Gru 102017
 

Budynek PGK w Lidzbarku Warmińskim. fot: www.pgklw.webd.pl

9 października 2017 r. Burmistrz Jacek Wiśniowski zarządzeniem NR SE.0050.126.2017.MG zmienił cennik opłat za korzystanie z cmentarzy komunalnych. Najdotkliwsza opłata za przedłużenie ważności grobu na kolejne 20 lat wynosi teraz aż 630 zł  (wcześniej 336 zł, dotyczy starego cmentarza). Inne opłaty uległy zmianom kosmetycznym lub pozornym, bowiem Burmistrz obniżył opłatę za miejsce do pochówku na starym cmentarzu z 1500 zł na 630 zł, jak wiadomo tam miejsca na nowe pochówki już dawno niema. W nowym zarządzeniu zniknęła nielegalnie pobierana opłata 900 zł za dochowanie do istniejącego grobu (zastąpiona opłatą proporcjonalną, o wiele niższą). Tym samym zarządcza cmentarza PGK został odcięty od sporych wpływów z tego tytułu, co mogło zachwiać budżetem tejże jednostki samorządowej. Burmistrz podnosząc drastycznie opłaty, postanowił kosztem (jeszcze żyjących) mieszkańców zapewnić nieprzerwany strumień pieniędzy zasilający konto PGK. Od teraz najbardziej dochodową opłatą jest ta, za przedłużenie miejsca na kolejne 20 lat. Za wydaniem zarządzenia w sprawie zmiany opłat za korzystanie z cmentarzy stoi wyrok WSA w Olsztynie stwierdzający, iż pobieranie opłaty za dochowanie do istniejącego grobu jest nielegalne, bowiem odbywa się bez podstawy prawnej (brak upoważnienia Rady Miasta do wydania zarządzenia o poborze opłaty za dochowanie). Burmistrz decyduje się złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, tym samym przesuwa uprawomocnienie wyroku o przynajmniej 1,5 roku. Nie zamierza bez walki oddawać pieniędzy za niesłusznie naliczone opłaty. Jest prawdopodobnym, iż liczy na przedawnienie się części roszczeń.

[Jakiś czas potem….]

Burmistrz w końcu połapał się, że jego nowe zarządzenie zawiera także opłatę za dochowanie do istniejącego grobu (ale już na innych zasadach finansowych) wobec czego jest nielegalne i tylko patrzeć jak redaktor je zaskarży. Co więcej, obietnice dotyczące niepodnoszenia podatków, a opłata za przedłużenie jest formą podatku, stały się nic nie wartym sloganem. Co robił prawnik wynajmowany przez UM, który bierze pieniądze za sprawdzanie m.in. zarządzeń pod kątem zgodności z prawem, tego nie wiemy. Pan Wiśniowski postanowił więc posłużyć się Radą Miasta w taki sposób, aby zarówno większość radnych jak i gości nie wiedziała o co w tym wszystkim chodzi. Tuż przed rozpoczęciem komisji, przedłożył projekt nowej uchwały, zawierającej dokładne powtórzenie tego wszystkiego co zawarł 2 miesiące wcześniej w zarządzeniu. Cele były dwa: zdobycie podstawy prawnej do naliczania opłat za dochowanie do istniejącego grobu, oraz nie mniej ważny efekt pijarowy – to nie on podnosi opłaty za cmentarze, tylko Rada Miasta (po uprawomocnieniu się uchwały, jego zarządzenie o podwyżkach jest eliminowane z obrotu prawnego).

Przebieg dyskusji na komisjach i Radzie Miasta w punkcie dotyczącym zatwierdzenia podwyżki opłat przypominał najlepsze fragmenty powieści Franza Kafki. Burmistrz wił się w tłumaczeniach, reżyserowana rozgrywka między Prezesem PGK i Burmistrzem przynosiła efekty, radni odchodzili od meritum sprawy, czyli drastycznej podwyżce opłat na rzecz prawnych aspektów uchwały i wcześniejszego zarządzenia. Oczywistym jest fakt, iż większość radnych nie miała pojęcia co się dzieje na sali i dlaczego tak pilnie trzeba uchwalić ten projekt. Nie mniej, trzy razy radni pytali Burmistrza i Prezesa PGK, jaka może być skala odszkodowania wypłaconego mieszkańcom, po tym jak NSA odrzuci skargę Burmistrza. Za każdym razem, szybko temat zmieniano i nawet przybliżona kwota nie padła. O panice Burmistrza i jego popleczników niech świadczy fakt, iż co chwilę powtarzano, że wyrok olsztyńskiego sądu nie jest prawomocny. W ocenie redakcji, NSA skargę odrzuci, bowiem nie ma cienia prawnych podstaw do jej uwzględnienia i Burmistrz dobrze zdaje sobie z tego sprawę. Jednakowoż NSA rozpatrzy skargę po wyborach samorządowych, więc do tego czasu wyrok nie będzie prawomocny, a podwyżki opłat zatwierdziła Rada Miasta, więc Burmistrz może spać spokojnie.

