Gru 052018
 

Imienne głosowanie radnych

Rada Miasta zebrała się na II sesji w nowej kadencji. Najważniejszą zmianą jest imienne głosowanie radnych. Do tego celu zakupiono specjalny system, a imienne wyniki głosowania wraz z projektem uchwały publikowane będą w Biuletynie Informacji Publicznej (na stronie internetowej). Odtąd mieszkańcy miasta, wyborcy mogą sprawdzić jak głosował ich radny w konkretnej sprawie. Zmian w funkcjonowaniu Rady Miasta w nowej kadencji oraz uprawnień samych radnych jest na tyle dużo, iż poświęcimy temu oddzielny artykuł. 

Podczas II sesji:

Powołano komisje stałe i ich składy osobowe, a także określono wynagrodzenie Burmistrza. I tak:

Komisja rewizyjna:
Przewodniczący – Grzmiączka Marek, wiceprzewodniczący – Korzeniewski Wojciech.

Komisja Skarg i Wniosków:
Przewodniczący – Zieliński Maciej, wiceprzewodniczący – Pasternak Piotr

Komisja Budżetu i Infrastruktury:
Przewodniczący – Kędzierski Andrzej, wiceprzewodniczący – Kij Sylwia

Komisja Społeczna:
Przewodniczący – Dryzelenko Andrzej, wiceprzewodniczący – Olszewski Marek

Komisja Mieszkaniowa:
Przewodnicząca – Łagocka Iwona, wiceprzewodniczący – Rosiński Krzysztof

Komisja Uzdrowiskowa:
Przewodniczący – Naumczyk Tomasz, wiceprzewodnicząca Serwach Terasa Agnieszka

Przewodniczącą Rady Miasta jest Michalak Dorota, wiceprzewodniczący – Kabała Andrzej, Brodowski Jan

Z powyższego wynika, iż każdy z radnych prócz „gołej” diety otrzymywać będzie stosowny dodatek za pełnienie określonej funkcji w Radzie Miasta. W nowej kadencji nie powołano komisji kultury. Wynagrodzenia i diety:

Przewodnicząca Rady Miasta otrzymuje co miesiąc 1 987,27 zł diety, Wiceprzewodniczący Rady Miasta 1 232,11zł miesięcznie, Przewodniczący komisji: 1 232,11 zł miesięcznie, a ich zastępcy po 844,59 zł miesięcznie. „Goła” dieta radnego to 745,59 zł – nie dotyczy naszych radnych.

Rada Miasta ustaliła także wynagrodzenie dla Burmistrza Miasta. Zasadnicze 4 800 zł, dodatek funkcyjny 2 100 zł, dodatek specjalny 2 760 zł, oraz 13% wynagrodzenia zasadniczego tj. 624 zł. Razem Burmistrz otrzymywać będzie 10 284 zł miesięcznie. Powyższe stawki są maksymalnym jakie Rada Miasta może przyjąć. 

Pan Zdanowicz Bartłomiej podczas II Sesji Rady Miasta

Jednym z „gorących” punktów sesji był przedstawiony przez Burmistrza projekt uchwały o likwidacji Domu Środowisk Twórczych (część pomieszczeń ma zająć biblioteka). Pan Zdanowicz Bartłomiej zabrał głos podczas opiniowania przez komisje projektu uchwały dotyczącej likwidacji Domu Środowisk Twórczych w którym pełni funkcję kierownika obiektu. W krótkim wystąpieniu, stwierdził, iż uchwała ta ma drugie dno, a jej uzasadnienie w którym powołuje się na oszczędności stanowi bzdurę. Bartłomiej Zdanowicz, domniemywa, iż głównym powodem likwidacji DŚT jest powyborcza zemsta obecnego Burmistrza na jego osobie; że jako członek naszej społeczności w demokratycznych wyborach, zdecydowałem się kandydować na stanowisko Burmistrza Lidzbarka Warmińskiego i jest to pokłosie tej decyzji” – powiedział m.in. pan Zdanowicz. W dalszej części wypowiedzi uzasadniał, iż podjęcie uchwały w żaden sposób nie obniży kosztów funkcjonowania Miejskiej Biblioteki Publicznej. Większością głosów przyjęto uchwalę o likwidacji DŚT.

