Maj 012018
 

Rada Miasta upoważniła Burmistrza do zaciągania zobowiązań finansowych czyli mówiąc wprost do zadłużania mieszkańców w bankach.

Burmistrz 24 kwietnia 2018 r. wydał zarządzenie NR SE.0050.54.2018.MG w sprawie zaciągnięcia długoterminowego kredytu na finansowanie deficytu i spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Kwota kredytu 5 mln 950 tys zł z terminem spłaty do 31 grudnia 2030 r. Źródłem spłaty kredytu będą dochody budżetu Gminy Miejskiej Lidzbark Warmiński z tytułu podatków i opłat lokalnych.

Powyższych informacji nie znajdziemy na profilu FB Urzędu Miasta, czy łamach tuby propagandowej Burmistrza – Gazety Lidzbarskiej (opłacanej sowicie z naszych podatków). Wydaje się właściwym przybliżenie czytelnikom tej ciemniejszej strony działalności Burmistrza.

Megalomania Burmistrza rośnie z każdym rokiem, trafiwszy na finansową pożywkę z publicznych pieniędzy. Promocja siebie i swojej działalności kosztuje niemało, pochłania jednocześnie masę czasu. Wywiady, artykuły, przemówienia, tysiące zdjęć – zdaje się, że te zajęcia opisują życie znanego celebryty, a nie osoby zatrudnionej przez mieszkańców i utrzymującej się z ich podatków. Jak czytamy w rejestrze umów, tylko dla Gazety Lidzbarskiej Burmistrz zapłacił w tym roku blisko 33 tys zł, a dla „bezpłatnej” gazetki warmińskiej ponad 8 tys zł. Pozostałe koszty, te niewymierne, trudno oszacować, choć należy przyjąć, iż wielokrotnie przewyższają wspomniane wyżej kwoty. Symbolicznym już wydatkiem, (obrazującym wewnętrzną przemianę z Burmistrza „Czasu Zmian” na Burmistrza „Wajsa II”) był zakup garnituru na koszt podatników, mieszkańców miasta.

Promocja własnej osoby nie może odbyć się bez spektakularnych inwestycji, dodajmy bardzo drogich inwestycji. Pieniądze wydaje się bardzo łatwo, bo nie swoje. Burmistrz ani razu nie zapytał rzetelnie mieszkańców, czy obrany kierunek rozwoju miasta im odpowiada. Czy na pewno chcą uzdrowiska, czy budowa kolejnej sceny na rzeką jest potrzebna, podobnie jak utrzymanie Straży Miejskiej. Domniemywać należy, iż tak zadane pytania w uczciwym referendum oznaczałyby zaniechanie tychże oraz likwidację SM (czyli koniec interesów poprzedniej ekipy). Przypomnijmy – budowa Term Warmińskich okazała się kolosalnym obciążeniem finansowym dla mieszkańców. Należy uzmysłowić sobie, iż tak wielki kredyt, my mieszkańcy spłacamy kosztem wysokich podatków, braku potrzebnych remontów dróg itp. Budowa infrastruktury uzdrowiskowej, pociągnie za sobą o wiele większe koszty, przy zerowej pewności zwrotu inwestycji w rozsądnym czasie. Do dzisiaj Termy przynoszą ogromne straty, bowiem trzeba spłacać kredyt na ich budowę. Tak liczne inwestycje w infrastrukturę sportową oraz turystyczną przy marginalizacji prawdziwych potrzeb mieszkańców doprowadziło w końcu do załamania finansów miasta. Niezbędnym okazał się kolejny kredyt.

Czy nie byłoby wskazane podjąć konsultacje z mieszkańcami miasta, na temat kierunku jego rozwoju? Zamiast budować kolejne parki, uzdrowisko, czy remontować za friko mury proboszczowi, nie rozsądniej spłacić kredyty i obniżyć podatki? Mieszkańcy miasta o wiele lepiej wiedzą jak wydawać swoje pieniądze.

 Posted by at 10:17 pm
Powiadom o
gość

Jeszcze do wyborów kawał czasu , uspokójcie się …..