Należy zgodzić się z opinią jednej z radnych, wyrażoną podczas dyskusji nad projektem uchwały, iż PGK chce sobie zrobić niezły biznes z cmentarza, kosztem wielu biednych ludzi w Lidzbarku Warmińskim, na co Prezes PGK odpowiedział, że w luksusy jego firma nie opływa. Przyjrzyjmy się więc sytuacji w pobliskich miastach, jak tam wyglądają stawki za korzystanie z cmentarza. Do porównania wzięto 2 najistotniejsze opłaty, czyli za pochówek w grobie ziemnym jednoosobowym, oraz za przedłużenie ważności grobu na kolejne 20 lat. Poniżej małe graficzne zestawienie.

Sytuacja związana z odcięciem przez sąd pępowiny zasilającej budżet PGK z nielegalnych opłat, może prowadzić do postawienia tezy na temat nieefektywnego zarządzania naszymi pieniędzmi przez lidzbarski samorząd. Dotyczy to nie tylko PGK, ale i innych spółek miejskich, a także samego Burmistrza. W innych miastach, opłaty za korzystanie z cmentarzy są o rząd wielkości niższe, a mimo to podmioty nimi zarządzające wykonują prawidłowo swoje zadania. W Lidzbarku Warmińskim sytuacja jest zupełnie inna; do wykonywania tychże samych zadań własnych, gmina potrzebuje o wiele większych pieniędzy, co bezpośrednio przekłada się na skalę opodatkowania jego mieszkańców. Rada Miasta, zdaje się nie zauważać tych prostych zależności. Nikt podczas sesji nie podniósł kwestii odpowiedzialnego gospodarowania naszymi pieniędzmi przez PGK. Uchwałę przyjęto, żaden z radnych nie był przeciwko. Nikt nie zauważył, łącznie w prawnikiem obecnym na sali, iż dochody z opłat za cmentarze są dochodem własnym gminy i muszą być wpłacane na konto UM, a nie tak jak jest teraz zasilają „worek bez dna” w PGK. W uchwale budżetowej przeznacza się konkretną sumę na utrzymanie cmentarza, a sam administrator wybierany powinien być w przetargu.

Ktoś kto właśnie żegna ukochaną osobę,  nie zastanawia się nad tym czy opłata jaką ma wnieść jest sensowna i potrzebna, w tych trudnych chwilach po prostu się idzie i płaci. Ten ostatni raz nie będzie przecież żałować rodzicom czy też mężowi niczego. W trudnych chwilach nikt nie zastanawia się nad tym skąd weźmie pieniądze, by opłacić wszystkie koszty pogrzebu, jest to czas na to by pogodzić się z odejściem bliskiej ukochanej osoby. Starsza pani żegnająca męża sama będzie głodować lub nie wykupi leków, ale pogrzeb mężowi wyprawi jak się należy, bo jest to ostatnia rzecz jaką może dla niego zrobić. Podobnie jest z opłatą za przedłużenie ważności grobu na kolejne 20 lat. Zapłaci każdy, bez względu na koszty. Nie ma już świętości, robienie niezłego biznesu na zmarłych stało się faktem.

 Posted by at 3:40 pm

Dodaj komentarz

20 komentarzy do "Coraz droższe umieranie w Lidzbarku Warmińskim"

Powiadom o
2000

Mieszkaniec Ornety
7 miesięcy 3 dni temu

W Ornecie z przedłużenie na kolejne 20 lat opłata wynosi 405 zł.

gosc
7 miesięcy 2 dni temu

Czyli ktoś zmanipulowal wykres ?

API
7 miesięcy 2 dni temu

http://www.pwik.orneta.pl/index.php/cmentarz-komunalny
Po co spekulować, nie lepiej sięgnąć do źródła, szanowny mieszkańcu Ornety?

Mieszkaniec Ornety
6 miesięcy 26 dni temu

API nie chcę nic spekulować, może sam sięgnij do źródła, bo wstawiłeś dokument z 2009 roku.

API
6 miesięcy 26 dni temu

Spekuluj, podałem informacje oficjalne, wiszące aktualnie na stronie PWiK w Ornecie. Jeśli masz dostęp do nowszych dokumentów to je udostępnij.

gość
6 miesięcy 26 dni temu

no i się wydało, ze wykres jest mieszaniną aktualnych i nieaktualnych cen ?

API
6 miesięcy 26 dni temu

Nic się nie wydało. Ceny są aktualne.

po prostu nikt
7 miesięcy 6 dni temu

Olsztyńska nawet się nie zająknęła….

miejscowy
7 miesięcy 7 dni temu

Polecą wszyscy razem z Burmistrzem

Tris
7 miesięcy 7 dni temu

To ile nasi radni by Faraona za piramidę naliczyli? Ktoś policzy?

