcia, sami ideowcy, jak ich dawny lider zaraz po wyborach (hehehe). Czy te prawiczkowe kreatury myślą, iż Polska to podział na złodziei z PO i klęczników watykańskich z PISdu? Wszyscy się muszą na to nabrać? Są inni ludzie w grodzie wyklętego [przez klechów Kopernika?

Januszek
5 miesięcy 19 dni temu

„Są inni ludzie w grodzie wyklętego [przez klechów Kopernika?” Czyżbyś był nowoczesnym od „bezmózga” Petru ?

asdfghjkl
5 miesięcy 18 dni temu

się k..a lekarze znaleźli; jak będziesz chorował to daj 200 pln na tacę- wyzdrowienie gwarantowane; poza tym do czytelników Faktu- Kopernnika dzieła były na Indeksie Ksiąg Zakazanych, w Polsce palono je jeszcze w XVIII w. na stosach

A.B.
5 miesięcy 20 dni temu

Dla mnie, bronienie PO, uważam za obciach.
PIS, nie jest z mojej bajki, ale budzi nadzieję.

rafał
5 miesięcy 19 dni temu

Budzi nadzieję ..? Na co? Chyba, że na 1000+. Kaczyński też ma nadzieję, że …wyprowadzi nas z UE. Tylko jeszcze nie wie jak to zrobić, bo nadal większość Polaków ma inne zdanie.

Tuhaj-bej
5 miesięcy 19 dni temu

Zrób sobie przerwę w oglądaniu tvn-u.

rafał
5 miesięcy 19 dni temu

Oglądam również TVPiS! Aczkolwiek krótko, bo takiej zakłamanej propagandy nie zdzierżyłby nawet Kim Dżong Un.

Emeryt
5 miesięcy 17 dni temu

A ja oglądam czasem TVN i stwierdzam, że niestety, ale jego czasy „świetności” już dawno minęły. Program zdziadział, skretyniał i po prostu zszedł na przysłowiowe psy. Żadnych nowych pomysłów, stare schematy odnośnie manipulacji i socjotechniki. Nawet starzy widzowie dawnego TVN-u (a moi sąsiedzi) zasypiają (słyszę przez ścianę chrapanie) podczas jego oglądania. Minione 8 lat to dopiero „król jewropy” Donald Tusek, ten to miał koreańsko-bolszewicko-POlszewicką propagandę! Buhahahaha!

API
5 miesięcy 19 dni temu

Uprasza się o zachowanie spokoju. Takie komentarze jak powyższy, powodują szkodę portalowi.

gość
5 miesięcy 17 dni temu

I nici z dotacji z PUP?

JMT
5 miesięcy 19 dni temu

Ale już portalowi nie da się bardziej zaszkodzić. Poza POPIS-owskimi krzykaczami przelewającymi swoje głupoty w komentarzach wszelki merytoryczny głos został skutecznie wyparty tanimi tekstami rodem z najgorszych propagandowych szmatławców. A to oczywiście skutek cichego przyzwolenia na taki stan rzeczy.

rafał
5 miesięcy 19 dni temu

Kukiz mnie nie przeszkadza, a tępy i ciemny elektorat bolszewików już się kurczy. Tylko Lenin jest „wiecznie żywy”, a Kaczyński na taborecie, to nie ta liga. Aczkolwiek przeraża mnie aparat rządzących: Pawłowicz, Maciarewicz, „Adrian”, Rydzyk i im podobni. Ale kilka jeszcze miesięcy wytrzymam… Dam radę !!!

Alcatraz
5 miesięcy 19 dni temu

Spoko. Po badaniach, wyrokach, orzeczeniach, decyzją sądu przyjmą jego, Tuska, Kopacz, Protasa, Harhaja i wielu innym znamienitych. 🙂

Tuhaj- bej
5 miesięcy 20 dni temu

Nie musisz się martwić o portal, fałszywą troską. Polemika z Tobą sprowadza się do absurdów i nie trzymanie standardów. Jak widać miota się człowiek po na tym portalu jak PO i jej elyta nie mogąc uwierzyć ,że da się zrobić coś dla obywatela.Pojęcie dobra ojczyzny, honoru, samostanowienia, uczciwości jest obca takim kosmopolitycznym typkom jak Ty rafale.
Dla mnie .bolszewizm= złodziejstwo, a więc idealnie pasuje do PO. Czego mielismy przykłady przez 8 lat. Najfajniej zwiewał jej mąż stanu do Brukseli „Rudolf” Tusk . Żartowałem !!! Nie da się z malarza kominów i kombinatora zrobić męża stanu.
Nie byłeś i nie bedziesz żadnym partnerem do rozmowy, bo wygladasz na rozchwianego
emocjonalnie.Chyba ,że wyleczysz lemingozę.