Inżynier

Tylu mądrali pisze w komentarzach. 10 tys. odsłon w tym miesiącu( ludzie obserwują ).
Mieszkańcy chcą czytać i śledzą informację publikowane na tym portalu , ale nikt nie potrafi wpłacić kilku złotych na wydanie papierowe gazety lub utrzymanie portalu. Wszyscy chcą , aby władza była kontrolowana , ale nie chcą ponosić nawet minimalnych kosztów. API publikując niektóre informacje naraża siebie ,a i przez to , swoich bliskich na koszty , szykany , kontrole urzędnicze sprawy sądowe , donosy sąsiedzkie. A mimo to walczy i naraża się też w naszym imieniu . Czy wszyscy jesteście mądrzy tylko w „gębie”?

Gość

A czy Ci co dali te siedem plusów wpłacili?

Inżynier

Może dadzą.
Nie wiem , może.
Może by chcieli , a boją się. , lub jak 95% ludzi czekają na gotowe.

JMT

O ile dobrze pamiętam wpłaty są dobrowolne, więc swoje żale możesz zachować dla siebie. A skoro mamy do czynienia z tak poczytnym portalem to i zródła finansowania powinny się znalezć, przez reklamy czy to w postaci jednego z kandydatów na burmistrza, jak to miało miejsce wcześniej. Zaś w kwestii robienia z API-ego męczennika to chyba oboje przyznamy, że jest to inteligenty facet który dobrze zadawał sobie sprawę z tym co może go spotkać, a równocześnie nie słyszałem aby został obłożony urzędniczą fatwą. Widocznie ludzie z jakiś powodów uznali, że nie warto łożyć na wydanie papierowe, a obrażanie się na innych i tupanie nóżką nic nie zmieni.

Inżynier

Ja się na ludzi LW nie obrażam , jest mi ich po części szkoda . No cóż co ty wymagać i od kogo.
Wszyscy chcą , aby było im lepiej , są nawet oburzeni panującym urzędniczym nepotyzmem , rozrzutnością finansową, jakością inwestycji , a jedyne co robią to czekają na rozwój wydarzeń. Czekaja na cud . Czekają , że ktoś przyjdzie i wszystko się zmieni .
A oni , przyjmują postawę ,że lepiej się nie wychylać , bo można oberwać . Zero charyzmy , idei czy poczucia przyzwoitości tylko czysty koniunkturalizm . PO PROSTU ZERO. Za komuny ludzie mieli więcej odwagi .

Inżynier

” co tu wymagać”

antyPiS

Brak kasy dla niepełnosprawnych? Panowie bolszewicy, wystarczy …nie kraść!

Trombullus

Api znów nie opublikował mojego komentarza. Czekałem wystarczająco długo na moderację ażeby stwierdzić że jednak nie ma tu wolności słowa, niezależności. To ostatni mój wpis na tej stronie bo widać szkodzę interesom Apiego. Co do strony to widzę że stała się najemną szczekaczką do załatwiana doraźnych interesów właściciela strony.

Realista

Nie bronię P. Wiśniowskiego ale musimy zdać sobie sprawę w jakim otoczeniu przyszło mu funkcjonalność. Wygrał wybory a wokół niego stado wilków PO zarówno w RM, powiatu jak i Urzędzie Marszałkowskim. Żeby normalnie pracować trzeba się z nimi wszystkimi poukładać i za słowami ministra Sikorskiego robić wszystkim „łaskę” aby cokolwiek osiągnąć. Burmistrz może co najwyżej zmienić kierownika podległej mu jednostki samorządowej. Ale i tu stąpa po cienkim lodzie bo jak dany kierownik jest mocno powiązany z RM to zwolnienie go spowoduje torpedowanie innych projektów uchwał zgłaszanych przez burmistrza do akceptacji przez RM. Generalnie zgodnie ze starym porzekadłem obojętnie jak się nie pokręcisz to i tak d…a z tyłu.

Api

Wisniowskiego na burmistrza wybrało stado wilków czy mieszkancy, majacy dość układów i korupcji? Jak człowiek z takim mandatem zaufania społecznego widzi że nie podła to winien ustąpić miejsca innemu. Tylko jawność sprawowania tej funkcji daje gwarancję uczciwości. Jednakowoż skoro u burmistrza odbywają się tajne spotkania z radnymi to uczciwości być nie może.