GOść
7 miesięcy 8 dni temu

To już robi się jakaś fobia na punkcie i tego Burmistrza 😉
1 .” Burmistrz podnosząc drastycznie opłaty, postanowił kosztem (jeszcze żyjących) …”
2.”Burmistrz w końcu połapał się …”
3.”Pan Wiśniowski postanowił więc posłużyć się… ”
4.”Burmistrz wił się w tłumaczeniach, reżyserowana rozgrywka między Prezesem PGK i Burmistrzem przynosiła efekty…”
5.”O panice Burmistrza i jego popleczników …”
6.” Podwyżki opłat zatwierdziła Rada Miasta, więc Burmistrz może spać spokojnie.”

gosc
7 miesięcy 8 dni temu

http://lidzbarkw-um.bip-wm.pl/public/get_file_contents.php?id=312886
Prezes wraz z małżonka jest milionerem ! ?

Trombullus
7 miesięcy 2 dni temu

Wygląda na to że prezes odkładał całą swoja wypłatę przez 7 lat, inwestował i kupował i stąd taki majątek. Kto komu zabroni jeść szczaw i mirabelki przez 7 lat? Każdy kto w Lidzbarku ma jakiś stołek to ma własnie tyle wypłaty żeby nikt nie powiedział- z czego on ma to wszystko.Pokomunistyczne zwyczaje są takie że nie ma pieniędzy z pracy, fachowości wysiłku ale z namaszczenia i wejścia w grono sitwy.
Apeluje do Burmistrza o stworzenie nowego stanowiska w mieście. Sam osobiście zgłaszam swoja kandydaturę do funkcji prezesa „Spółdzielni Hejtu”, która zajęłaby się w sposób profesjonalny wszelkimi potknięciami Burmistrza. Spółdzielnia zajmowałaby się pokrętnym tłumaczeniem decyzji i zmylaniem tropów osób zainteresowanych działalnością. Burmistrz mógłby też na tym dobrze zarobić, biorąc zapewne wiele zleceń ze Starostwa Powiatowego.

po prostu nikt
7 miesięcy 8 dni temu

Trzeba dodać ,że ukrócił się biznes z tzw domu pogrzebowego (raczej baraku lub garażu) , na myśl przychodzą mi ,nie wiem czemu HIENY CMENTARNE .Ale zawsze pisałem ,że to jest najsłabszy burmistrz w historii , maksymalnie nijaki , nijak nie umocowany , po prostu nikt.

ola
7 miesięcy 7 dni temu

tak to prawda, JW maksymalnie nijaki, beznadziejny, jak sie juz nachapał, mowimy dzięki i idź juz sobie ty nijaki

Gall Anonim
7 miesięcy 8 dni temu

Garnitury trzeba za coś kupować.
Brak słów.

A.B.
7 miesięcy 8 dni temu

Jeszcze trochę czasu a będziemy chowani jako NN, na całkowity koszt miasta w tekturowych kartonach,
wzorem zachodnich sąsiadów. Cały nagrobek stanowi płytka 50×40 cm. Przy bramie cmentarnej są tablice przypominającą o dacie kończącej się opłaty i likwidacji grobu.
Nawet plemiona wędrowne groby znaczyły kamieniami zabezpieczając przed zwierzętami.

P.J
7 miesięcy 8 dni temu

Czy będąc Burmistrzem zweryfikuje pan poprawność naliczania opłat za wywóz śmieci, ceny wody i podatków lokalnych?

Analizowałem to i powiem szczerze, że tak wygórowane koszty życia w mieście ( woda, wywóz nieczystości, podatki ), gdzie dla społeczeństwa daje się w zamian bardzo mało , są niezrozumiałe. Z takiego miasta gdzie są wysokie podatki ludzie uciekają. Podstawową sprawą jest spotkanie się z prezesami spółek miejskich i przeanalizowanie gdzie można znaleźć oszczędności, lecz nieoparte na zwalnianiu ludzi. Trzeba zastanowić się, co generuje najwyższe koszty i tam szukać rozwiązań alternatywnych. Będę także przekonywał radnych, aby wzięli pod uwagę możliwość złagodzenia obecnej polityki podatkowej. Jeśli inne gminy stać na to, żeby mieszkańcy płacili znacznie mniej, to uważam że w naszej także jest to możliwe.

http://www.naszlidzbark.pl/ogolna/wywiad-z-kandydatem-burmistrza-panem-jackiem-wisniowskim/

Bum
7 miesięcy 8 dni temu

Pan Redaktor nie raczył wspomniec że zmiana cennika nie zwiększa sumy opłat. Jedne zastępują drugie.

wpDiscuz