Maj 242017
 

Uszkodzony mur przy kościele pw. Św. Piotra i Pawła

Chylący się latami mur na terenie parafii w końcu runął. Odbudowywać go i przywracać do dawnej świetności będzie Gmina Miejska.

W lutym 2017 r. Burmistrz Wiśniowski wystąpił do Rady Miasta aby ta wyraziła zgodę na podpisanie umowy na nieodpłatne przekazanie miastu 2 działek należących do Parafii Rzymskokatolickiej na cele inwestycyjne. Są to działki na których znajduje się uszkodzony mur okalający kościół pw. Św. Piotra i Pawła. Burmistrz przeprowadził rozmowy z proboszczem parafii, przedstawicielami urzędu marszałkowskiego, a także z konserwatorem zabytków w sprawie naprawy zniszczeń. Parafia przygotowałaby projekt, a gmina miejska w ramach rewitalizacji murów obronnych przy ul. Dębowej, wykonała naprawę zniszczonego muru na prywatnym terenie parafii. Jak stwierdził Burmistrz podczas posiedzenia połączonych komisji Rady Miasta  (27.02.2017) parafia nie ma możliwości samodzielnego naprawienia zniszczeń. Parafia użyczyłaby grunty na czas tzw. trwałości projektu, czyli w przybliżeniu 5 lat. Przewiduje się, że szacowny koszt rewitalizacji wyniesie 3 mln zł, z czego 15 % stanowi udział własny Gminy Miejskiej.

W czasie posiedzenia połączonych komisji rady Miasta, radny Grzmiączka pytał Burmistrza, czy przejęcie gruntów parafii aby móc wyremontować mury nie stanowi obejścia prawa. Burmistrz Wiśniowski zaprzeczył, dodał, że już wcześniej były takie przypadki, iż gmina przejmowała na jakiś czas nieruchomości aby móc zrealizować określony program rewitalizacji.

Radny Korzeniewski zaproponował, aby parafia w zamian za pomoc od miasta przekazałaby 1 hektara ziemi na dodatkowy parking nad jeziorem wielochowskim. Atrakcyjność jeziora rośnie, a obecny parking jest już za mały. Grunty bezpośrednio przy parkingu należą do kościoła. Burmistrz odpowiedział, że poczynił już starania aby dowiedzieć się czy jest możliwość odkupienia kawałka ziemi nad jeziorem. Warunkowe wykonanie inwestycji (w zamian za ziemię nad jeziorem) może być brane pod uwagę.

Do dyskusji dołączył radny Moroz. Stwierdził, że takie postępowanie otwiera furkę, aby inny prywatni właściciele zabytkowych nieruchomości w Lidzbarku Warmińskim, wystąpili do miasta i remont swoich obiektów. W odpowiedzi Radca Prawny powiedział, że każda sprawa jest inna i nad każdą radni dyskutują, nie mamy prawa precedensowego i gmina niczego nie musi, ale może zrobić.

01.03.2017 r. Na posiedzeniu Rady Miasta, radni przegłosowali projekt uchwały przy 14 głosach za i jednym wstrzymującym się (radny Grzmiączka).  Burmistrz powiedział, że rewitalizacja murów obronnych rozpocznie najprawdopodobniej w 2018 r.

 Posted by at 2:14 pm

Dodaj komentarz

47 komentarzy do "Gmina Miejska odbuduje uszkodzony mur przy kościele"

Powiadom o
2000

Trombullus
5 miesięcy 19 dni temu

Dlaczego za utracone po wojnie tereny parafie dostawały tereny na jeziorem? Po co parafii teren, położony czasami o kilkanaście kilometrów od parafii? Czy utracone marne tereny rolnicze można porównać z terenem rekreacyjnym nad samym jeziorem? Większość parafian nawet nie wie że mają taki teren, może dlatego że nie ma już rad parafialnych? Czuję tu grubszy wałek.

gość
5 miesięcy 18 dni temu

Nieliczni się dowiedzą ,jak się ten teren podzieli na działki .
Dla tego , co będzie sprzedawał „żyć nie umierać ” .l
Dziwne ,że działki przy murach poszły za jakieś marne grosze , tyle wychodzi z tego , co opublikowane .

asdfghjkl
5 miesięcy 19 dni temu

Ziemia klechom bardzo potrzebna! Nie sieją, nie orzą a koszą! Ciekawe w jakich okolicznościach stali się takimi de facto latyfundystami?