Api

Przepraszam za błędy piszę z komórki i nie ogarniam;)

okularki

No niestety ale trzeba przyznać rację Realiście. Dopóki w RM jest większość POWNMO, to burmistrz niewiele może. Zbliżają się wybory samorządowe. Dopilnujmy liczenia głosów bo do dziś nie wierzę, że lidzbarczanie tak zagłosowali.

Api

Trochę nie rozumiesz. Jeśli rada miasta jest skorumpowani o czym dobrze wiemy i burmistrz to widzi to jaki problem aby zebrał podpisy za jej odwolaniem? Niestety koryto ważniejsze niż ludzie.

okularki

Fakt. Zupełnie wyleciała mi z głowy możliwość odwołania RM. Ale na to trzeba odwagi, której obecnemu burmistrzowi najwyraźniej brakuje. A może chce byc burmistrzem jednej kadencji? Niemniej jednak szkoda. Była okazja coś zmienić. Na szczęście jesień niedługo już.

Realista

A kto napisał że RM jest skorumpowana? To raz a dwa API chyba w ogóle nie zna zasad i warunków jakie musi spełniać referendum odwołujące RM. A trzy to jaki powód ogłaszania referendum ? Może że wygrałem ale nie mam większości w RM i chcę ją zmienić. To absurd.

Kwak

A kto przepraszam forował obecnego Burmistrza w wyborach ? Zapomniało się ?

Jolka

A co takiego zrobił JWisniowski przez te 4 lata? Api ma racje w/w zachowuje sie jak heh celebryta ( hi hi) a nie zapominajmy ze to my dajemy mu robote – mialo byc tak pięknie Czas zmian -juz niebawem znowu bedzie obiecywał i glupie usmiechy i ściskanie dłoni.

gosc1

Wilk w owczej skórze z tego burmistrza kłamczuszka;) Api go wypromował, niech teraz sobie go zabiera;)

kkkkkkk

wam nie mozna dogodzic teraz miasto stalo sie piekne i rzgloszone a moze lepiej bylo za czasowburmistrza Rekscia albo pana Wajsa wtedy to bylo miasto emerytow i rencistow a propo za luksusy trzeba placic

Api

Czyżby miasto zwabiło setki młodych ludzi? Czyżby dzieci samorządowców wróciły tutaj mieszkać i pracować? Coś przegapilem.

Barbara

Może nie przegapiles. Stawaj w szranki. Daj sobie i miastu szansę. Może to właśnie Ty jesteś na miarę Aleksandra wielkiego . tylko miej na uwadze …punkt widzenia od punktu siedzenis……

gość

Jeśli ktoś umie liczyć, to teraz jest jeszcze więcej emerytów i rencistów. Luksusy? Dla kogo? No tak, dla tych emerytów, żeby sobie posiedzieli na ławeczce i pomarzyli, że dobrze byłoby posiedzieć przy kawie w kawiarni, tylko za co żyć do końca tygodnia …

okularki

Jeżeli ciebie 6k stać na wyśrubowane opłaty za wodę i ścieki, wywóz śmieci, podatki i inn.,to ciesz się luksusem lidzbarskim. Zanosi się jednak na to, że kolejno zaciągane długi będziemy spłacać do końca swoich dni i niestety większości mieszkańców nie stać na to. Nie zapominaj, że to wszystko nie tylko trzeba spłacić ale i na bieżąco utrzymać. A to tez kosztuje.

Trombullus

A jak miasteczko ogłosi bankructwo to sprzedamy wszystko, całe mienie, zakłady budżetowe i inne maszynki do mielenia kasy ludziom których poleci pan poseł. Od razu po wykupieniu nowy właściciel da tak popalić podwyżkami że emeryci zdechną z głodu, wyjedzie reszta tych co nie wyjechali i wtedy będzie Uzdrowisko.
Jak wy sobie wyobrażacie uzdrowisko z mieszkańcami? Po co budować nowe hotele jak można turystów ulokować w zabytkowych kamieniczkach za gruba kasę?. Proces przejmowania dogodnych terenów już się zaczął, czekam aż wiadomy inwestor wykupi budynek po urzędzie miasta w cichym przetargu. Spokojnie mogą spać jedynie mieszkańcy blokowisk bo przecież służbę jakąś trzeba do obsługi znamienitych gości.
Nie wiem co to za miasto gdzie debil lub złodziej to zawsze jest poważany jako „ktoś”.