Cze 252018
 

Niedzielne czerwcowe popołudnie. Centrum miasta Lidzbarka Warmińskiego

Leniwe niedzielne popołudnie w turystycznym miasteczku gdzieś na Warmii. Mekka kuracjuszy, kusząca licznymi zabytkami, ścieżkami spacerowymi tudzież jedynym w swoim rodzaju deptakiem. Miasto mężów znakomitych, wieszcza Krasickiego, astronoma Kopernika. Zdawać by się mogło, iż spacerując urokliwymi zaułkami Lidzbarka Warmińskiego, mijać będziemy tłumy spacerowiczów, turystów z całego świata chcących pooddychać zdrowym powietrzem oraz nacieszyć oko niepowtarzalną architekturą. Taki tłum ucieszy mieszkańców, liczne stragany i sklepiki pozwolą mieszkańcom nieźle zarobić na turystach i dzięki temu godnie żyć. W końcu dziesiątki milionów złotych z podatków, zainwestowane w turystykę szybko wrócą do kieszeni podatników. Miasto rozwija się i kwitnie, przybywa mieszkańców.

Lidzbark Warmiński. Centrum „turystycznego” miasta.

 

Jednak spacerując niedzielnym ciepłym popołudniem z niedowierzaniem obserwuję zupełnie puste ulice. Jakiś jegomość taszczy butelki w reklamówce, starsza pani z pieskiem okupuje ławeczkę. Gdzie są mieszkańcy? Gdzie turyści? Gdzie te dziesiątki sklepików, straganów z pamiątkami? Czyżby ogłoszono alarm bombowy…? Dziesiątki milionów z podatków mieszkańców wydano niecelowo, a tym samym zmarnowano potencjał finansowy? Co mogło pójść nie tak?

Odpowiedzi na powyższe pytanie próżno szukać u źródła, czyli w Urzędzie Miasta. Tam wszystko jest w najlepszym porządku. Idąc na jakąś większą imprezę, nieodzownym jest wysłuchanie mowy burmistrza o tym jak miasto rozwija się dynamicznie, a ludziom żyje dostatniej. Tu nic się nie zmieniło, czysty socjalizm z lubością uprawiany przez aparat urzędniczy jest stałym elementem naszego życia. Czy ludzie nadal dają się nabierać jak 30-40 lat temu? Okazuje się, że niestety tak. Wystarczy spojrzeć na nasze miasto chłodnym okiem, bez emocji. Puste ulice i chodniki świadczą o jednym – miasto wyludnia się, a przez to umiera. Na domiar złego, nasi przedstawiciele w samorządzie wybrali kierunek rozwoju miasta w oparciu o wskaźniki wzięte z sufitu. Rozwój małego miasta oparty o turystykę, gdzie nie ma w pobliżu absolutnie żadnego magnesu przyciągającego gości jest mrzonką. Lidzbark Warmiński nie leży nad morzem, nie mamy także gór, ani pięknej zabytkowej architektury, a tylko te czynniki są w stanie zapełnić ulice turystami. Wydawać by się mogło, iż postępowanie włodarzy miasta i powiatu jest po prostu bez sensu. W ocenie piszącego, nie jest tak do końca. Czytelnicy z pewnością zauważą pewną „zależność” w związku z inwestycjami „turystycznymi” i wydawaniem naszych pieniędzy. Większość z nich dzieje się wokół pewnego lidzbarskiego hotelu, a niektóre sztucznie tworzone imprezy, jak „czas na ser” (opłacane z naszych podatków) nawet na jego prywatnej posesji.

Na drugim biegunie tychże wzniosłych deklaracji o rozwoju miasta stoją zwykli ludzie. Bardzo wielu mieszkańców Lidzbarka Warmińskiego mieszka w budynkach komunalnych. Wystarczy wizyta na klatkach schodowych, aby przekonać się, w jakim opłakanym stanie są te budowle. Zaniedbane, odrapane ściany, ostatni remont pamiętający czasy Gierka. Część z nich jest w ścisłym centrum miasta, bieda kryje się za tymi pięknymi fasadami, rewitalizowanymi za unijne pieniądze. Na domiar złego, opalane są piecami węglowymi. Miliony z naszych kieszeni, za miast iść na poprawę bytu lidzbarczan, wydawane są na budowę uzdrowiska… Ci sami ludzie, którzy sponsorują nepotyzm władz samorządowych, muszą często wybierać miedzy wykupieniem leków a jedzeniem. Najszybciej rozwijającą się gałęzią lokalnej gospodarki są sklepy z używaną odzieżą, w ścisłym centrum miasta jest ich już kilka.