Tuhaj- bej
5 miesięcy 23 dni temu

Ciekawe ile śmierci było za czasów PO. Śmierć leppera i kilkanaście innych osób, które nawiedził wielokrony samobójca. Pobicia miały miejsca w komendzie w L.W i Olsztynie za czasów PO, a jak dzielnie poszukiwano internautów piszących źle o władzy, jak angażował się POlitycznie jeden z prokuratorów. No ,ale to po za tematem, specjalnie dla Mirka- rafała

rafał
5 miesięcy 23 dni temu

Kolejny, ewidentny przykład bolszewickiej „dobrej zmiany”: milicja Kiszczaka zabiła Grzegorza Przemyka, policja Błaszczaka zabiła Igora Stachowiaka. Czekam na stan wojenny… Antoni, jakie są wytyczne z Torunia..?

Doc
5 miesięcy 23 dni temu

Petru to twój krewniak, co? Też tak pieprzy bzdury jak ty. Poprawka – w wielu tematach łatwo go przebijasz. LOL

gość
5 miesięcy 23 dni temu

Rafały szczelają ,a karawana jedzie dalej ….

Dobra zmiana
5 miesięcy 23 dni temu

PO próżnicy szczelają i szczekają…

Mieszkaniec
5 miesięcy 24 dni temu

Cały budynek gminy należał kiedyś do kościoła. Niech teraz urzędasy razem z wójtem trzymającym z PO stamtąd wyp-ją a budynek niech wróci do właściciela.

rafał
5 miesięcy 24 dni temu

Całe miasto oddać kościołowi. Kiedyś było krzyżackie, więc kościelne. Bolszewicki samorząd już o sukienkowych zadba… Głosy wyborcze są cenniejsze od dóbr wszelakich. „Ciemny lud” za 500+ odda wszystko, zamek też… Za wspólne budynki, place i ulice przecież nie kupi …wódki.

Król Europy
5 miesięcy 24 dni temu

POlszewicka Platforma to właściwy adresat i następca wspomnianych BOLSZEWIKÓW. Tak samo PO i jej członkowie kradli jak tamci w 1917 roku. Tak samo i teraz zapewne z kościołów zrobiliby stajnie i chlewy czy dyskoteki – na „nowoczesny” model francuski, taki swego rodzaju PEOWSKI „folwark zwierzęcy”. Dokładnie taki jak w starostwie zrobił to Harhaj i jego „jaśnie oświecona” lokalna klika platformianych rzezimieszków – takie nasze rodzime lokalne „Rychy i Zbychy”. Pomagał mu w tym ochoczo niejaki Protas, przyjeżdżała tu i Bieńkowska, ta co teraz dla odmiany prostytuuje się razem z ryżym Tuskiem w Brukseli. A o dobro „ciemnego ludu” w Lidzbarku i w całej Polsce walczyli rzecz jasna. Albo polikwidowali albo oddali europejskim alfonsom w Berlinie i Brukseli niemal cały narodowy majątek – kopalnie, stocznie, po kolejki linowe, uzdrowiska, a swoje brudne złodziejskie łapy wyciągnęli jak cmentarne hieny nawet po zasiłki pogrzebowe. Chleli też rzecz jasna wódę nie za swoje, a na „krzywy ryj”. Dlatego „ciemny lud” na wyborach dał im kopa w jasną D… I jak się czujecie teraz PLATFORMIANE PACHOŁKI TUSKA, takie „rafałki” oderwane i odstawione od koryta, gdy obecnie Polską rządzi prawdziwy SUWEREN, a wy jesteście tylko sforą skomlących z bezsilności „kastą targowiczan”?…

Tuhaj -bej
5 miesięcy 24 dni temu

Pieknie napisane i z sercem. PO to dziadostwo nienasycone.

