Wrz 132017
 

Jednym z ważniejszych punktów programu wyborczego komitetu 5Gmin, było wprowadzenie tzw. budżetu obywatelskiego. Burmistrz Jacek Wiśniowski przeznaczył na ten cel 300 tys zł z budżetu miasta (czyli z naszych podatków), tak aby pierwszy raz w historii, sami mieszkańcy zadecydowali na co je wydać. I edycję budżetu obywatelskiego ogłoszono w 2016 r. Mieszkańcy miasta zaangażowali się w zbieranie podpisów, kiełkować zaczęła świadomość obywatelska.

Radość mieszkańców ul. Bema i budynku przy Szwoleżerów 21 trwała w najlepsze, bowiem właśnie tam trafić miały pieniądze na wyczekiwany od dziesiątków lat remont. Władze miasta określiły szacunkową kwotę projektu na 250 tys zł (przy składaniu wniosku) i resztę na remont budynku przy Szwoleżerów 21. Kubeł zimnej wody wylano po otwarciu ofert przetargowych. Okazało się, iż najniższą cenę zaproponowała firma pani Anny Pyzak „PYZAK” – 372 tys zł, kolejna z Mińska Mazowieckiego 470 tys, a STRABAG aż 774 tys zł. Burmistrz Jacek Wiśniowski 11.08.2017 r. przetarg unieważnił i rozpisał nowy. Do drugiego przetargu stanęła tylko firma STRABAG z ofertą 634 tys zł. 7.09.2017 r. tak jak wcześniej, Burmistrz unieważnił przetarg, rozpisując kolejny trzeci z terminem zakończenia prac na 11.12.2017 r. Niedługo termin składania ofert minie, jednak nie ma co liczyć, aby ktokolwiek zgodził się na wykonanie prac za 230 tys zł i to mimo okrojenia najbardziej kosztownych robót ( m.in. rezygnacja z wymiany rur wodociągowych). Identycznie jak w przypadku Bema, tak na Szwoleżerów 21 oferty złożone w przetargach, przewyższają ustaloną kwotę w projekcie budżetu obywatelskiego. Podsumowując, I edycja budżetu obywatelskiego okazała się katastrofą, bowiem żaden ze zwycięskich projektów nie doczeka się realizacji we właściwym terminie (o ile w ogóle). Winę za ten taki stan rzeczy ponoszą władze miasta, które skandalicznie źle oszacowały koszty poszczególnych projektów.

Właśnie zakończyła się II edycja tzw. budżetu obywatelskiego. Dzisiaj policzono głosy, niedługo oficjalny komunikat o zwycięskich projektach. Miejmy nadzieję, że słomiany zapał Burmistrza nie minął jak niektóre jego obietnice i projekty z I edycji budżetu obywatelskiego doczekają się realizacji wcześniej niż tegoroczne. Poniżej list do redakcji jednego z mieszkańców ul. Bema.

W 2016 roku po raz pierwszy dano nam szansę uczestniczenia w podziale finansów publicznych. Budżet obywatelski jest ciekawą inicjatywą i bardzo potrzebną, jednak musi być prowadzony rozważnie i z uwzględnieniem realnych potrzeb. Niestety jak większość podejmowanych w naszym mieście inicjatyw nie do końca się udała. Zachęceni możliwością dokonania czegoś dobrego, do projektu zgłosiliśmy remont ulicy Bema. Radna zaangażowała się w zbieranie podpisów pod projektem. W efekcie wygrał nasz projekt. Po rocznym oczekiwaniu na wykonanie remontu ulicy okazuje się że prawdopodobnie jednak się on nie odbędzie. Jesteśmy oburzeni, gdyż zbagatelizowano  w ten sposób ponad tysiąc głosów oddanych na tej konkretny projekt. Jest to bardzo duża grupa ludzi jak na tak małe miasto, ludzi których nie powinno się lekceważyć.

