Lis 242015
 

vlcsnap-2015-11-24-00h23m56s4Dzisiejsze posiedzenie połączonych komisji Rady Miasta poszło jak po maśle. Gdyby nie prezentacja Prezesa PWiK uzasadniająca konieczność podwyższenia opłat za wodę i odprowadzanie ścieków, spotkanie radnych trwałoby kilkanaście minut. Radni jak za starych czasów w milczeniu podnosili rękę na znak poparcia kolejnych uchwał. Jedynie w sprawie porozumienia z gminą wiejską w sprawie wspólnego opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla strefy „A” uzdrowiska, 5 radnych wstrzymało się od głosu. Nikt z obecnych nie zadał ani jednego pytania w sprawie podwyżek opłat za wodę i kanalizację.

Jak powiedział na wstępie Prezes PWiK pan Bartosz Buczyński uzasadniając podwyżkę – „brakuje pieniędzy, a spółka nie może przynosić strat”. Przedstawił wyniki ekonomiczne spółki z lat ubiegłych oraz wyliczenia księgowej na rok przyszły (zapewne pani Elżbiety Lasowej). Prawie połowa (43%) kosztów PWiK to wynagrodzenia pracowników. Podał także ceny w innych miastach regionu, wskazując iż nie odbiegamy od średniej w cenach wody. Odniósł się do znacznie niższych opłat za wodę i kanalizację w Bartoszycach, mówić iż tam działa to na innych zasadach niż u nas. Tam bartoszyckie wodociągi prócz wody dostarczają ciepło, więc mogą balansować koszty – referował pan Prezes. Dalej dodał, że z naszych kranów płynie woda źródlana, że jest lepsza od „Żywca” czy „Kropli Beskidu” bo nie zawiera chemii.

Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia taryf za wodę i odprowadzanie ścieków, zawiera nową pozycję „odprowadzanie ścieków przemysłowych”. To nowa taryfa dla zakładów przemysłowych chcących hurtowo zrzucać ścieki do oczyszczalni. Jak podał pan Prezes, dzięki temu jego spółka zarobi dodatkowe 140 tys zł rocznie. Nie do końca wiadomo na podstawie czego została wyliczona ta kwota, oraz dla jakich zakładów (lub trafniej „pod jakie” zakłady) nowa taryfa jest przeznaczona. Po prezentacji głos zabrał Burmistrz w sprawie podatku od nieruchomości jaki PWiK płaci do Urzędu Miasta (obrazowo – płaci się podatek od ilości rur w ziemi). Nowe inwestycje przysporzyły sporo infrastruktury podziemnej, więc podatek wzrośnie o 395 583 zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone na spłatę kredytów zaciągniętych przez miasto.

Przedziwna to sytuacja, kiedy spółka miejska płaci ogromny podatek od nieruchomości do kasy urzędu. Podatek ten doliczany jest oczywiście do ceny wody  i go „nie widać” bezpośrednio. Burmistrz z dumą oznajmia, że on żadnego podatku nie podniósł, tak to prawda. Więcej podatków za to płaci spółka PWiK co rekompensuje podwyżką cen wody. Kolejna ciekawostka: co obecnie robią firmy ze ściekami przemysłowymi? Odprowadzają do oczyszczalni po cenie detalicznej? Jeśli będą odprowadzać po cenie hurtowej wg. nowej taryfy to w jaki sposób ma to przynieść zysk dla PKiW? Być może nowa taryfa przeznaczona jest dla firm, które jeszcze nie odprowadzają ścieków, bo czekają na otwarcie lub potężną rozbudowę? Wątpliwości jest bardzo wiele. Skoro np. w Bartoszycach płacą prawie połowę mniej za wodę, bo tam wodociągi i ciepłownia to jedna spółka, to być może w naszym mieście można połączyć PWiK z PGK, zmniejszyć ilość spółek? Skoro wynagrodzenia pracowników stanowią prawie połowę kosztów działalności to ich ograniczenie przynieść może obniżkę cen mediów dla wszystkich mieszkańców? Takich wątpliwości radni nie mieli i jednogłośnie poparli projekt uchwały. Cena wody i odprowadzenia ścieków wzrośnie o 64gr.

