Gru 272014
 

z wojcik okladkaW książce przedstawione są procesy rozwoju kultury fizycznej na Warmii i Mazurach w okresie istnienia Prus Wschodnich, a następnie zasiedlenia i odbudowy Lidzbarka Warmińskiego. W dalszej części autor zaprezentował okoliczności towarzyszące powołaniu po II wojnie światowej, pierwszych placówek kulturalno-oświatowych w Lidzbarku Warmińskim. Kolejnych pięć rozdziałów dotyczy rozwój turystyki, rekreacji i sportu. Ukazano w nich sylwetki działaczy, trenerów i najlepszych zawodników, w poszczególnych dyscyplinach sportu, uprawianych w lidzbarskich klubach w czasach Polski Ludowej.  Autor książki jest dyrektorem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dobrym Mieście i wykładowcą na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Książka jest pokłosiem jego zainteresowań badawczych.

Książka autorstwa dr. Zbigniewa Wójcika
pt. Turystyka, rekreacja i sport w Lidzbarku Warmińskim w czasach Polski Ludowej
wydana przez Olsztyńską Szkołę Wyższą jest już do nabycia (40 zł/szt.) w:
1. Sklepiku Szkolnym przy ulicy Orła Białego 5 – tel. 506 857 124
2. Salonie Urody „Glamour”, ul. Astronomów 2 – tel. 608 030 824
Z A P R A S Z A M Y

 Posted by at 3:15 pm
Powiadom o
Figaro

Polecam publikację Zbigniewa Wójcika – „Turystyka, rekreacja i sport w Lidzbarku Warmińskim w czasach Polski Ludowej”. Jedyna w swoim rodzaju. Warto kupić.

Jeremi Wodzicki

bledy socjalisyczne to szereg spraw nie wyjasnionych dlatego teraz polacy placá sobie nie okielznana nienawiscia wzajemná wobec siebie i wobec wg. nich – obcych "" ! pamietam ze jak mialem 6lat zaczalem jezdzic do Was lidzbarsczanie ! do Waszego piéknego miasta = odbudowany bylo wtedy centrum , i zamek a nieopodal Fromborg .Rózne sa losy polaków w swiecie /sam musialem wyjechac byc moze za to ze nie chcialem ustapic przeciw oszustwu, ale lata spedzone na koloniach letnich w Lidzbarku Warminskim zawsze wspominam doskonale i nawet elementy chowania socjalistycznego w budynku wtedy szkolnego internatu na wzgórzach kolo dawnej Oranżerii Krasickiego z boiskiem gdzie gralo sie w pilke lat 60tych – teraz juz nie wiem czy Józek krajan LW tam jeszcze mieszka – blisko kosciola tylko raz czy dwa podjechalem do LW w latach 90tych !

Wnikliwy...

Nie trzeba mądrych książek pisać o tym jak rozkręcić turystykę w regionie. Nie trzeba tez ich kupować. Wystarczy rozejrzeć się wokół i poczuć to co nas otacza. Reszta zajmą się ci, co wiedzą dużo o sporcie, turystyce i rekreacji jak i wypoczynku oraz zabawie w pełnym tego słowa znaczeniu więc i mając na uwadze że zabawa też może uczyć i wychowywać.. Zawsze pozostanie jednak kwestia pieniędzy i czy miejscowi uszanują, to co inni dla nich zrobili nawet jeżeli z myślą tylko o turystach. Jak wspomnę co miejscowi zrobili ze ścieżką edukacyjną która powstawała z trosce o miejscowych a nie turystów, jak o nią zadbano i czemu miała służyć a do czego ją doprowadzono, to nie wiem czy trzodzie Lidzbarskiej warto cokolwiek robić. Szczególnie z pieniędzy prywatnych które wykładają często ludzie charytatywnie dla dobra miasta i lokalnej społeczności. Dziś tak zwane serpentyny są już niemal zarośnięte, ścieżka spacerowa od ulicy leśnej… Czytaj więcej »

Antonii

Masz rację. Trochę rozsądku … dla ciebie

dragon

Myślę, że w tym temacie również warto odnieść się do ostatniego, nowowydanego tomu lidzbarskiej monografii. Według mnie po dobrych pierwszych 2 tomach, ten 3 jest przeciętny. Odniosłem wrażenie, że tom ten został przygotowany w pośpiechu i jest niedopracowany. No ale z drugiej strony dobrze, że jest. Ciekawe czy ktoś ma podobne odczucia.

