Mar 302016
 

Info o budżecie StarostwoKwestie zadłużenia gmin i powiatów często budzą kontrowersje, głównie wtedy, kiedy informacje przekazywane na ten temat nie do końca oddają rzeczywistą, często dramatyczną sytuację. Zjawisko to nasila się szczególnie w czasie kampanii wyborczej lub w okresie planowania wydatków w nowym roku budżetowym. Modelowym przykładem kreowania alternatywnej rzeczywistości jest wydawany przez powiat „Kwartalnik Powiatu Lidzbarskiego”. W jego ostatnim numerze odnajdujemy czterostronicową wkładkę pt. „Informator budżetowo-inwestycyjny Powiatu Lidzbarskiego” (do pobrania TUTAJ). Z pierwszej jego strony płynie przekaz pana Starosty o treści:

Przekazuję w Państwa ręce informację na temat finansów i inwestycji Powiatu Lidzbarskiego. Wprawdzie budżet powiatu jest dokumentem jawnym, chciałbym jednak w sposób bardziej przejrzysty, przyjazny i zrozumiały ukazać zagadnienie dotyczące gospodarki finansowej i inwestycyjnej Powiatu Lidzbarskiego.

Mam nadzieję, że Informator w wydatny sposób przyczyni się do wzrostu świadomości i pozwoli odpowiedzieć na podstawowe pytania, skąd i na co wydaje powiat pieniądze.”

To bardzo dobra inicjatywa pana Starosty, aby informować mieszkańców o finansach powiatu, dochodach, wydatkach czy inwestycjach i to w sposób przystępny poparty wykresami i tabelkami. Czytelnicy oglądając rosnące z roku na rok słupki ilustrujące dochody i wydatki przenoszą się choć na chwilkę do krainy szczęśliwości i podziwu dla Zarządu Powiatu i samego Starosty, aby po chwili wrócić szarej rzeczywistości np. dziurawych dróg.

W pięknym informatorze zabrakło bardzo ważnej informacji finansowej – kwoty długu jaki w imieniu mieszkańców zaciągnęło starostwo. W planowanym budżecie na 2016r. ma wynieść 29 612 443 zł co przy dochodach w wysokości 48 728 901zł stanowi aż 60,77%, czyli powyżej bezpiecznego progu. W 2007r. zadłużenie lidzbarskiego powiatu wynosiło niecałe 9 mln, w 2011r. już prawie 21mln. W kolejnych latach osiągnęło prawie 30mln głównie za sprawą kredytów na finansowanie budowy Term Warmińskich. Wskaźnik zadłużenia jeszcze w ubiegłym roku i dwóch poprzednich przyjmował zdawałoby się bezpieczne wartości tylko z powodu ogromnej dotacji na budowę Term, bowiem pieniądze te wlicza się do dochodu (nie wiedzieć czemu). Kiedy w tym roku szeroki strumień unijnych środków przestał zasilać budżet, okazało się, że zadłużenie przekroczy ponad połowę planowanych dochodów. Mieszkańcy powiatu zostali więc z niewielkim budżetem (znacznie mniejszym niż gmina miejska), ale za to z ogromnymi kredytami do spłacenia. Konsekwencji takiego stanu rzeczy łatwo się domyślić – mniej inwestycji, niższa jakość utrzymania posiadanej infrastruktury czyli ostre zaciskanie pasa (z pewnością nie wynagrodzeń urzędników, czy diet radnych). Dodatkowo do długów powiatu należy zaliczyć te z jednostek podległych jak np. Szpital Powiatowy gdzie ubiegły rok finansowy zakończył się potężnym minusem.

Warto zwrócić uwagę na pewną zasadę dotyczącą budżetu, o której samorządowcy zdają się nie wiedzieć lub jej nie rozumieć tudzież nie pamiętać.

Im jest wyższy dochód gminy lub powiatu tym więcej pieniędzy zostało odebrane jego mieszkańcom, przez co nie wydali ich na własne potrzeby. Pieniądze obywateli wydawane są przez wąską grupę oderwanych od rzeczywistości ludzi bez żadnych konsekwencji czy odpowiedzialności.

Czytając „Informator budżetowo – inwestycyjny Powiatu Lidzbarskiego” (wydany na koszt jego mieszkańców) nie sposób nie zacytować fragmentu genialnej piosenki Wojciecha Młynarskiego – „Po co babcię denerwować”:

„Tata zasię, manko w kasie miał i siedzi w kiciu,

były o tym wzmianki w prasie w Expressie i w Życiu,

ale fakt ten się nie stanie dla babci udręką,

bowiem się drukuje dla niej osobne pisemko.

Na domowej drukarence wszystko się wyłuszcza,

i w ogóle się babuni na parter nie wpuszcza.”

 

 

 Posted by at 11:36 pm

22
Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
gość

Czy prawdą jest, że teraz mają robić rondo kolo straży ??