Jesteśmy wręcz oburzeni sytuacja jak zaistniała w związku z projektem. Poinformowano nas, mieszkańców ulicy że nasz projekt wygrał. Że nasza radna skutecznie zbierając podpisy wykonała tę pracę na marne. Że mimo obietnic i zapewnień brak funduszy na remont zniszczonej już drogi miejskiej. Mamy wrażenie, ze po raz kolejny traktuje się nas jak patologię i miejsce które nie zasługuje na uwagę ze strony władz miasta. W tym roku remontuje się i oddaje do użytku różne inwestycje na terenie miasta. Są remontowane drogi, tworzy się nowe place zabaw, a do obecnych dodawane są nowe sprzęty. Powstała siłownia na powietrzu otwierana z wielką pompą. Tworzy się progi zwalniające, wykłada polbrukiem parkingi, powstaje bulwar do spacerowania z dużym placem zabaw. My wciąż czekamy na swoja kolej. Wydaje nam się, że nasza ulica jest tak samo ważna jak te w centrum miasta. Płacimy podatki od nieruchomości, pracujemy i należy nam się porządny i rzetelny remont wysłużonej już drogi, by okolica nie przypominała uliczki z patologicznych dzielnic wielkich miast. Jest to droga miejska i jako taka powinna być równie zadbana jak te w centrum naszego wciąż piękniejącego miasta.

Wydaje nam się, ze skoro wygraliśmy projekt sfinansowany z budżetu obywatelskiego, powinniśmy otrzymać remont drogi. Jeżeli zadeklarowana kwota jest zbyt mała, miasto mogłoby dołożyć brakująca kwotę i porządnie wykonać remont nawierzchni

Zasługujemy na to, by polepszyć jakość drogi która codziennie pokonujemy do szkoły i pracy. Nie chcemy by wciąż postrzegano nas jako patologię, jako obywateli drugiej kategorii. Pracujemy i płacimy podatki, nasze dzieci aktywnie uczestniczą w życiu miasta i odnoszą sukcesy w szkołach. Chcemy, by nasza ulica była piękna i estetyczna, by raz na zawsze zniknęło krzywdzące nas wszystkich określenie, iż jesteśmy miejscem patologicznym.”

 

 

 Posted by at 7:32 pm

Dodaj komentarz

50 komentarzy do "Budżet mocno (nie)obywatelski"

Powiadom o
2000

gość
4 miesięcy 16 dni temu
Greg
6 miesięcy 2 dni temu

Mam pewną kwestię do łosiów, którzy parkują przy wjeździe z Polnej w stronę placu zabaw i dalej kościółka. Zachowujecie się nieodpowiedzialnie, zmuszając wjeżdżających do jazdy lewym pasem bez należytej widoczności. Chyba chcecie zainteresowania odpowiednich służb.

pietuch
6 miesięcy 2 dni temu

Proszę sobie jasno powiedzieć , ze ulice jak i domy w LW są wyremontowane.

Tuhaj-bej
6 miesięcy 3 dni temu

1) Nie widzę powodu ,aby remontować budynki z budżetu obywatelskiego. Każda wspólnota brała kredyt i na takie roboty składa się czynsz. To problem um.. Nie do takich celów słuzy owy budżet. Zgadzam się z Gregiem, Nie do tego rodzaju inwestycji jest utworzony.
2) Inna sprawa to próg zwalniający na ul Spółdzielców. Nie wiem co za osioł ustawił znaki ostrzegawcze tak blisko tej wysepki. Na tej ulicy z powodu dziur i tak nie daje sie szybciej jechać. Czas zacząć mysleć i przesunąc znaki chociaż ze 20 m w obie strony.
Co do rządzących ulotki wyborcze mamy i niestety znowu pod kreską.( straż miejska, fosa i inne).
do dziś nie wiemy jak wyglądają wyniki finansowe term i oczywiście ile zysku uzyskało miasto :):) w tym ponoć swietnym interesie.:):0

gościówa
6 miesięcy 3 dni temu
gościówa
6 miesięcy 2 dni temu

Panie Andrzeju, poznam pańskie stanowisko w ww sprawie? Czy świadomie/nieświadomie ponownie „robi” pan wizerunek/anty-wizerunek przedwyborczy obecnemu burmistrzowi? Wzmianka o populizmie przedwyborczym w wypowiedzi p. starosty oraz p. prezesa Polmleku zasiała moje wątpliwości, bo dotychczas myślałam, że wszystko jasne…

Warminka
6 miesięcy 3 dni temu

A ja troszkę o innym…. Czy ktoś wie. gdzie można złożyć skargę odnośnie strzelnicy? Przesada, żeby do nocy strzelać i psa mi denerwować.

pietuch
6 miesięcy 2 dni temu

Trzeba sobie jasno powiedzieć ,ze wokół strzelnicy jak i w niej samej jest całkowita cisza.

