Lis 092017
 

Partyjne spotkanie w lidzbarskim zamku

Kierownik Muzeum na Zamku w Lidzbarku Warmińskim pani Małgorzata Jackiewicz-Garniec na polecenie Dyrektora Muzeum Warmii i Mazur pana Piotra Żuchowskiego udostępniła skany umów dotyczących wynajmu pomieszczeń lidzbarskiego zamku. Wcześniej dyrektor odmówił udostępnienia, lecz po decyzji SKO zdanie zmienił (szerzej pisaliśmy o tym w artykule „Kłopoty z jawnością w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie”.

Wynajęcie kaplicy w lidzbarskim zamku na chrzest kosztuje 1000 zł brutto plus 42zł/h +VAT za nadzór konserwatorski. W cenę wliczono lichtarze ze świecami oraz 4 krzesła. Nieco więcej muszą zapłacić szczęśliwcy chcący zawrzeć związek małżeński. Do tego służy zamkowy dziedziniec. Koszt wynajęcia to 1500 zł + VAT i oczywiście 42zł/h + VAT za nadzór konserwatorski. Nowożeńcy w tej cenie mogą liczyć na miejsce dla kierownika USC, świadków oraz 40 krzeseł. Organizacja wieczorów humoru i satyry na terenie fosy zamkowej odbywa się na zasadach użyczenia terenu dla organizatora (LDK).

Jednak nie wszyscy muszą wnosić opłaty za wynajęcie pomieszczenia w zamku. O ile osoby fizyczne płacą dość wygórowane stawki, tak organizacja w Wielkim Refektarzu partyjnego spotkania nie kosztuje nic. 17 maja 2017 r. w największej i najbardziej prestiżowej sali lidzbarskiego zamku miało miejsce spotkanie posłów z Platformy Obywatelskiej z mieszkańcami miasta (szerzej pisaliśmy TUTAJ). Zaraz po spotkaniu, kierownik oddziału pani Jackiewicz-Garniec, poinformowała redakcję, że wynajem pomieszczenia na spotkanie odbyło się na zasadach komercyjnych, jednak odmówiła szczegółów. Po orzeczeniu SKO, wśród udostępnionych dokumentów znalazła się notatka służbowa sporządzona przez panią kierownik muzeum. Dowiadujemy się, iż pan Jarosław Kogut, wicestarosta, zwrócił się do oddziału MWiM z prośbą o udostępnienie pomieszczeń muzeum na spotkanie posłów na Sejm RP z mieszkańcami Lidzbarka Warmińskiego. Jednocześnie wicestarosta powołał się na odpowiednie przepisy ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Przepisy te stanowią, że jeśli poseł nie posiada w gminie biura poselskiego, to samorząd musi udostępnić pomieszczenie lokal na czas odbycia doraźnego dyżuru poselskiego lub senatorskiego. Problem w tym, że żaden z trzech posłów uczestniczących w spotkaniu nie uzyskał mandatu w naszym okręgu. Zdecydowanie partyjne spotkanie członków PO w Wielkim Refektarzu nie stanowiło doraźnego dyżuru poselskiego. Z powyższego wynika, iż darmowe udostępnienie pomieszczeń lidzbarskiego zamku odbyło się niezgodnie z prawem, a osobą odpowiedzialną za taki stan rzeczy jest pani kierownik oddziału. Opłatę w wysokości 150 zł Platforma Obywatelska uiściła za obsługę techniczną spotkania, ze swego partyjnego konta.

Przepisy ustaw, nie regulują zasad wynajmu pomieszczeń muzealnych. To pozostaje w gestii lokalnych dyrektorów. We wszystkich muzeach znajduje się regulamin zwiedzania, w niektórych także korzystania z pomieszczeń. Zdecydowana większość muzeów zabrania agitacji politycznej na swoim terenie, ze względu na godność i powagę miejsca. Regulamin lidzbarskiego zamku nie posiada takiego zapisu.

 Posted by at 10:25 pm

28
Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
Gość

nuda …

Harcerz

API
Czy możesz wytłumaczyć dlaczego kandydaci na radnych powiatowych startują w wyborach na burmistrza miasta ?
Czy jest jakiś kruczek prawny ?

ala

chodzi ktoś na te spotkania z mieszkańcami? coś ciekawego czy tylko chwalenie? pracuje do 19 nie mam czasu sie wybrac 🙂

gość

dokonania i plany dokonań

Tris

Powiedz ,na tym spotkaniu ,ze chcesz porozmawiać o notorycznie stającym piesku na ul Warszawskiej to będzie debata ze ho ho A wspomnij ,ze chcesz porozmawiać o rurze pollmleku to wyskoczą oknami

Harcerz

Podobno w LW będzie wybudowana galeria handlowa . Co na to miejscowi przedsiębiorcy?

Adam

haha ciekawe gdzie? W sumie nie jest to zły pomysł

Gość

Nie ma galerii, żle (bo jest w Bartoszycach i tam się dzieje :), będzie galeria, źle, bo co na to lokalni przedsiębiorcy … obłęd

Harcerz

Masz jakieś obsesje ?
Nie napisałem ,że to źle czy dobrze
Napisałem ,że „podobno będzie budowana galeria handlowa” ..
Czytaj ze zrozumieniem !