Na dotychczasowym poziomie pozostaną podatki i opłaty:

  • od nieruchomości (zmniejsza nieco opłata za prowadzenie działalności w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym)
  • od środków transportowych (zmniejsza się o 1zł w niektórych pozycjach, zaokrąglenie ceny w dół)
  • targowej, terminów płatności oraz sposobu jej poboru
  • od posiadania psów (50zł)

Radni ożywili się w punkcie dotyczącym ustalenia opłaty za posiadanie psa. Podobno ściągalność tego podatku jest bardzo niska – dyskutowano jak go zwiększyć. Radny Kurto w pewnym wypalił „to są nasze pieniądze!”, które nie wpływają do budżetu miasta. Od redakcji: Zgadza się – to są nasze pieniądze, pieniądze mieszkańców, które nadal nimi są nawet, kiedy wpłynął na konto Urzędu Miasta. Szkoda tylko, że niewiele radnych to rozumie.

Wpływy z podatku od posiadania psów w kolejnych latach:

  • Przed 2010 – ponad 40 000 zł (opłata za psa –brak danych)
  • 2011 – 15 117zł (opłata za psa 35zł)
  • 2014 – 14 500zł (opłata za psa 50zł)
  • 2015 – 12 560zł (do chwili obecnej)

W 2012r. kiedy radni podnieśli opłatę za psa z 35zł na 50zł (jeden zaproponował nawet 100zł!) jedynie radna Michalak przedstawiła racjonalne argumenty, iż taka podwyżka nie spowoduje zwiększenia dochodów budżetowych z tytułu tego podatku. Obecnie radni nie mogą zrozumieć, dlaczego ludzie przestali płacić ten podatek, mimo iż ilość psów pozostaje na tym samym poziomie. Być może, ludzie po prostu nie mają pieniędzy, bo nasz region z roku na rok notuje coraz wyższy wskaźnik biedy i ubóstwa? Jednak tego radni nie biorą pod uwagę. Miasto pięknieje, są nowe ścieżki rowerowe, więc ludzie muszą płacić, kropka i koniec. Nikt z obecnych przedstawicieli mieszkańców (czyli radni) nie zaproponował, aby ten komunistyczny podatek po prostu zlikwidować. Tak uczyniło już wiele miast w Polsce. Koszty administracji, jego ściąganie itp. są wyższe od wpływów.

Z niepokojem oczekujemy publikacji wyników ankiety na temat likwidacji Straży Miejskiej. Być może na środowej sesji Burmistrz je przedstawi. Poniżej materiał wideo przedstawiający fragment posiedzenia komisji w punkcie dotyczącym dyskusji o opłacie za posiadanie psów.

 

 Posted by at 12:52 am

46
Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
Ola

Chyba nie jest tak żle skoro stać i na nagrody w kwocie 500zł nagroda główna, a wyróżnienie 300zł

Wiolka

W naszym mieście po podwyżce 1 m3 wody będzie kosztował 9,97 a w Olsztynie – 9,78. Gratulacje dla radnych. Chyba w naszych kranach płynie eliksir młodości.

jeszcze to
Henryk
i z Lidzbarka i z Bartoszyc

Cena ciepła z tej spółki z wodociągami , dla mieszkańców, też jest mniejsza o połowę od tej jaka obowiązuje w Lidzbarku.