W perspektywie następnych kilkunastu lat jakim miastem stanie się Lidzbark Warmiński? Biorąc pod uwagę plany obecnego Burmistrza Wiśniowskiego (kontynuatora Artura Wajsa) miasto wyludni się jeszcze bardziej i utonie w długach. Na ulicach pojawią się latające krzewy szarłatu lub bylicy.

Zabijanie miasta można jeszcze zatrzymać. Odrzucić tony propagandowego bełkotu, tysiące fotek Burmistrza z pseudo-zadowolonymi mieszkańcami. Trzeba realnie spojrzeć na codzienne życie mieszkańców, prawdziwe potrzeby miasta i dokonać wyboru.

 

 Posted by at 12:57 pm

63
Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
Gosc

W wykresie przedstawiającym
krzywa spadkowa jest błąd w datach, zakres dat to 2014-2017

Małomiasteczkowi

http://niezalezna.pl/70300-borusewicz-w-samolocie-srednio-co-trzy-dni-latal-do-gdanska-zeby-wyprowadzic-psa

to też duma Lidzbarka czy stary agent bezpieki ? Do dziś nie wyjaśniono

Alina

Pytania do wielbicieli koalicji KuPiS’15: Jaką karę powinien ponieść prezydent, który notorycznie łamie konstytucję, na którą przysięgał przed narodem i BOGIEM? Jaką karę powinna ponieść władza, która przywraca ustrój komunistyczny w Polsce (jeden Wierchownyj Sowiet podejmuje wszystkie strategiczne decyzje) bez zgody przynajmniej większości Polaków? Kto odpowie karnie za utworzenie sądów partyjnych i wszystkie wyroki wydawane wyłącznie przez Pierwszego Sekretarza Partii PiS? Kto odpowie za… wszystkie kłamstwa bolszewickiej koalicji („zakupione” śmigłowce, „wybudowane” statki i promy, ZAMACHY smoleńskie, wizażystki, przeloty, przejazdy samochodem bez samochodu, rozbite limuzyny, bajońskie dary dla kościoła, tylko słuszne muzea, fikcyjne mieszkania + z wielkim minusem itd…)? Kto odpowie za głęboki podział Polaków, na tych wspaniałych (wielbiciele koalicji KuPiS’15) i „zdradzieckie mordy” (wszyscy pozostali)? K..wa, kto?

Tris

Oho odezwał się pewnie zamowiec ,któremu ujebali emeryturę ……

Alina

Oddać swoją wolność za …garść śliwek, tylko Polak potrafi… Dlaczego Pierwszy Sekretarz Partii nadzoruje sądy tylko w Korei Północnej i nigdzie więcej..?

Tris

Tak się zastanawiam ,jakim nieskomplikowanym człowiekiem trzeba być ,skoro daje się złapać na frazesy o odebranej wolności .

Alina

Zapewne jesteś zbyt młody i nie masz pojęcia o sądach, w których wyroki wydają bonzowie partyjni. Starsi tego doświadczali na własnych przykładach, więc wiedzą, że skierowane są wyłącznie przeciwko opozycji, tzn. „wrogom ojczyzny”! A słyszałeś kiedyś o „Solidarności” i zmianie ustroju naszego państwa na demokratyczny? Z jakiego powodu Polacy wybrali wolność zamiast PZPR?

Tris

Pamietam doskonale czasy jak solidarność przejęła władzę i wiem jak się to skończyło .Tak wiec proszę nie strzelać tu ze skępakow ..Sądy No tak wolne sądy skandowane przez ludzi którzy tak naprawdę nie mają pojęcia co wykrzykują .Gdyby w sądownictwie zalegał dalej taki gnój ,to np afera z kamienicami w Wawie nie ruszyła by z miejsca .Jak myślisz kto ,kto sie obawia uczciwego rozliczenia przez Temidę ,zwykły Kowalski ?Mysl trochę a nie pierd…. głupoty aż ręce nogi i głowa opada .

Alina

Oczywiście, że jak się czyta takie pierdoły, to wszystko opada, ręce też. Ten Kowalski, który dorastał przed 1989r. doświadczył sądów partyjnych, ten natomiast który żyje obecnie, będzie doświadczał komunizmu na własnej d..pie. Kamienice to …mały pikuś w porównaniu z tym, co nas czeka w nowym „prawie” i nowej „sprawiedliwości”. Obecna władza nie bez powodu twierdzi, że nie prawo jest najważniejsze (łamanie konstytucji) lecz sprawiedliwość! Obyś tej kaczej „sprawiedliwości” doświadczył!!! Tego właśnie Ci życzę.