rafał
5 miesięcy 20 dni temu

Poczytaj w encyklopedii. Bolszewizm to nie złodziejstwo, to wizja państwa zgodna z wolą jednego, nawiedzonego człowieka (np. Lenina) i jego przydupasów…

Tuhaj-bej
5 miesięcy 19 dni temu

cyt.Bolszewizm to nie złodziejstwo. Mówiłem ,że nie jesteś partnerem do rozmów ?

rafał
5 miesięcy 19 dni temu

Jak nie masz encyklopedii, to poproś sąsiada…

J.H
5 miesięcy 19 dni temu

Sąsiad to wykształciuch z PO. Ma magistra i 1000 encyklopedii, był radnym… A jest tak GŁUPI jak BUT…

rafał
5 miesięcy 20 dni temu

Mężowie stanu: Maciarewicz, Misiewicz, Waszczykowski i Kempa… Mąż szczególny: Kaczyński na drabince… Hi,hi,hi,hi,

rafał
5 miesięcy 20 dni temu

Szanowny panie redaktorze, brak polemiki na tym portalu nie będzie mu służył, jeżeli pozostaną wpisy tylko wielbicieli państwa PiS, w tym Pana! W końcu do zachwytów nad bolszewikami zabraknie Wam argumentów. Mam nadzieję, że tego wpisu Pan nie wytnie..!

Tuhaj- bej
5 miesięcy 20 dni temu

Coś w tym jest, co napisał księgowy i gość.. Pewnie tylko pierwszy raz wypełnienie oświadczenia idzie ciężko. Każdy z tych starych wyjadaczy nie za specjalnie chce pokazć społeczeństwu jaki to biznesem jest zajmowanie się polityką. Z drugiej strony patrząc na ich oszczędności, to bieda z nędzą.Wskazane jest, aby dobrze wyglądało i dla równowagi… należy mieć poteżny kredyt. Z drugiej strony wszyscy ..wszystko wiedzą … ,że należy jak najwięcej pieniędzy wpakować w dzieci, w celu ukrycia dochodu. W wielu przypadkach wygląda na to, że rekiny POlityki niestety nie umieją gromadzić środków finansowych na własnych kontach. Wygląda na to, że przez tyle lat bycia na świeczniku nie potrafią gospodarować swoimi pieniędzmi :):):), bo nic nie odłozyli na czarną godzinę. Czyli dokładnie tak jak pracują za publiczne.

gremlin
5 miesięcy 20 dni temu

Z czego się pną mury do góry….? Gazobeton + ocieplenie jest materiałem historycznie nieuzasadnionym. Proszę przeczytać zalecenia konserwatorskie wydane dla tej zabudowy… a zatem czy doszło do odstępstwa od projektu???

Tuhaj- bej
5 miesięcy 20 dni temu

………okleją sobie klinkierem fasady i gra. Wszystko zależy kto buduje, a przepisy są tylko dla szaraczków..Jeśli tego nie wie to specjalna „kasta” mu przypomni i przywoła do porządku z pomocą kolesi urzedniczych.

Księgowy
5 miesięcy 21 dni temu

Każdy złodziej z Platformy Obywatelskiej ma zawsze dwa majątki. Ten pierwszy „oficjalny” dla urzędu skarbowego i ten „nieoficjalny”, o którym wie tylko on sam. Ten drugi jest z reguły dużo większy od „oficjanego” (w przypadku, gdy nie jest większy to znaczy, że jest „frajer” i kradnie za mało lub dopiero się „rozwija” – on sam i swoją „działalność”). Rodzi się pytanie: po czym poznać, że jest złodziejem i kradnie? Z reguły: ma słabą pamięć, nie pamięta co wykazał w zeznaniach podatkowych, a czego nie, że nie wpisał np. zegarka lub kilku mieszkań, zapomniał o tym i o siamtym, albo to nie jego tylko żony… Majątek tzw. legalny jest z reguły „legalny”, ale tylko z nazwy i powstaje najczęściej z pomocą lokalnej mafii urzędniczej kolesi z PO będących również tak jak on „na dorobku” czy to w Lidzbarku, Olsztynie lub Warszawie – tu załatwi się jakiś ustawiony przetarg, tam pozwolenie PO znajomości, gdzie indziej jakąś dotację bezzwrotną, posadzi krewniaka na jakiś stanowisku, etc. A wszystko rzecz jasna na starej i wypróbowanej zasadzie: „ty mnie – ja tobie i nikt się nie dowie”…