Api

Spółki miejskie to magazyn etatów dla rodzin samorządowców oraz osób z partyjnego nadania. Proszę sprawdzić kto tam pracuje, nazwiska znane z urzędu miasta lub starostwa. Jak można być wiarygodnym wlodarzem miasta tolerując obecne układy? Lidzbarczanie nie są idiotami i nie da im się wmówić, że właśnie nastał nowy porządek, obiecany czas zmian. Spółki miejskie są spółkami prawa handlowego i nieobowiązuje tam ustawa o pracownikach samorzadowych, więc konkursów na stanowiska nie ma. Wyjątkiem jest fucha prezesa spółki. Można robić co tylko się chce, nie przejmując się o wynik ekonomiczny bo jak zabraknie pieniędzy to idziemy do burmistrza i prosimy o podwyżkę opłat. Układ idealny ale nie dla tych co muszą za to wszystko płacić że swojej kieszeni. Stąd bierze się bezładny wręcz rozrost biurokracji, a indolencja w zarzadzaniu ukrywana jest w podwyzkach cen usług. Kiedy to się zmieni? W momencie kiedy w naszej małej społeczności zrodzi się obywatelskość, poczucie więzi jaką… Czytaj więcej »

Poborca podatkowy

Widocznie:) bartoszyckie wodociągi za darmo sprzedaja ciepło. Głupszego tłumaczenia to nie słyszałem.
Trzeba powiedzieć prosto . Potrzebna jest kasa na termalny niewypał , więc kombinujemy jak możemy :):) i zgodnie z przewidywaniami, obciążamy mieszkańców.

bronek kij

witam pogonic pana jacka tez pachołkiem sie stał bez swego zdania jaki czas zmian wlasnie zmiany powinny byc w pkwu a nie ze pani Lasowa idzie na ksiegowa do spolk a zona pana prezesa od hamburgerow ze smaku idzie do gminy na miejsce ksiegowej przypadek nie sadze ludzie obudzic sie czas i wywalic ekipe wziac ich zza przyslowiowe mordy mówię jak jest bronek LW

gość

Pogonić część radnych, to oni stanowią organ uchwałodawczy !
Cieszę się, że wzrost wszelakich opłat po częściowej zmianie ekipy rządzącej został zamrożony a nawet skromnie pomniejszony , jeśli chodzi o podwyżkę wody i ścieków, to co się dziwicie zimne termy trzeba spłacać kosztem mieszkańców, a nie urzędnika ! Mam nadzieje, że do sesji rady miejskiej niektórzy radni opamiętają się i nie obarczą nas tymi kosztami !

Piotr

Jak wiadomo to ta pani żona prezesa uczyła w LO w Lidzbarku Warm – chyba chemii. To tak szybko zmieniła profesję? Galopem zdobyła doświadczenie księgowej. Zgroza ogarnia człowieka .W szkole wiadomo, za duzo nie płacą, co innego za fuchę po układach. Jak ludzie się nie wstydzą, Gdzie ich twarz i honor. Kiedy ta samowolka się wreszcie skończy!

ela

Jak ktoś prowadzi działalność to ma wiedze

Piotr

Jeśli prowadzi działalność to niech nie blokuje miejsca pracy komu innemu. A co ma wspólnego gastronomia z budżetówką?

czytelnik

Ciekawe jak rozlicza się koszt wody w przypadku awarii np. w piątek wieczorem ?
Czy woda nie leje się do poniedziałku ,do rana ? a kosztami obciąża się odbiorców ?
Takie pytanie : może ktoś zna odpowiedź ?

bronek kij

jesli awaria jest zgloszona to ekipa robi a jesli nie to sie leje jak slusznie zauwazono

qwerty

nic się nie leje, z tego co widziałem ostatnio na Zytniej pare razy, przyjezdzaja sprawdzaja i ostatnio na 3 razy 2 razy zakrecili i podstawili beczke z woda, raz sie lalo ale to chyba z wtorku do srody rano

Magnat

Skoro wody nie trzeba uzdatniać , bo jest taka świetna to i koszta powinny być mniejsze. Znowu urzędnicza maszyna próbuje kiwać mieszkańców i wydzierac im kasę za tzw. rzadzenie poprzednika i część rady oraz świetne inwestycyjne pomysły.

jan

zapewne z naszych kranów whisky popłynie w tej cenie, a swoją drogą "podziwiam" radnych, którzy nie zabierają głosu w tak ważnej sprawie,chowając głowę w "piach," wstrzymując się w czasie głosowania..