Radni wprowadzili także nowy podatek – „opłatę miejscową”, nazywaną także klimatyczną tudzież uzdrowiskową. Każdy gość, turysta, który przenocuje w naszym mieście uiści 3 zł tejże opłaty z każdą dobę pobytu. Inkaso pobierane będą w hotelach, pensjonatach itp. z tego tytułu otrzymają 5% prowizji. Jak stwierdził radny Kędzierski, w naszym mieście ogromnie wzrasta ruch turystyczny, więc opłata przyniesie wymierne korzyści do budżetu miasta.

Podjęto także uchwałę na mocy której o 20 % obniża się podatek od środków transportu. W uzasadnieniu do projektu uchwały Burmistrz podał, iż obniżenie podatku ma na celu zwiększenie zainteresowania obszarem gminy miejskiej, jako miejscem do rozwoju działalności gospodarczej. W 2016 r. zakładane wpływy z podatku od środków transportu miały wynieść 250 000 tys zł, jednak realny dochód wyniósł zaledwie 134 230,56 zł.

W interpelacjach radna Łagocka zażądała, wykazu zaległości operatora Term Warmińskich wobec lidzbarskich wodociągów, rachunków, oraz podjętych działań w celu wyegzekwowania zaległości. Także informacji na temat ilości badań wodomierzy i kto je przeprowadzał. Zgodnie z nowelą ustawy, treść interpelacji oraz odpowiedzi będą zamieszczane na BiP.

Mieszkańcy Legionów zgłosili problem z kotami wolno żyjącymi na ich osiedlu. Wg. przedstawiciela mieszkańców, jeden z lokatorów bloku systematycznie dokarmia zwierzęta, przez co okolice ich mieszkań przypomina koci „wychodek”. Koci problem przekazano Burmistrzowi. Prezes klubu piłkarskiego lidzbarskiej Polonii, zaapelował do Rady Miasta o przyznanie klubowi dodatkowych funduszy, bowiem Polonia Lidzbark chce wejść do IV ligi, stać się poważnym klubem ligowym. 

Całość sesji w nagraniu wideo do obejrzenia na stronie BiP lidzbarskiego urzędu.

 Posted by at 11:31 am

58
Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
apel

Powiaty do likwidacji !!! To przyczyna wszelkiego zła i marnotrawstwa. PUP-y zlikwidować natychmiast!!!

bogda

Jaką kwotę z kieszeni mieszkańców wyciągnie przez 5 lat Komisja Uzdrowiskowa ? To koszmar. Mieliśmy już elektrownię atomową, której nie ma i nie było a etaty były obsadzone. Teraz Uzdrowisko, którego nie ma a komisja jest !

ten-or

wystarczy dodać i pomnożyć, ilość członków z uwzględnieniem niezasadnie( moim zdaniem) wyższej kwoty przewodniczącego i zastępcy i to wszystko X 60 miesięcy ( 5 lat) i wyjdzie kwota funkcjonowania Komisji Uzdrowiskowej…, więc Wesołych Świąt….

Kyle XY

Proszę o wyszczególnienie zadań komisji uzdrowiskowej w tej kadencji oraz podania
spraw i zdziałań jakie owa komisja prowadziła przez poprzednie 4 lata.

Co, pewnie nic się nie udało ?
A może jednak.

Pietuch

Konkurs -O czym myśli radny na zdjęciu po prawej stronie .-……:-/ Gdzie ja ją mogłem schować ,przecież całej nie wypiliśmy ……

Zenon

Qwa ale mnie ząb napier….

Słupek

Oj Bartek, martwię się o ciebie.

Kropek

….a Bartek obiecywał, że będzie tak pięknie…

Nemo

To akurat jest publika i być może od tego opowiadania o rozwoju L.W mogą zacząć boleć zęby Ewentualnie należy zakryć usta, że by nie było słychać zgrzytania zębami, gdy pomyślimy o przygotowaniu radnych do zadań czy potrzeb miasta.