Pietuch

Tuż przy murach obronnych. Czekają tylko na pieczęć inspektora od zabytków ,bo chcą mur wykorzystać jako tylnią ścianę ,żeby zejść z kosztów .

API

Mam dużo pracy zawodowej, więc mniej na pisanie. Chętnie opublikuję materiał nadesłany przez czytelnika.

poukł

No i co teraz zrobimy z takimi postarostami ?

ala

Pisowcy dziś zaproponowali nową ordynacje wyborczą. Jeden z głównych postulatów – likwidacja jow-ów! czyli znowu partie polityczne przejma miasta i miasteczka.

Harcerz

Panom samorządowcom i posłom z okazji święta państwowego polecam Liturgię Słowa z ostatniej niedzieli
Nowy Testament Ewangelia wg św. Mateusza
MOWA JEZUSA PRZECIW UCZONYM W PIŚMIE I FARYZEUSZOM
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=266

Uwaga Czytamy do końca.

Kasia

Tak jest!

Trombullus

A może to normalna sytuacja że krzyżacki zamek pomaga proniemieckiej partii? Wszak był on baza wypadową do łupienia Prusów i Polaków. Dawniej Krzyżacy zdobywali strategiczne bastiony z których mogli atakować do woli i teraz też się tak dzieje. Dzisiejsze bastiony to media, sądownictwo, władza samorządowa, urzędy i Sejm. Łupią tak jak kiedyś wmawiając wielkie idee, kiedyś chrześcijaństwo a teraz gender i miłość do kalifatu.

Zygfryd

Kolego, żaden krzyżacki co najwyżej gotycki. Druga sprawa bardziej dyskusyjna, bo to siedziba biskupów i rzeczywiście służyła do łupienia ale wszystkich bez wyjątku. Przejdź się z rodzinką do zamku, poczytaj, popytaj, doucz się – zawsze warto. Następny po tobie z taką prezentowaną wiedzą będzie pisał, że nasz Lidzbark leży na Mazurach…….

Trombullus

Pierwsza wzmianka o Lidzbarku pochodzi z 1240 roku i mówi że został podbity przez Krzyżaków. W mieście znajdował się w tamtych czasach drewniany zamek krzyżacki, który został przekazany we władanie biskupowi Anzelmowi który był czynnym członkiem Zakonu Krzyżackiego. To właśnie krzyżowiec Anzelm był pierwszym biskupem w Lidzbarku. Drewniany zamek potem zabudowano murowanym i rządził w nim Papież poprzez niemieckiego biskupa, ten sam Papież który był zwierzchnikiem Zakonu Szpitala Najświętszej Marii panny, Templariuszy i Joannitów. Czy myślisz że w obecnych czasach zakon Katarzynek to coś innego niż Kościół Katolicki?

Gdy wybuchały powstania pruskie a było to już po przekazaniu Warmii Kościołowi Katolickiemu, kto bronił Lidzbarka, biskup, zakonnice? Twoje wywody dowodzą że zbrojna ekipa Papieża przekazała zamek oddziałom propagandowym tegoż samego Papieża i nie mieli ze sobą nic wspólnego. Bzdura.

Mayday

Czyli Trombullus żyjesz na terenach krzyżackich. Podporządkuj się. Może musimy wypłacić jakieś roszczenia??? A co do BASTIONÓW. One służą władzy, a nie obywatelom jak Ty czy ja… Obudź się. JOW-ów nie będzie, będzie władza jednej słusznej partii. Media – lepiej żadnych nie oglądać, a kalifatu nie dopuścimy – WON. Tylko rozum nas uratuje. Ani PO ani PIS nie dadzą nam wolności. Pierwsi kradli i są bezkarni, drudzy zawłaszczają naszą rzeczywistość mydląc oczy: rodzina, dziecko, mieszkanie 500+. A całe społeczeństwo dopłaca… Chory plan marnego, sfrustrowanego, bojącego się o własne teczki kurdupla (Antoni trzyma papiery)… Ostatnio Pani Premier zażartowała: „Podjęłam decyzję…” Padłem.

Trombullus

W jaki sposób dopłaciłeś do 500+? Ile dokładnie zabrano ci dodatkowych pieniędzy z tego powodu?

zGreg

słaby argument, sam znasz odpowiedź

gość

Małgorzata Jackiewicz-Garniec pomaga PO ! Wyszło szydło z worka ! Skandal ! W oranżerii Krasickiego podobnie się dzieje!

Szarak

Plebs i tak zaglosuje na Platformę bo tacy ładni. PO i Warmia Nasza Mała Ojczyzna elita.

ale po co?

Wg danych statystycznych ów plebs głosował w ostatnich wyborach na pis… i co teraz mamy??? Jedna wielka porażka i największy w historii wstyd.

Trombullus

Masz racje że teraz mamy wielki wstyd- Bo największy wstyd to kraść i dać się złapać za rękę, prawda?
A porażka też wielka bo jak się urywa koryto i łatwa kasa to ja bym tego też inaczej nie ujął.
Zapomniałeś tylko dodać że PIS odbiera ci wolność- fakt, niektórym zabierze i to na określoną paragrafem liczbę lat.

Wątpię

Plebs zawsze leci na kasę, kto obieca im więcej kasy na tego zagłosują.

gość

Nie tylko plebs, elity także, co pokazuje czas. I w dodatku chodzi o dużo większą kasę!