Zaciekawiony

Spektakularny sukces redaktora Debaty p.Adama Sochy 😀
„Musimy przyjść na rynek i wyrazić nasze zaniepokojenie zagrożeniem demokracji w naszym kraju – pisał przed zgromadzeniem na swoim profilu w jednym z portali społecznościowych Adam Socha, rzecznik prasowy nieformalnej grupy, a zarazem dziennikarz współpracujący z lokalnym radiem i miesięcznikiem publicystycznym Debata.”
http://www.olsztyn.com.pl/artykul,dzis-happening-prawdziwych-obroncow-demokracji-jutro-manifestacja-kod-u-zdjecia,20670.html

asdf

Prokuratura ponownie wszczęła postepowanie ws. Term

API

coś więcej?

monika

Wie ktoś czy inpost w lidzbarku jeszcze w ogóle roznosi przesyłki? czekam na kilka poleconych ponad tydzień i cisza.

hug

tak własnie oni roznoszą, moja ciotka czekała 3 miesiące na wezwanie na rozprawę. Jak dostała list z inpostu było już po sprawie.

gość

Kompetencja tych ludzi z inpostu poraża. Chciałem zwrócić towar z allegro z bezpłatną opcją zwrotu ale Pani w ogóle nie wiedziała, że coś takiego jest i nie przyjęła nawet zwrotu…

Pływak

Im jest wyższy dochód gminy lub powiatu tym więcej pieniędzy zostało odebrane jego mieszkańcom, przez co nie wydali ich na własne potrzeby
API przemyśl to jeszcze raz, większej bzdury dawno nie czytałem.

nie pozdrawiam

przecież budżety gmin i powietów zasilane są % z dochodów osób zameldowanych w danym powiecie/gminie oraz z podatków lokalnych (gruntowe, za pieska itd.) :>

123

A może by tak zrobić to co zamierzaja zrobić radni powiatowi w Gołdapi?

API

Zapewne nie odwołają tam Starosty, choć należy pogratulować odwagi radnym. Mają „jaja” aby postawić się, nie to co lidzbarscy wazeliniarze i trzęsidupy.

Gość

„Trzęsidupy”, cóż za wyższa kultura autora postu

gość

Rozpatrzenie wniosku grupy Radnych o odwołanie Starosty Gołdapskiego:

zapoznanie się z opinią Komisji Rewizyjnej w sprawie wniosku grupy radnych o odwołanie Starosty Gołdapskiego;
wystąpienie Starosty w sprawie wniosku o odwołanie;
powołanie komisji skrutacyjnej;
przeprowadzenie głosowania tajnego w sprawie odwołania Starosty Gołdapskiego;
ogłoszenie wyników głosowania przez Przewodniczącego Komisji Skrutacyjnej;
podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie wniosku grupy Radnych.

laik

Zrobiło się cicho o naszym mieście a tymczasem na jeden z budynków w naszej aglomeracji przeznaczono 190 000 , 00 zł na remont. Biorąc pod uwagę stan techniczny to budynek będzie miał „klamki ” ze złota .

gość

???

laik

Na stronie UM znajdziesz plan budżetu na rok 2016 r i tam sa te wydatki

kurator

Zmiana tematu.

Gmina Lidzbark Warmiński.
Kilka spostrzeżeń bo temat wymaga komentarza.
http://gminalidzbark.com/uroczysta-sesja-rady-gminy/

Jak widać na zdjęciach Wójt:
– nasz przeuroczy ma już kilku wspaniałych kolegów po fachu,
– swoim strojem ewidentnie nawiązuje do posła Piotra C.,
– bardzo ładnie zaciera ręce,
– wygląda dużo młodziej niż wskazywałyby świeczki na torcie,
– swoją vice prawą rękę posadawia zgodnie z protokołem dyplomatycznym na trzecim krześle od siebie. Wymowne.

Jako, że gmina jest w bardzo dobrej kondycji finansowej, Wójt własnoręcznie odbiera tablice rejestracyjne ze Starostwa do nowego auta służbowego.
Jako, że gmina jest w bardzo ciężkiej kondycji finansowej, Wójt planuje zatrudnić kolejną osobę po fachu ze swojej rodziny (nie mylić z nepotyzmem w wydaniu PO).

Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami o panującej atmosferze w Gminie LW.

zuzka

Nie tylko gmina ma nowego pracownika, wodociągi też. Oczywiście „swój”.

###

Ostatni wers przytoczonego tekstu W.Młynarskiego powinniśmy nieco zmodyfikować -” i w ogóle się babuni na portal (NL) nie wpuszcza” i oczywiście zadedykować zwolennikom „Jego Jawności Wybiórczej.J.H.”

gosć

Zaczynamy tonąć w zimnych termach !

TomekCzajer

Pieniądz, budżet, itd, to wszystko fikcja. Za to zginęli: Lincoln, JKF i wielu innych. Nie rozumiesz tego API, nie szkoda Ci czasu? Budżet LW to tylko malutki klocek w układance!

Harcerz

W informatorze nie uwzględniono roku 2015 r. Czyżby jeszcze trwał , czy też nie ma się czym pochwalić ?