Greg
6 miesięcy 3 dni temu

Kiedy budowa ścieżki rowerowej z Astronomów na Wielochowo i remont Dąbrowskiego? Pewnie po nowych wyborach (zaplanowane, tak jak 500+ na każde dziecko).

gość
6 miesięcy 3 dni temu

Greg zapytaj Harrego te ulice są pod jego jurysdykcją, niech remontuje buduje . Pewnie nigdy bo PO w końcu przegra wybory samorządowe.

mieszkaniec ul Rolnej
6 miesięcy 4 dni temu

Trzy lata temu pewna prywatna firma firma zrywała i kładła asfalt na ul Rolnej A za niespełna rok już inna firma znowu zrywała ten położony asfalt i kładła nowy . Patrzyłem na to z okna i nie mogłem dosłownie w to uwierzyć. Co tu w tym mieście się odpier…a to w głowie się nie mieści.

Harcerz
6 miesięcy 4 dni temu

Warto zadać pytanie : Co było powodem takich działań?

Harcerz
6 miesięcy 4 dni temu

Czy głupota czy bezmyślność.

Trombullus
6 miesięcy 5 dni temu

Pan Wiśniowski po wyborach tulił się do pana Harhaja i moim zdaniem nastąpiło zakażenie. Hurraoptymizm, fałsz, obłuda, mitomania i najlepsze- lepsze niż u mistrza- działanie pod publikę.
Jak uniknąć w przyszłości takich zakażeń „sitwiozą”? Może tak jak mawia Cejrowski- wszystkich WON!
Wywalić z urzędów wszystkich, wbrew prawu i konstytucji- wywalić i zrobić nowy nabór. Ściśle kontrolować powiązania rodzinne biznesowe i koleżeńskie, sprawdzić rodowody, historię rodziny i na koniec wariograf.
Bo na cholerę żmiję na własnej piersi hodować?

Greg
6 miesięcy 5 dni temu

Cholera jasna, na termomodernizację mojego bloku wzięty został kredyt, który spłacają mieszkańcy bloku a nie podarunki z kasy miasta. Budżet obywatelski to udogodnienia dla wszystkich a nie- robimy plebiscyt, bezrobotni z danego bloku przybędą najtłumniej, bo z innych frajersko zasuwać muszą w robocie.

Adam
6 miesięcy 5 dni temu

Tak samo remont drogi.. skorzystają tylko na tym mieszkańcy ulicy i przejezdni do tych domów, bo ja np nie używam tej drogi więc jaka korzyść dla mnie żadna

Roman
6 miesięcy 5 dni temu

Żenujący jest ten komentarz.Przykro ,że w XXI wieku ludzie mysla takimi kategoriami.Dla przypomnienia mieszkańcy wszystkich ulic tworzą nasze miasto, bez względu ilu ich mieszka na danej ulicy.Z tego co pamiętam ten region miasta od dawna zapomniany jest przez kolejnych włodarzy.Trzymam kciuki za tych mieszkańców

Roman
6 miesięcy 5 dni temu

Adam tok myślenia jaki reprezentujesz to dopiero żenada.Jak można myśleć w tak prostacki sposób.To nie róbmy remontów bo po co jak one służą tylko określonym mieszkańcom.Inwestycje w mieście służą wszystkim mieszkańcom ,dzięki nim miasto zdobywa wiele na estetyce.Remontuje się wiele ulic np.Warszawska i jestem za bo remont był potrzebny.Nikt nie liczy ilu mieszkańców tam mieszka,oraz czy korzystam z tej drogi na codzień bo mieszkam w innej części.Adam wiele jeszcze musisz się nauczyć .A budżet mocno nie/obywatelsk -i zgadzam sie z artykułem.Po co ten pomysł ? Myślę ,że gdyby chodziło o inną ulicę remont by był.Po co te głosowanie jak 1070 głosów ktoś zamiata pod dywan.

Adam
6 miesięcy 4 dni temu

Zgadzam się z Tobą, remontowanie dróg jest potrzebne, tylko z innych pieniędzy powinno się odbywać jak np, ta Warszawska, była dotacja ok, miasto dołożyło. Ok, tylko budżet obywatelski to powinno być na inne cele, a nie takie co miasto ma obowiązek zrobić. Na pewno za jakiś czas był by remont tej drogi. Jak u mnie 20 lat czekaliśmy i się doczekaliśmy. Mogę to samo powiedzieć o swojej ulicy, że została zapomniana choć znajduję się blisko centrum.