A.B.

Mnie śmieszy, podnoszenie/udowadnianie ceny wody do średniej innych miast, to taki lewar, świadczący o braku umiejętności
kalkulowania ceny własnej Jest proste jak drucik, koszty + rozwój + zysk = cena. Koszty można zebrać za rok poprzedni i bieżący,
o rozwoju trzeba pomyśleć i wziąć z sufitu, ujawnienie zysku jest wstydliwe i nie zawsze miłe dla konsumentów.
Inną sprawą jest inflacja, niezależna od firmy.

Dociekliwy

zwykle się z tobą zgadam, ale teraz to chyba nie zrozumiałeś o co chodzi w porównaniu.
nie chodzi przecież o wyznaczenie swojej ceny na podstawie porównania, lecz porównanie oszacowanych kosztów (swojej ceny) na tle innych

A.B.

Zrozumiałem dobrze,"porównywarka" średniej, nie może służyć jako usprawiedliwienie podwyżki ceny.

OK-s

Panie Burmistrzu, miej Pan jaja i zrób coś z tym! "Przedstawił wyniki ekonomiczne spółki z lat ubiegłych oraz wyliczenia księgowej na rok przyszły (zapewne pani Elżbiety Lasowej). Prawie połowa (43%) kosztów PWiK to wynagrodzenia pracowników." Ludzie wybrali Pana, bo obiecywał im Pan czas zmian, więc pora zbadać efektywność pracy urzędników oraz przedsiębiorstw im podległych. Krótko mówiąc mieszkańcy chcą odchudzenia tego biurokratycznego aparatu. Jeżeli Pan będzie bierny wobec tychże nadziei (już nawet mi się nie chce po raz kolejny pisać o Straży Miejskiej), to za 3 lata zrobią z Panem to co z Pana poprzednikiem…

Lejek

Widziałem wczoraj Mikołaja jak kupował rózgi i wrzucał je do worka z napisem "rada miasta LW"
Obok leżał jeszcze większy, wypchany worek, z napisem nieco zasłoniętym, ale kończyło się na "-ostwo".
Oj będzie lanie w te Święta

Slu

Pisałem zajmie się API PKWiU bo jest tam taki syf jak za wajsa a nowy burmistrz to pachołek losowa po znajomości żona Pana Bartosza pracuje w gminie o taką zamianę zrobili ludzie obudzić się w końcu

11-123

" To są nasze pieniądze"- Panie Kurto wasze to są tylko dni do skończenia kadencji- tak mniemam.

czytelnik

On chyba naprawdę uważa ,że to są "ich" pieniądze .

Trombek

Kolejna paranoja- Skoro miasto pobiera podatek za rury biegnące pod ziemią oraz infrastrukturę wodno- ściekową, dlaczego zwykły mieszkaniec nic z tego nie ma? Są w Lidzbarku oraz na terenie całego powiatu osiedla domków jednorodzinnych, działki, zapytuję więc dlaczego firmy zamujące się dostawą wody, odprowadzaniem ścieków, energii elektrycznej nie płacą właścicielom terenów za wykorzystywanie ich terenu w celach zarobkowych? Czasy kiedy to zakładano kanalizację, doprowadzano wodę i prąd uniemożliwiały ubieganie się o rekompensatę z powodu spadku wartości i funkcjonalności działki. Teraz mamy ponoć kapitalizm, więc dlaczego wiele osób nie może wybudować domu, wykopać stawu na swoim terenie ponieważ przechodzą tam głowne węzły wyżej wymienionych mediów? Nie pisze tu o przyłączach które są niezbędne do kożystania z usługi,ale o głównych nitkach wody, energi itp.. Jest wielka niesprawiedliwością że jeden ma tylko przyłącze a drugi całą działkę usianą studzienkami i słupami. Czy firmy dostarczające media, nie powinny z własnej inicjatywy pomyśleć o jakiejś… Czytaj więcej »

mieszkaniec

Trombek ma racje,jak darmowe leki po 75 roku zycia to oplaty za pieski powinno nie byc dla starszych to lek na samotnosc