rafał
5 miesięcy 21 dni temu

O niewielkim zegarku można …zapomnieć i nie wpisać do zeznania. Ale znam takiego faceta, który ukrył swoją „stodołę” wartą kilka milionów. Pochodzi z zespołu „dobrej zmiany”, nazywa się Szyszko. Ma więcej niż dwa majątki, a nie jest z Platformy… Może złodzieje są w każdej partii …?

Tuhaj- bej
5 miesięcy 20 dni temu

Ten sam zegarmistrz światła ….obecnie Sławomyr Nowaczenko nakłaniał także do zaniechania kontroli skarbowej gabinetu dentystycznego swojej połówki, która nie wykazywała dochodu ( taśmy Sowy). Znowu takie małe szachrajstwo. Niestety, gdy żądzi dziadostwo to dziadosko postępuje. Lokalnie też można przypomnieć wiele przekrętów. Ta budowa to oczywiście kolejna farsa w tym POkręconym mieście, pełnym układów i cwaniactwa rządzących.

rafał
5 miesięcy 20 dni temu

Może byś się odniósł do poczynań i uczciwości „męża stanu” – Szyszki. Przeoczyłeś ten wątek… Jest przecież Ci dobrze znany, bo ciągle obecny na taśmach …u wielbionego ojca dyrektora.

rafał
5 miesięcy 20 dni temu

Idą wybory, więc zgodnie z Twoją wolą i do nas też może dotrze „dobra zmiana”. Nie jestem jednak pewny, czy lidzbarczanie zamiast „dziadostwa” wybiorą pomniki smoleńskie i obowiązkowe spędy do Torunia i Częstochowy. Nie dla wszystkich Rydzyk jest autorytetem… Dla mnie jest wrogiem, bo …niszczy wiarę katolicką! PiS-u nie toleruję, za notoryczne kłamstwa, likwidację prawa, skrajny nepotyzm i bolszewickie metody zarządzania państwem. A Adrian jest „mężem stanu” tylko w „Uchu Prezesa”…

Tuhaj-bej
5 miesięcy 20 dni temu

…ale rzygnąłeś argumentami w odpowiedzi (o wszystkim i niczym). Zupełnie jak pewien nawiedzony internauta znany z imienia i nazwiska. Bez sensu i z pominięciem tematu.
cyt. Dla mnie jest wrogiem, bo …niszczy wiarę katolicką.
Już ateisto pisałeś nam co sądzisz o kościele :):) Żadne spędy nikt nikogo nie przymusza do pójścia w pielgrzymce, ale cóż ateista i komunista może o tym wiedzieć.
cyt. za notoryczne kłamstwa, likwidację prawa, skrajny nepotyzm i bolszewickie metody zarządzania państwem Lemingoza wróciła…ha,ha piszesz o POwskich draniach ? Miałeś nam napisać o lokalnych POwiązaniach nepotycznych lokalnej burżuazji peowskiej i tzw. elitach. Pytałeś o nepotyzm kiedyś ?
Opowiem Ci jak to się robi w L.W.. Zatrudnia się krzyżowo krewnych i znajomych królika. Znajomi i rodzinka z jednego urzędu zatrudniana jest w drugim z drugiego w pierwszym lub trzecim i niby formalnie wszystko gra. Dlatego te miasto hucpą stoi. Ogólnie mamy nadzieję ,że w końcu oderwą od koryta szkodników z PO zwanych dla niepoznakim Warmią ich małą ojczyzną, a wejdą ludzie, którzy nie będą dbać tylko o własne interesy a o interes publiczny. Prawda Mirosławie ?

rafał
5 miesięcy 20 dni temu

„Zatrudnia się krzyżowo krewnych i znajomych królika”. Podaj przykład, gdzie obecna władza PiS zatrudniła kogoś spoza swojej rodziny i członków własnych partii?

gość
5 miesięcy 20 dni temu

np. w stołecznym ratuszu w Warszawie oczywiście !

Tuhaj-bej
5 miesięcy 20 dni temu

Rafałku- Mirku czas leczyć się z lemingozy.