Alina

Wiem, wiem, że Pan ma 500+.

Alina

Nie zastanawia Ciebie, dlaczego sądy podporządkowane jednej partii są tylko w kilku bantustanach afrykańskich, w Korei i w Polsce. Dlaczego cały cywilizowany świat myśli i postępuje inaczej i sądy są pod nadzorem całego społeczeństwa? Wszyscy nie mają racji, oprócz Kim Ir Sona,Towarzysza Sekretarza Kaczyńskiego i Rydzyka? Czy aby na pewno dobrze być czarną świnią wśród światłych narodów świata?

Hipokryzja

O Solidarności nie wspominaj grupa cwaniaków i konfidentów SB, zwanych styropianowymi wojownikami uwłaszczyła się wraz z komuchami na majątku. Sądy i pseudoelita wszelkiej maści POkomunistyczne dziadostwo robiło przez lata co chciało. Szkoleni przez tych samych nierobów SB z wokandy.
Demokratyczny buhaha. Czarzasty powiedział tak:
wygraliście ?!
Wyście się k… dogadali
Ha,ha za rządów PO nikt nie wydawał wyroków z polecenia partyjnego- buhaha patrz termy i podrabianie dokumentów z działkami na przedzamczu . Rzeczywiście partyjny bełkot.. Czyżby Mirosław zmienił płeć ?

gość

Co? Tabletki się skończyły?

gość

A garnki i inne naczynia masz pozmywane ,że bierzesz się za konstytucję?

Till

Od dłuższego czasu obserwuje lidzbarskich samorządowców i jestem pełen podziwu dla ich pracy. Realizacja inwestycji, plany na przyszłość ,dosłownie kroczą od sukcesu do sukcesu, można powiedzieć, że to tacy społeczni menadżerowie. Mało tego, nawet posiadają dorobek techniczny( powiedzmy naukowy ), intelektualny i społeczny, są to w wielu przypadkach innowacje na skalę krajową, a może nawet europejską np. technologia 3D, zimne termy, czyste ścieki i oczywiście ta najświeższa innowacja społeczna wdrażana trochę w tajemnicy-wynajem pracowników starostwa. W innych miastach wypożyczyć można tylko samochód lub rower a w Lidzbarku pracownika urzędu (sam zastanawiam się nad wypożyczeniem starosty na dwa dni). Tak więc dbajmy o naszych włodarzy, bo to masz największy „ skarp” a w niedalekiej przyszłości największa atrakcja turystyczna.

Maria

Mnie to wkurza, że ścieżka rowerowa nie świeci. Nawet z latarką nic nie widać

Tris

Dzwoni telefon w Lidzbarskich wodociągach .Dzien dobry w karnie płynie woda .A co ma płynąc ? Odpowiada kobieta z widociągow …No tak patrzę na rachunek ,to chyba kur.. burbon.

gość

Gdzie masz uchwałę rady miasta mówiąca o podwyżce cen wody i ścieków ? Z tego co pamiętam to ostatnia podwyżka była w grudniu 2015roku ok 30gr brutto (m3 ).pozdrawiam

gość

Przepraszam netto +8%VAT

gość

Rada miasta już nie jest już organem decydującym w sprawie taryf na wodę i ścieki, a informacja o podwyżce jest na stronie PWiK:
http://www.pwiklw.home.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2&Itemid=60

gość

Prezes Lidzbarskiego PWiK dodajmy PO, złożył wniosek do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej o podwyżkę cen wody i ścieków w Lidzbarku Warmiński argumentował swój wniosek ……….???

gość

z czegoś trzeba finansować olbrzymi wzrost wynagrodzenia http://lidzbarkw-um.bip-wm.pl/public/get_file_contents.php?id=327324

Miki

Wszyscy są nad jeziorem. Pan nie?

gość

Raczej pani , bo tekst napisała pani , nie pan

Till

Co za zbieg okoliczności, dostałem dwa minusy, to chyba od tych turystów

Andrzejek

Nie ma co się dziwić, skoro nawet w Radzie Miasta trudno znaleźć człowieka- i to o dowolnej porze dnia i nocy ;-). Przy takiej recesji demograficznej LW straci za kilkanaście lat prawa miejskie. I kto wtedy zostanie sołtysem? Zbyt nędzne z tego pieniądze. Jedyny ratunek dla miasta to tzw. „martwe dusze” 😉