rafał
5 miesięcy 24 dni temu

Czy kiedykolwiek kościół coś …oddał. Zawsze bierze, ale nigdy niczego nie oddaje. Na remont muru przy kościele powinien zapłacić minister Szyszko z państwowej darowizny stale zasilającej polityczny kombinat w Toruniu. Zmniejszenie dotacji dla Rydzyka o 3 mln. (kilka promili) i przeznaczenie na inny cel kościelny jest logiczne i uzasadnione. W ten sposób zakłamany pis pozyska dodatkowe głosy wyborcze w naszym mieście. Przed wyborami każdy głos „ciemnego ludu” będzie na wagę złota… Wołanie z ambony o ponowny wybór „dobrej zmiany” będzie bardzo potrzebny, bo sondaże już spadają.

Trombullus
5 miesięcy 19 dni temu

Sondaże nie spadają tylko są robione pod zamówienie a kolejne wybory będą dla ciebie prawdziwą tragedią. Tak mi przykro ale wtedy się dopiero dowiecie jak jest was mało. Kurtyna zakłamania TVN i Wyborczej dopiero przed samymi wyborami zmieni front a Schetyna i Petru zawsze coś wymyślą, oni słyną z bajek dla swoich wiernych kalek intelektualnych.

Obywatel Piszczyk
5 miesięcy 24 dni temu

PiS ma zapewnioną wygraną w wyborach i rzadzenie conajmniej przez kilka następnych kadencji. A Kościół był, jest i będzie. Ujadanie forumowych lewackich kundli nic nie zdziała i nie zmieni. Wniosek? „Inteligencja” takiego rafała równa się ZERO, ale i tak… ciągle spada > LOL

rafał
5 miesięcy 24 dni temu

„Kościół był, jest i będzie”, ale tylko tam, gdzie mieszka „ciemny lud”. W krajach cywilizowanych też jest i będzie, ale jest tam, gdzie jego miejsce, tzn. przy ołtarzu i …z dala od polityki. Polski kościół dzierży władzę i za nic ma zdanie papieża. Takie rzeczy tylko w Polsce..!

Organista
5 miesięcy 24 dni temu

Każdy ksiądz ma prawo wyborcze. Każdy ksiądz ma prawo zło nazywać złem, a złodziei z PO złodziejami. A czyni to dlatego, aby złodzieje, cwaniacy i pijacy z PO wreszcie się nawrócili. Inaczej skończą nędznie… nawet jeśli są „Kulczykami” czy innymi „narcyzami”. Problem dla nich w tym, że uważają się za lepszą „kastę” – niestety, ale są nią tylko w swoim własnym mniemaniu.

Beka z rafała
5 miesięcy 24 dni temu

Ależ Ty rafał głupoty wypisujesz.
kościół miał wielkie majątki …. chocby cała Warmia Jakieś 4 tys. km kw o innych zabranych przez państwo nie wspomnę..

Wystarczy juz rządzenia peowskich złodziei.
Jak dobrze sobie przypominam to proboszcz bardziej sprzyjał peowcom. Obejrzyj sobie archiwum.

rafał
5 miesięcy 24 dni temu

A w jaki sposób kościół nabył te wielkie majątki i grunty w centrach wszystkich miast? Może kupił, a może wygrał w totka? Wszelkie dobra zdobył łupiąc polską ciemnotę. Polak czym głupszy, tym biedniejszy i odwrotnie. A takich łupić łatwo. Rydzyk jest tego ewidentnym przykładem.

Tuhaj-bej
5 miesięcy 24 dni temu

Daj spokój Mirek
cyt, ” Całe miasto oddać kościołowi. Kiedyś było krzyżackie, więc kościelne.” Ty historyczny nieuku. Zdaje, że państwo polskie i dobra kościelne nie pochodziły tylko z dóbr krzyżackich. Ziemie i dobra kościół, zakony, opactwa otrzymywali od króli, panów, magnatów i obywateli w darze jako np, wotum dziękczynne, za zasługi np. w walce przeciwko krzyżakom etc. np. za udział w wojnie 13 letniej. Kościoły do dziś powstają ze składek parafian, a ciebie to bardzo boli ?Nie składasz się więc w czym masz problem ? Zamek i pałace używają peowowcy. Pierwszy do spotkań w ratowaniu własnej d… drugi dlazaprzyjaźnionego kolesia. Poczytaj jak powstał kościół na ul. Wiejskiej i nie bucz, bo jak będziesz zdychał, to i ty będziesz żebrał o ostatnią posługę jak kilku wyciągających kopyta znaczących komuchów.