Biuron

Qwa, miałem być zastępcą, wszystko przepadło.

Kyle XY

„Kurcze, robią zdjęcia. Po co ja tu przyszedłem?
Ja pier…… . Będę na portalu http://www.naszlidzbark.pl

ten-or

Gratuluję powołania komisji tzw Uzdrowiskowej i w tak zacnym składzie, ale chciałbym się upewnić, czy owa komisja zajmie się mleczarskim smrodem i ściekami do rzeki Łyny ??? Panie Tomku jeżeli to możliwe proszę o odpowiedź, pozdrawiam serdecznie i czekam na konkrety.

Mietek

Tego to nikt nie ogarnie

zenek

A na widowni widzę przyszłych kandydatów na radnych….chyba-?:) uczą się, szkolą? Czy to tylko koledzy-klakierzy burmistrza?

Nemo

To tradycyjnie tłum ( urzędniczy) poprawiający nastrój i samopoczucie na sesji. Tak, publika ma ukazywać, iż wszystko to właściwy kierunek rozwoju. Niestety nie ma szaleńczego entuzjazmu, braw, okrzyków: Niech żyje! ( za 1530 zł miesięcznie). Kiedy obywatele olali sesje, bo nie wolno było zabierać głosu ( dziękujemy byłemu przew. p. A.K), to władze zorganizowały sobie publikę, aby wyglądało to jakoś w kamerce, a przemowy nie były do krzeseł. Z okazji Mikołajek tradycyjnie prezent do wysoko wykwalifikowanej kadry urzędniczej, radnych, burmistrzów i wójtów, starostów etc.
https://www.youtube.com/watch?v=23rF1SiWF4Y

gość

Tymczasem w Lidzbarku dziadek 72-letni potrącił dziadka 77-letniego. Jakie to symboliczne… niedługo w Lidzbarku będą same dziadki i babcie po 70, 80 i 90 lat.

zenek

myslę,że zus i nasz szpital nie pozwoli na taką sytuację……

gość

Nie pozwolą i co zrobią? Wprowadzą program Eutanazja+ hmm?

vinnie balls

Heheh, fajnie razem mają prawie 150 lat!

Pomysł na biznes

Ja wam mówię… w tym wymierającym, starzejącym się mieście jedyny dobry pomysł na biznes to domy starców i firmy pogrzebowe.

bogda

Powołano Komisję Uzdrowiskową a LW nie jest miastem uzdrowiskowym. Nie ma uzdrowiska a komisja jest. Jak można powołać komisję do czegoś, czego nie ma ?

Nemo

Kultury w tym mieście nie więc ta niepotrzebna 🙂
To w ramach oszczędności. Proponuję powołać komisję lotnictwa i lotów kosmicznych, badań głębinowych Rowu Mariańskiego, komisję ds. Księżyca i Planetoid i oczywiście komisję do walki z CO2 – bo jest modna.

Och

Tu przydałoby się utworzyć komisję do walki z głupotą

Och

U nas wszystko można ,zmanipulować wyborców itd ……….utworzyć hehe komisję uzdrowicieli, „Kaszmirowskich”, bo jak słusznie zauważyłaś uzdrowiska jeszcze nie ma

Nemo

Oj tam !.. nie ma, ale już 4 lata radni biorą kasę, spotykają się, dyskutują, robią burzę mózgów (jak mają). Z drugiej strony nikt się nie przyczepi, że coś nie funkcjonuje, finansowo jest korekt, żadnych problemów w uzdrowisku którego nie ma. Znów jako pierwsi na świecie ( zimne termy) posiadamy wirtualne uzdrowisko. Za to jestesmy tylko na małym minusie. Partyjny kolega naszej radnej, pobierał gruby szmalec, za działania w budowie elektrowni atomowych, których nie wybudowano. Tak trzymać i nie budować kolejnego knota, wydumanego w zaciszach pokoi i po spożyciu, bo to my będziemy płacić za tego rodzaju głupoty. Ciekawe jakie doświadczenie mają radni w budowaniu uzdrowisk ? Wiem ! Przejeżdżali przez niektóre.