JMT
5 miesięcy 20 dni temu

O nie nie kolego, jest tylko jedna nieskazitelna partia, której członkowie nie kradną, nie kłamią, nie zdradzają i zastraszają swoich żon, nie byli nigdy komunistycznymi prokuratorami a w szczególności nigdy nie obsadzali stanowisk ludźmi bez kompetencji. Ciekawi mnie ile jeszcze wody musi upłynąć Łynie zanim ludzie zrozumieją że POPIS to jest jedno i to samo. A tak swoją drogą może lokalne kółeczko różańcowe PIS odpowie ile już udało się rozliczyć złodziei z PO? Nikogo? Coś takiego, ciekawe czemu?

Fan CBA
5 miesięcy 17 dni temu

Chciałbyś, aby między PiS a PO postawić znak równości, ale niestety dla POspolitych złodziei i czerwonych bolszewickich świń oderwanych od koryta, tak się nie da. Między PiS a PO jest bowiem taka różnica, jak między PRAWEM a BEZPRAWIEM.

API
5 miesięcy 21 dni temu

Dzięki funduszom unijnym, głównie niemieckim, Polacy odtwarzają u siebie dawną niemiecką tkankę budowlaną. Czy wam także wydaje się to nieco dziwne?

Trombullus
5 miesięcy 18 dni temu

Elbląska Biblioteka Cyfrowa- prawie cały zbiór po niemiecku. Tak, za nasze pieniądze. Ja rozumiem żeby to były tłumaczenia lub możliwość tłumaczenia poprzez Google. Niestety nie wiem dla kogo to jest zrobione i faktycznie wracamy do przeszłości jakby odbudowując Niemcom ich Prusy.

wic
5 miesięcy 19 dni temu

A podług Szanownego Redaktora co mają odtwarzać? Akwedukty?

API
5 miesięcy 19 dni temu

Czy koniecznie trzeba coś odtwarzać? Czy poprzedni właściciele tej ziemi, budując nowe kamienice rewitalizowali poprzednią tkankę? Wątpliwe. Nie mamy architektów? Nie można wybudować po prostu czegoś nowego? Piękne kamienice, udające historyczną zabudowę, przecież ona nie była Polska, tylko niemiecka. Gdzie podzieje się nasza tożsamość, kiedy skończymy odbudowywanie wszystkiego na Warmii, czy ostatnim etapem odtwarzania przeszłości będzie zasiedlenie tych terenów przez Niemców?

gościówa
5 miesięcy 19 dni temu

Takie są realia, nie możemy udawać, że tu żył kto inny, niż Niemcy…historię mamy zmieniać? A ludność jest napływowa w większości i nie widzę tu żadnej tożsamości, bo starzy przyjechali zasiedlić, młodzi wyjeżdżają…

Tuhaj- bej
5 miesięcy 20 dni temu

No nie jeden zachwycał się już tymi unijnymi cudami. Nie wiedząc, że w wiekszości owe kredyty wracały na zachód (uwarunkowania specjalistyczne i wymogi kredytu na dany cel), a brakujący wkład własny pobierany był z… zachodnich banków w postaci kredytów. Tak więc wydawano pieniądze na bzdury i głupawe projekty np. typu Citaslow. Przy okazji Ci najfajniejsi propagatorzy, robiąc sobie przyjemną przerwę w pracy wożą dupy po całym świecie na koszt podatnika.

wic
5 miesięcy 19 dni temu

A ja nic nie będę robił poza ujadaniem dnie całe, bo jestem małym pieskiem, który szczeka całe dnie i nawet nie capnie, bo jest zbyt mały.

rafał
5 miesięcy 21 dni temu

Panie redaktorze, skrót „tyś” jest błędem. Powinno być „tys”!

gość
5 miesięcy 21 dni temu

Tu budują się „prawdziwi mieszczanie” …

gość
5 miesięcy 22 dni temu
gościówa
5 miesięcy 22 dni temu

Należy tylko mieć nadzieję że nie powstaną brzydkie budynki takie jak PRL-owskie bloki w niedalekiej odległości.

Fan CBA
5 miesięcy 22 dni temu

Niestety, ale Lidzbarkiem Warmińskim już od wielu lat w najważniejszych URZĘDACH rządzi BANDA (przeliteruję: B-A-N-D-A). ZŁODZIEJE lokalni i nie tylko POwiązani na wszelkie sposoby z PO są tylko jej KONSEKWENCJĄ i KWINTESENCJĄ. Może ma ktoś jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości?

gość
5 miesięcy 21 dni temu

Raczej nie ma żadnych wątpliwości…

wpDiscuz