Mieszkaniec Bema
6 miesięcy 4 dni temu

Jak piszesz ,że czekaliście 20 lat to i tak mało ,ponieważ mieszkańcy ulicy Bema ostatni remont mieli 1960 r. Nasówa się pytanie ile lat jeszcze mamy czekać ,aby zabezpieczono środki własne na taki remont? Przy okazji budżetu obywatelskiego sami zadecydowaliśmy z pomocą naszej radnej na jaki cel mają iść nasze podatki. Myślę,że 60 lat czekania to wystarczy.

gościówa
6 miesięcy 5 dni temu

I co z tego że nie używasz? Trzeba było pisać własny projekt i głosować

Greg
6 miesięcy 4 dni temu

Ja uważam, że drogi mają być robione z innych środków, które miasto, powiat czy województwo ma znaleźć, tak jak stać je na utrzymanie urzędasow czy iluminacje kościołów. Za to można budować place zabaw, infrastrukturę rowerową itp., czyli rzeczy, które nie są w zadaniach własnych odpowiednich urzędów.

Alf
6 miesięcy 4 dni temu

Częściowo może masz trochę racji .Mianowicie mieszkańcy tej ulicy czekali kilkadziesiąt lat (śmiało można tak wyliczyć) aby wykonać remont ze środków własnych.Niestety nigdy się tego nie doczekali ,więc wzięli sprawy w swoje ręce i sami opowiedzieli się władzy czego oczekują.A budżet obywatelski jest po to aby wyłaniać pomysły i potrzeby.Dla jednych priorytetem będą płace zabaw ,dla innych remonty czy inne zabudowa.

Greg
6 miesięcy 5 dni temu

Ostatnie zdanie nie najszczęśliwsze, proszę traktować, jakby go nie było. Z góry przepraszam urażonych.

Adam
6 miesięcy 5 dni temu

Moim zdaniem żadnej katastrofy nie ma. Na ten cel były przeznaczone konkretne pieniądze, Jak się tworzyło projekt to chyba był znany koszt remontu tej drogi. Dlaczego teraz Burmistrz ma obowiązek dołożenia reszty kwoty?! Absolutnie wygraliście taką kwotę to teraz za taką wyremontujcie. Najwyżej nie zrobicie wszystkiego trudno. Trzeba było myśleć jak się tworzyło. Nie Burmistrza wina, że firmy żądają takich kwot. Dla mnie żenadą jest teraz krytykowanie akurat osoby Burmistrza. Druga edycja będzie przynajmniej bardziej sprawiedliwsza bo starczy raczej na wszystkie projekty. Jak pisałem w pierwszej, że nie powinno być przyjęte remont ulic.

Roman
6 miesięcy 5 dni temu

Mieszkańcy nie muszą być specjalistami wyceny remontu.Pytanie podstawowe do komisji ,która rozpatrywała wnioski.Na tym etapie popełniono błąd (podczas weryfikacji członkowie komisji d.S BO powinni zweryfikować koszt wstępny takiego remontu).Mieszkańcy wyłonili swój pomysł i dla nich był najważniejszy.Więc w jakim celu jest komisja do BO?

gość
6 miesięcy 4 dni temu

po to tez, by liczyc głosy, sprawdzać poprawność wypełnienia, czy wniosek spełnia wymogi formalne np. nie dubluje się z planami inwestycyjnymi miasta

Manufaktura
6 miesięcy 5 dni temu

Sytuacja jest prosta. I dziwi mnie takie podejście. wiadomo kto szacował wiec należało by zapytać włodarzy o aktualne stanowisko.
Skoro wiadomym było ze budżet jest nierealny wiec po co robić przetargi.
Ktoś przygotowujący dokumentację nie zwrócił uwagi na rozbieżności w kwocie?

Zorientowany
6 miesięcy 5 dni temu

Sprostuj Panie Redaktorze swój artykuł. To wnioskodawcy/mieszkancy szacowali koszt inwestycji. Poza tym rok kalendarzowy jeszcze trwa, wiele może się zdarzyć. Ciasto jeszcze z piekarnika nie wyjęte a Ty wieścisz że zakalec. Poczkaj troszku. Niestety artykuł bardzo nierzetelny.

gościówa
6 miesięcy 5 dni temu

Zorientowany – remont nawierzchni o tej porze roku (termin zakończenia prac na 11.12.2017 r.)? Tylko w Lidzbarku, tylko na Bema, tylko za kadencji obecnego burmistrza…;P

gość
6 miesięcy 5 dni temu

Tylko za kolejnej kadencji (trzeciej) gdzie większość w radzie ma WNMPO !

Zorientowany
6 miesięcy 5 dni temu

Panie radny z PO myli się Pan.

gościówa
6 miesięcy 5 dni temu

Jestem kobietą, nigdy nie byłam w Po i radną panie Zorientowany 😀

wpDiscuz