Kropek

Powołanie komisji to kolejny dowód na determinację władz samorządowych, żeby doprowadzić do powstania uzdrowiska. Taką determinację wykazują wszyscy, niezależnie od barw politycznych. Nikt nie ma wątpliwości, ani żadnej refleksji. Tak już było w przypadku term.

Nemo

No i jeszcze jedno. Brawo p. Iwono. Ciekawym zjawiskiem były swego czasu niezgodności liczników głównych z tymi w mieszkaniach. Do dziś nie wyjaśniono.. kto podkradał wspólnotom mieszkaniowym wodę. Tłumaczenia zaistniałych sytuacji były bardzo mgliste i moim zdaniem próbowano w ten sposób bez podnoszenia stawki ratować budżet miejski lub coś kredytować. Można założyć, że nagle wzrastało zużycie wody…gdy ludzie zaczęli oszczędzać. Nie sądzę ,aby mieszkańcy przy takich cenach mieli cieknące krany.

Nemo

http://www.domiporta.pl/poradnik/1,126867,12282507,oplata-klimatyczna-gdzie-i-ile-placic.html Ciekawe co na to wojewoda.Opłata miejscowa = opłata klimatyczna wg Wiki. Czy L.W spełnia warunki ? Oznacza to, że kasa się kończy i czekamy na uiszczanie tejże opłaty przez hotel K. i Termy Warm. No chyba ,że wspaniałomyślnie akurat te obiekty zostaną zwolnione z opłaty :). Nie wiem gdzie widziano te rzesze turystów. Pan Bartek walczy o swoje stanowisko w tzw. przechowalni etatowej, bo w innym przypadku będzie musiał grać do kotleta. Argumentacja obniżki podatku od pojazdów zabójcza i wiemy kto ma ich sporo … nie tylko radna, ale są i inne firmy. Ciekawe jak to z tym realnym ściąganiem tego podatku, skoro stosuje się ulgi, no to nic dziwnego, że jest 40%. Ludzika kupujta autobusy i ciężarówki jest okazja ! Jak będzie ich dużo to władze podniosą podatki.. i tradycyjnie… ludzie będą się cieszyli. Podwyżka wody i śmieci związana jest ze słabą kondycją finansów miejskich, czyli wydawania na… Czytaj więcej »

Helenka

Ta firma od tych ulg w podatkach to ma naprawdę chody, skoro tyle lat wozi dzieci w szkole swojej siostrzenicy. Nie ma to jak dobrze się ustawić.

Nemo

To akurat nie dziwi.Jak się zna największych wielmożnych każdego miasta, gminy (tzn. samorządowych szkodników) …to wiele można załatwić …od soczystej dotacji, po wszelkie eskapady samorządowe do zagranicznych miast zaprzyjaźnionych, wycieczki, szkolenia, dowóz pacholęć do szkoły etc.. Niestety tak w Polsce wygląda konkurencja.Wszelkie przetargi to fikcja.
Ciekawe kto wygrałby konkurs na komunikację miejską, bo takie plany były, ale teraz z braku finansów na razie to nie przejdzie.
Nie piszcie tylko, że to zazdrość czy jakieś wylewanie żółci, bo od lat wiadomo jak to w Polsce wygląda.