Burger

Andrzejek, jak ty zostaniesz radnym To w końcu będziesz mógł znaleźć człowieka, a nawet nadczlowieka. Wystarczy tylko mieć jaja, poddać się weryfikacji wyborców i i tyle. Tylko tyle i aż tyle. Ośmielam się jednak zaryzykować tezę, że swoje jaja zastąpiłeś wydmuszkami pospolitego hejtera

Andrzejek

Burger- ludzie inteligentni i otwarci używają miana kpiarz, ironista itp. Frustraci, nieudacznicy, frajerzy używają miana hejter- bo tak najłatwiej. Poza tym kryją się pod pseudonimami, które dość łatwo zdemaskować….;-)

Burger

Andrzejek twoja teoria jest zrozumiała tylko dla Ciebie, ale właśnie tak mają ludzie inteligentni według twojej definicji. Tylko oni naprawdę potrafią siebie zrozumieć i docenić. Dlatego nie wystartujesz na radnego, nikt poza tobą by na Ciebie nie zagłosował. Bez odbioru i pozdrowień

miesz

Nie pisz pan głupot panie Burger, i nie snuj przypuszczeń. Ja bym zagłosował na Andrzejka, a to już więcej niż nikt poza nim.

JAN

W miesiącu lipcu minie 27 lat jak prowadzimy znany sklep w najbardziej ruchliwej części naszego miasta. Niestety około godz. 17 ruch uliczny zdecydowanie zamiera. Smutny to widok pustej ulicy . Od dłuższego czasu pracę kończymy zdecydowanie wcześniej a czy odwiedzają nas Lidzbarscy urzędnicy to smutny temat na inne opowiadanie.

era

A do 17.00 nie ma gdzie zaparkować, bo pracujący w centrum przez 8 godzin blokują miejsca. W interesie chyba wszystkich byłaby płatna strefa parkowania – pierwsza godzina taniej, następne n.p. 5 zł.

Mieszkaniec

Zdecydowanie popieram, w każdym mieście funkcjonują strefy ograniczonego parkowania.
Bardzo dobra inicjatywa

Tris

Witam .Wladza z rurą ściekową pollmleku nie moze nic zrobić ,a wy chcecie żeby cos pożytecznego zrobili dla tego grodu nad Lyną? Odnowiliśmy mury obronne ,a „ktoś” dał przyzwolenie na sprzedaż gruntu pod zabudowę .Czy kogoś z rady miasta interesuje przeciętny Kowalski ? -Tylko podczas wyborów

Tris

Kiedy padło na posiedzeniu kultowe już zdanie ” Trzeba sobie jasno powiedzieć ,ze to co płynie do rzeki jest już po oczyszczeniu ” Na co stać było obecnych naszych radnych ????????????? No na co ?????? na głośny szmer . Dziękuje dobranoc .

siatka

Pamiętajcie, aby rozbić ten chory , skorumpowany układ – ani jednego głosu na pownmo. Niech s..ją stąd do swoich dużych o.

Kac

A przypadkiem to nie obecny Burmistrz i 5 Gmin mieli rozbić ten uklad?

Alina

A propos „perły”, to jaką fabrykę pan redaktor, jako burmistrz, by wybudował? I kto miałby być jej właścicielem? Partia KuPis’15, czy ojciec dyrektor?

gość

„Wali” od ciebie komuną ,bo miejsca pracy widzisz tylko w fabrykach.

JMT

Jaką komuną? Skoro wszystkie socjalistyczne rządy w tzw. wolnej Polsce, włącznie z obecnym bardzo ciężko pracują nad mordowaniem wszelkich alternatyw dla wspomnianych fabryk. Mowa o mały i średnich przedsiębiorstwach, które są motorem napędowym gospodarki w normalnych krajach.

Alina

A mnie poraża fakt. że obce mi państwo KuPis kolejne worki z kasą wywozi ciężarówkami jako lenno poddańcze dla pana rydzyka. Przecież to też są MOJE pieniądze! Dlaczego nikt tej KRADZIEŻY nie powstrzyma? Ile jeszcze musimy zapłacić za głosy wyborcze tej bolszewickiej koalicji?