Trombullus
5 miesięcy 19 dni temu

On tak szczeka bo się będzie w cerkwi chował. Baciuszka pochowa go z honorami za szczekanie na KK a na grobku cyrylicą walną że był BOHATYR.

rafał
5 miesięcy 24 dni temu

Dziwny jest nasz świat! Nawet taki wielki bolszewik jak Ty …również wyciągnie kopyta! Czy aby na pewno pójdziesz …do nieba? 2-złote na tacy tego nie gwarantuje…

Tuhaj- bej
5 miesięcy 23 dni temu

cyt. rafał „Dziwny jest nasz świat! Nawet taki wielki bolszewik jak Ty …również wyciągnie kopyta! ”
Rozumiem ,że chciałeś dodać estymy swoim głupim wypowiedziom. Mirku nie na temat.
No niestety każdy je wyciągnie, ale jako ateista powienieneś wiedzieć, że żadne pieniądze nie gwarantują. pójścia do nieba, a wręcz przeciwnie.

rafał
5 miesięcy 24 dni temu

„Kościoły powstają ze składek parafian…” Może tych groszy z tacy? Zejdź na ziemię! Słyszałeś coś o dotacjach państwa? To ja utrzymuję klechów ze swoich podatków, mimo że tego nie chcę…

Tuhaj -bej
5 miesięcy 24 dni temu

Słyszałeś o dobrowolnych zbiórkach na Astronautów ignorancie faktów?Mnie dotacje państwa do kościoła nie przeszkadzają. Lepiej niż na wszelkiego rodzaju pedalstwo.Gdyby nie kościół synku, po rozbiorach mówiłbyś po rosyjsku lub niemiecku.
Ja nie chcę utrzymywać dziadostwa typu Krystyna Janda i innych pseudoaktorów z publicznych, a muszę i musiałem utrzymywać półgłówka prezydenta K. i TW. Bolensę działających na szkodę Polski. Nie wspomne o rudym przyjacielu Donku z Brukseli zwanym wicekanclerzem Angeli i jego ministrów przekrętów.

asdfghjkl
5 miesięcy 19 dni temu

Tobie nie przeszkadzają a mnie wqr..ją. Nie widziałem by nasze państwo wzmacniało jakieś pedalstwo- najwyżej kurestwoo związane z Komisją Majątkową lub krycie pedofilów wiadomo w jakich szeregach.

W TYLE WIZJI
5 miesięcy 24 dni temu

A teraz w dodatku jeszcze będziesz opłacał abonament TVP INFO chwalącą PiS, rząd Beaty Szydło, Prezesa Kacziyńskiego i pokazującą jak dranie z Platformy kradli, kłamali i oszukiwali własny naród przez ostatnie osiem lat! Co to dla ciebie za dyskomfort psychiczny! Buhahahaha!

Sąsiadka wymienionego
5 miesięcy 24 dni temu

On od maleństwa zawsze miał pod górę. Biedak nie wie, że już od dawna z ambony nikt nie przemawia bo to zabytek. To skąd on wie co mówi się w kościele? A jak już proboszcz przemawia to głosi DEKALOG i prawdę, która co prawda w oczy kole, ale tylko ludzi mających coś na sumieniu, czyli w tym wypadku tych z Nowoczesnej, z Platformy Obywatelskiej czy pogrobowców PZPR. Na zasadzie: „uderz w stół, a nożyce same się odezwą”. Niech zatem złodziejaszki wszelkiej maści, tacy POLSZEWICY, czy to w Warszawie czy rozsiani po urzedack w Lidzbarku, cieszą się, że z owej ambony nie głosi się o wszystkich wyczynach byłej władzy, nie przypomina setek afer, tysięcy przekrętów, nie mówi o kurupcji i nepotyzmie, nie puszcza nagrań z restauracji „U Sowy”, etc. Amen.