API

W pewnym mieście, gdzieś na prowincji… jedna z osób zasiadających w Radzie Miasta ma firmę transportową. Autobusy i inne duże pojazdy od których płaci należny podatek. W magiczny sposób zaraz na początku kadencji, Burmistrz tego miasta składa wniosek o obniżenie podatku od środków transportu. Czy był jakiś deal podczas kampanii? Obniżenie podatku, który tak naprawdę dotyka bardzo wąską grupę przedsiębiorców w naszym mieście, podatku, którego wysokość w żaden istotny sposób nie wpływa na wielkość budżetu miasta nie może i nie spełnia funkcji pro-rozwojowych. W mojej ocenie w żaden sposób nie wpłynie na zwiększenie atrakcyjności gospodarczej Lidzbarka Warmińskiego. Uważam, iż tak jak w przypadku likwidacji DŚT, podobnie i tutaj na celu ma realizację prywatnych interesów Burmistrza. Cyferki poparcia w wyborach, dały złudną pewność, iż można robić wszystko i pozostawać bezkarnym. Zupełnie jak poprzednik obecnego Burmistrza. Niedługo czeka nas kolejna podwyżka cen wody, a także odbioru śmieci. Za hucpę włodarzy miasta i… Czytaj więcej »

ten-or

oczywiście,że wodę podniosą i to bardzo!!! tak to jest jeden nie płaci, a przy tym ważny i bezkarny to innym pokornym się podnosi i bilans się zgadza, a przy tym potwierdza się fenomen rządzących….Po prostu takim jesteśmy społeczeństwem,że pokornie dajemy się chłostać, patrzę na francuzów i podziwiam, potrafią o swoje prawa się upomnieć…

API

Francja to bogaty kraj, kraj gdzie istnieje klasa średnia. To także kraj, gdzie zarabia się kilka razy więcej niż w biednej Polsce. Ich po prostu stać na protesty.
Propagandowy bełkot płynący z TVP, mówiący iż dołączyliśmy do krajów rozwiniętych to jak obietnice wyborcze – bzdury i propaganda. Polska nadal jest jednym z najbiedniejszych krajów europy o niesłychanie zacofanej infrastrukturze drogowej. Potrzeba całych pokoleń aby rozwinąć sieć dróg jaka obecnie jest np. w Holandii. Bez dróg nie ma rozwoju. Bez dróg nikt do nas nie przyjedzie i nie zainwestuje.
Polska będzie krajem rozwiniętym wówczas, kiedy Lidzbarczanin za średnią wypłatę kupi tyle samo paliwa jak Niemiec czy Francuz. Jak Niemcy czy Holendrzy będą przyjeżdżać do nas do pracy…

Och

Już mieliśmy osobę, która utożsamiala się z biedą naszych lidzbarskich przesiebiorcow i wybory przegrała he!!!

Nemo

Ciekawa inicjatywa własna burmistrza… obcinania finansowej gałęzi na której siedzi. Brawo ! No i dziękujemy już zawczasu za podwyżki, a obywatele jednak zapłacą za budowane fanaberie. Jeszcze więcej siłowni, parków i ścieżek rowerowych. Czy w U.M starcza na spinacze, papier i tonery ?

Trombullus

I zapłonął pan Bartek na stosie a zimne spojrzenia rady wcale nie chłodziły siedzenia odrywanego od stołka…
Rada Miasta tą decyzja nie ukarała pana Zdanowicza ale całkiem sporo osób z różnych stowarzyszeń wchodzących w skład DŚT. Zamiast rozwinąć działalność DŚT w związku z turystyką lepiej postawić na Platformiane tematy- nażreć się , wypić i pomoczyć odwłok w siuśkach wczorajszych bywalców basenu. Gratulacje radni, zaczęliście z wysokiego C a gdzie jeszcze cała kadencja…
Tak to jest kiedy osoby ubogie intelektualnie dorwą się do władzy, kiedy nie potrafią zrozumieć że nie samym chlebem człowiek żyje. Oszczędzajcie pieniądze na uzdrowisko do którego nikt nie zajrzy tak samo jak do waszej suchej fosy. Potraficie wydawać pieniądze tylko na rzeczy z których nikt nie korzysta- tacy jesteście fachowcy.

gosc2

Właśnie prawie nikt nie korzystał z DŚT, zas sucha fosa bedzie oblegana w gorace dni. Radni zaczęli od oszczędności i zniżek w podatkach .