Mieszkaniec

Nasz deptakt nie można nazwać starówką.. w innych miastach w takim miejscu jest pełno knajp do posiedzenia, kluby jakieś atrakcje, a u nas sklepy które otwarte są do 17-18 i później nic tam się nie dzieje. Więc po co chodzić w to miejsce? Aby usiąść tylko na ławce? Nie potrzebnie zrobiony deptak. Bez pomysłu.

gośc

POprzednik miał wizję, a tu knajpek na deptaku zerooo

Realista

Realizmu nam więcej potrzeba a mniej zazdrości z racji stanowiska burmistrza przez P. Wiśniowskiego Widać że stara się chłopak jak może i na jakich warunkach przyszło mu burmistrzowanie. Szkoda że nikt nie podaje mądrych rozwiązań. Tylko krytyka. Nie tędy droga. Samorządy funkcjonują w pewnych ramach prawnych i to co chciałby się zrobić nie zawsze przekłada się na pozyskanie finansowania na dany projekt. Tu dalej funkcjonuje zasada „wicie rozumicie, nie dawajcie mu pieniędzy bo nie daj Boże mu się uda i urwie się nam ze smyczy” Niestety ale taka jest rzeczywistość. Za poprzednika wszystko od burmistrza do marszałka województwa było we władaniu lidzbarskich baronów PO. Stąd tak duże strumienie pieniądza na nawet najgłupsze pomysły. A jeśli chodzi o turystów to minęły czasy łapanki i przymusu bezpośredniego do odwiedzenia naszego kurortu. Dzisiaj liczy się rachunek ekonomiczny, a ten podpowiada że zamiast wydać 200 zł na nocleg i następna.e 100 na konsumpcję to… Czytaj więcej »

Jolka

Starac a robic i miec pomysl na miasto to 2 rozne sprawy, przed wyborami obiecywanki a my dalej w d! Ja osobiscie czekam i mam nadzieje ze juz niedlugo bedziemy mieli burmistrza nie dla hajsu a z glowa pelna pomyslow , pomyslow a nie bzdetow na nasz LW( i czego mu zazdroscic, wspolczuje , beznadziejny)

Tomasz

API na burmistrza! A potem …rozliczymy! Bardziej skrupulatnie niż Wajsa i Wiśniowskiego. Likwidacja Term, Hotelu Krasicki i wszystkich rond to sztandarowa obietnica przyszłego burmistrza. Będziemy pamiętać!

słoik 2.0

Zapomniałeś o likwidacji ścieżek rowerowych, jest ich za dużo

Kac

Ale ten pan przed wyborami miał dobre rozwiązania, a jak już WYGRAŁ to kierunek się zmienił. Dlaczego? Proszę zrozumieć nie chodziło o rozwiązania (bo takich nie było), tylko o cel -zostać burmistrzem. Kto „wysadza”z fotela burmistrza ponieważ nie zgadza się z kierunkiem rozwoju, a następnie nadaje mu medal i obiera ten sam kierunek. Zwykla MANIPULACJA wyborcami i udało się. No a teraz wystarczy dobrze się sprzedawać (facebook) i leci następna kadencja.

zenek

Dostaliście już pismo o podwyżce wody? Ja dostałem. Ciekawe co jeszcze podrożeje w najbliższej przyszłości?

www

Kompletnie nikt nie zabiega o połączenie Lidzbarka ze światem- droga 51 do Olsztyna- 1 godzina (50 km) jazdy, droga na Jeziorany w zasadzie zablokowana, droga na Elbląg nieco lepiej ale prawie 1,5 godziny na 90 km tyłka nie urywa. Wiocha się robi zabita dechami i do tego odcięta od świata- do Warszawy jedziemy rano lub po południu 260 km ok. 4 godzin, z czego 1,5 do i przez Olsztyn. I będzie coraz gorzej. Nikt tu nie będzie chciał inwestować złamanego grosza.

www

minus to od kogo? czy patafianie jesteś zadowolony od odcięcia twojego grajdoła od świata? oczywiście moja spinka to żart…

Till

Spacerując w niedzielne popołudnie spotkałem dwóch turystów z ……..Klutajn

Edward

Trudno się dziwić jak o 21 nie można już w żadnej restauracji nic zamówić a o 22 już wypraszają. Jak zaprosic znajomych.

krzysztof

miasto się wyludnia bo ludzie wyjeżdżają za chlebem..w mieście niskie płace,a czynsze jedne z najwyższych. .Woda + ścieki płacimy najwięcej w kraju..

Bełkot

Bełkot i odgrzewany kotlet…

Rysiek

Miasto jak miasto… Pusty deptak? No tak zakaz handlu wprowadzony przez PIS to nawet nikt nie idzie – poza tym proponuje zrobić zdjęcie bulwaru tam w niedziele byłem z żona i było pełno ludzi z dziećmi a na deptaku nie ma co robić

gość

Fotki robione przed niedzielnym meczem Polski na mundialu, w chłodny pochmurny dzień, przeplatany opadami deszczu ? Godzina zdjęcia oczywiście nieznana 😉