rafał
5 miesięcy 24 dni temu

Przeczytaj w słowniku, co oznacza słowo „nepotyzm”. Potem zapytaj sąsiadkę, jaką ma wiedzę na temat zatrudnionych, nieletnich Misiewiczów w ministerstwie wojny? Możesz również zapytać gdzie pracują członkowie rodzin Ziobry, Dudy, Kępy i całej bolszewickiej wierchuszki? Przy nich Platforma jest czysta jak noworodek…

Socrates
5 miesięcy 24 dni temu

Przecież POlszewicka Platforma jest za aborcją, mordowaniem noworodków i eutanazją??? PO jest tak „czysta” jak twoje zakłamanie i hipokryzja. Nawet w słowie „nePOtyzm” jest wasze złodziejskie logo…

Tuhaj -bej
5 miesięcy 23 dni temu

Dodam jeszcze Powską chęć ściągnięcia arabskiego dziadostwa do Polski. Niech biorą tę dzicz do domu.

Tuhaj-bej
5 miesięcy 24 dni temu

Opisz nam lokalne struktury i nepotyzm oraz powiązania rodzimych peowców.

Troll
5 miesięcy 23 dni temu

np. z ostatnich tygodni kto został zatrudniony w ABK , czyja to corka?

Krzysztof
5 miesięcy 24 dni temu

to nasze dobro …dbajmy o to….

gość
5 miesięcy 24 dni temu

http://niezalezna.pl/99373-gwozdz-do-trumny-opozycji-tak-dobrych-wynikow-jeszcze-nie-bylo
Stać nas !;) A ten mur to powinno naprawiać się z tzw funduszu kościelnego

gość
5 miesięcy 25 dni temu

Wyremontuje się , potem czymś tam „się zasłoni „, i gitara.

J****PO!
5 miesięcy 25 dni temu

Żadnych terenów parafia nie powinna przekazywać platformianej mafii.

Fan CBA
5 miesięcy 24 dni temu

Lidzbarscy złodzieje z Platformy, podobnie jak to miało miejsce w całej Polsce, tyle już nakradli przez lata rządów ich herszta Tuska, że teraz mają z czego naprawiać szkody, które wyrządzili wszystkim Polakom, całemu narodowi.
P.S.A madrala radny Korzeniewski niech sobie parkuje koło swojego domu.

arek
5 miesięcy 24 dni temu

czemu kościół ma wszystko dostawać za darmo lub za grosze? co złego będzie w tym jeśli odda trochę ziemi na powiększenie parkingu na wielochowie? Rozumiem, że dla nich za darmo a jak od nich to nie 🙂 włącz myślenie wyłącz Trwam.

asdfghjkl
5 miesięcy 19 dni temu

te minusy to chyba fani rozdawnictwa państwowego grosza dla watykańczyków

Abonent
5 miesięcy 24 dni temu

Napewno nie oglądam twojego zasr***** TVN-u, Polsatu i nie czytam „wyborczego gówna”. Telewizję TRWAM oglądam jak najbardziej. Moja uwaga: mam głeboko w… co sobie włączasz. 🙂

rafał
5 miesięcy 24 dni temu

Wstań z kolan i …wycisz telewizor. Modlitwa Rydzyka o darowizny źle wpływa na moje uszy…

Urząd Skarbowy
5 miesięcy 24 dni temu

Tak, tak, ty przecież wpłacasz swój 1 procent na fundację „Krwinka”… 🙂

Obywatel
5 miesięcy 25 dni temu

Niech sobie k… parkują koło UM.

gosc
5 miesięcy 25 dni temu

Te 3mln to na te 7metrów zawalonego muru ?!

Ala
5 miesięcy 25 dni temu

razem z murami na Dębowej

gość
5 miesięcy 25 dni temu

Ale tłumok z tego Grzmiączki. 🙂

wpDiscuz