OK-s

Taka zagadka matematyczna – skoro w 2015 podatek za posiadanie psa to 50 zł, to jakim cudem wpływy z tego podatku wyniosły określoną sumę, której końcówką jest …60 zł. Przecież sumując nawet w nieskończoność 50 zł, końcówką otrzymanej sumy będzie …50 zł lub …00 zł. Czyżby jakiś piesek nie miał nóżek i w związku z tym za niego nie trzeba było płacić pełnych pięciu dyszek? 🙂

Zaciekawiony

Ty chyba nie masz główki.
Podatek pobiera UM (i tu masz pełne 50 zł) oraz Spółdzielnie i ABK (tu pobierają podatek minus własna prowizja tzw.inkaso )
Wystarczy trochę pomyśleć, a nie pisać bzdur

Bujygbv

A zgadnij ile zaołacisz gdy np w sierpniu zgłosisz nabycie psa. ….i wszystko jasne

Trombek

Pies to nie jest zwierze zarobkowe, juczne, tuczne itp. żeby pobierać za nie podatek! W wielu przypadkach pies jest jedynym przyjacielem osoby samotnej, starszej. Jest udowodnione medycznie iż pozytywnie wpływa na jakość zdrowia fizycznego i psychicznego właściciela. Ja proponuję opłatę w wysokości 10 zł, przeznaczoną na tzw. "psi numerek" wydawany podczas corocznego szczepienia u weterynarza. Taki Psi numerek, posiadałby dwa numery- jeden przypisujący go do właściciela i drugi- rok szczepienia.

Tadeusz.

Cały czas lidzbarscy niby radni uważają się za oddzielną grupę społeczną – ha,ha ha,kim oni są? Same OMNIBUSY?Kiedy przyjdzie, by policzyć podwyżkę wody,ścieków i zrozumieć mechanizm tego "nawijacza,prezesa spółki" to wszyscy podnoszą ręce do góry. O taki Lidzbark mamy.Czas z tym skończyćJaki burmistrz,takie miasto…!Zlikwidować Straż Miejską,Radę Miasta,podatek za psy,podwyżkę wody.Nowej studni nie wykopano.
,

mieszkanka

Tak,tak…Likwidacja Straży Miejskiej, to priorytet w programie wyborczym 5Gmin. Minął rok i SM dalej ma się dobrze.

Rysiek z klanu

nadworny błazen ggg pisał kiedyś w komentarzach, że SM ma być zlikwidowana we wrześniu jest koniec listopada i nadal cisza. W Braniewie natomiast SM zostanie zlikwidowana http://braniewo.wm.pl/317144,Straz-Miejska-zlikwi

do Rysiek z klanu

wazeliniarski giermku Rysiek z klanu, czekaj cierpliwie, weryfikacja ich przydatności zostanie ogłoszona niebawem,
a wydobywana woda w termach miała mieć 33 C

Rysiek z klanu

i ma 33*C po podgrzaniu. Czekałem cierpliwie prawie rok na likwidacje SM i i doczekałem się informacji, ze większość miast w Polsce rozwiązuje tych nierobów, a w bogatym Lidzbarku, wręcz przeciwnie będzie zatrudnionych kilku nowych strażników. Lidzbark Warmiński miastem cudów najpierw zimne termy, a teraz bardzo potrzebna SM.

Harcerz

Wszystkie psy winne być oznakowane przez weterynarza.
Podatek za posiadanie psa powinien zostać zniesiony.
Powinny zostać wprowadzone , a właściwie egzekwowane mandaty za brak sprzątania po pupilach
i za wypuszczanie psów samopas . Psem się trzeba zająć, to nie zabawka.

Harcerz

Tak jak pisałem wcześniej. Płacąc za wodę będziemy spłacać inne " dochodowe" inwestycje .

Bombek

A jakież to inwestycje wykonywały nam "wodociągi", bo to dla nich przecież płacimy za wodę i ścieki?