Trombullus

– Ja i wielu moich znajomych korzystali.
– Oczywiście, już widzę oczami wyobraźni jak matki z wózkami i osoby starsze ze wszystkich osiedli pędza ulicą Krzywą w dół aż do Agatu żeby się schłodzić.
– Zniżka w podatkach na środki transportu… Spoko, jutro kupuje samochód powyżej 3 ton wagi a co mi tam.
Dlaczego decyzję i uchwały Rady Miasta maja zawsze wymiar personalny? DŚT- Zdanowicz, Ulga w podatku- ???. I jakie to śmieszne że pan od telefonów zostaje członkiem komisji mieszkaniowej- bo co- bo kupił lokal od miasta i się już a tym zna?

gosc2

Pkt patrzenia zależy od pkt siedzenia 😉 przekonasz się w gorące dni.Decyzje personalne w komisjach to decyzje radnych . Przybytkow ” kulturalnych ” w LW na pęczki DŚT to był sztuczny twór , papier wszystko przyjmie sprawozdania ilości uczestników lekko naciągane.

Beznadziejs

I tu odpowiednie służby powinny wkroczyć i skontrolować ten zakup tego lokalu , miasto na tej sprzedaży straciło dużo pieniędzy

Nemo

Byłoby dużo roboty, bo od lat funkcja radnego w Polsce sprzyjała sprzedawaniu lokali, działek na inne osoby, przetargi były poustawiane, lub „zakopane” w ogłoszeniach o przetargach. Zawierały zapisy pt. w celu polepszenia korzystania z działki nr … w przetargu ograniczonym ogłasza się przetarg na działkę nr .. ( czyli obok). Sprzedawane lokale (dla słupków) mamusi czy szwagra. Zwrot pieniędzy za tzw. ulgę przy wykupie, gdy w przeciągu chyba 5 lat odsprzedawano lokal. Czy słyszeliście, aby ktokolwiek oddał różnicę( ustalona stawka ulgi była różna 90,80 70 % ) wartości lokalu odkupionego od gminy ?

Menda

W styczniu już pan radny chwalił się nowym lokalem, miasto ogłosiło przetarg na ten lokal bodajże w kwietniu … jak się mylę proszę mnie poprawić

Nemo

W ramach oszczędności.. wszyscy głosujący za termami i uzdrowiskiem powinni podać się do dymisji. Czas już powiedzieć: dość pierożkowym skrytożercom.

gosc1

Ten Dom Środowisk Twórczych już dawno powinien zostać zlikwidowany wraz z panem Bartkiem i panią Wiolettą, jak myslicie panstwo kto „wsadzil” owych ludzi na te intratne stanowiska.

Nemo

Na pewno kosmici. Pan B i p. W nie likwidowałbym 🙂 Ciekawe co tam jeszcze stworzono… oprócz etatów dla swoich.

Gosc

Nie podano, ze obniżono wynagrodzenie burmistrzowi ? Nie podano uzasadnienia Pana Zdanowicza , ze likwidacja swiecacego pustkami DST nie przyniesie zysków ? Środki na sport są przeznaczone, ale w konkursie i nie powinno byc wyjątku dla tego klubu piłkarskiego.

gość

ogólnie wynagrodzenie burmistrza zmalało o ok 20%, porównując np. z rokiem poprzednim

Api

Całkiem słusznie. To i tak za dużo za pracę z zerową odpowiedzialnością.

Radny

Ale tak też było na początku poprzedniej kadencji. To jego zwykły manewr ”ekonomiczny” . Za pół roku otworzy nową siłownię i pani przewodnicąca wystąpi o podwyżkę pensji i rada to zaakceptuje.

Kropek

Najlepsze „numery” to sprawdzone „numery 😉 Wyborcy to łykają jak pelikany.

Gość

Ale to w końcu radni przegłosowali likwidację DŚT, czy nie przegłosowali? Nie mogę się tego doczytać w relacji.

Maria

A kto przygotował uchwałę? Pani sekretarz miasta?

Gość

W większości uchwały przygotowuje pan burmistrz konsultując z radnymi którzy to decydują. Włodarz miasta dostał ponownie mandat zaufania od społeczeństwa, które to społeczeństwo nie pociągnęło do ” zerowej odpowiedzialności „