Harcerz

Oni Liczby ujemne pisali na czerwono bez znaku minus.

G.a

To prawda. Amatorszczyzna. Dodałbym A.B, iż termy to takie cudowne perpetuum mobile realizowane z uporem maniaka przez pana od w-f, choć coraz mniej się do tego publicznie przyznaje. 1) z założenia ma przynosić straty- wypowiedź starosty dla TVN- cyt. "w końcu do stadionów też się dokłada". 2) znajdzie się operator, który da zatrudnienie ludziom[ poniesie koszty roboli + eksploatacyjne) 3) wyjdzie na swoje ( czytaj zysk) i zapłaci za użytkowanie bunkrów- czynsz + podatki. a współwłaściciele- budowniczowie wyjdą z górką spłacając kredyty, na które zarobi wyłoniony operator. Cud panie! Cud nad Łyną ! Bez sensu i logiki. Panie AB. Nie czarujmy się ,że obiekty powstały, aby ludziom żyło się lepiej. Tylko którym ? Forsa unijna w Pełolandzie jest przechwytywana i służy do napychania kieszeni przez decydentów poprzez różne furtki i luki ustawowe. Wszelkie budowy typu" miś społeczny" przyciągają do tej forsy jak rana piranie. Marnotrawstwo kwitnie i głupawe pomysły też.… Czytaj więcej »

Harcerz

Rok może półtora temu pisałem ,że chcę zobaczyć upadek i ,że go doczekam.
Stało się.Jeden już widziałem,
Teraz jeszcze dwa . Może to grudzień 2015 ?
Może obywatele tego miasta w końcu zmądrzeją .
Nie , nie zmądrzeją. Ale to już inna bajka.

przedsiębiorca

Najbardziej zmądrzenia potrzebujesz Ty.

przedsiębiorca

Uzasadnienie: Niezałapanie się na 3 kadencję burmistrza to nie jest żaden upadek. Upadek to by był gdyby trafił do więzienia. To samo będzie z pozostałymi dwoma, ale konsekwencje będziemy ponosić my wszyscy, Ty też jeżeli nie wyjedziesz. Jeżeli masz zamiar mieszkać w tym mieście i oczekujesz na jak to nazywasz "upadki" to potrzebujesz duużego zmądrzenia.

Harcerz

Przecież to jeszcze nie koniec.

G.a

Upadek to faktycznie, źle dobrane słowo ,ale zdegradowanie bufonów to rzeczywiście cieszy. Z czasem, gdy moc i oddziaływanie POlityczne zmaleje to i kto wie czy "anzlem" się nie skończy. Wykluczyć nie można. Najpierw spadnie nasza lokalna sejmowa gwiazda polityki, a później ktoś dobierze się do magistra. Co na te duże zmądrzenie elektorat peło, który od początku wiedział o lipnej inwestycji ? Radni głosujących za termami niech oddadzą swoje majątki :):) na poczet niefartownej decyzji przystąpienia do partnerstwa. Tak ci powiatowi też.:):)

Harcerz

Ja karmiłem się ideałami. były burmistrz pozbawił mnie ich.
Myślałem ,że po zmianie ustroju UB-ków się odsunie i wszyscy będziemy działać dla dobra miasta.
A tu kicha. załamanie kolesie , malwersacje..Teraz to mi wisi.

przedsiębiorca

To by wszystko tłumaczyło- ideowcy z reguły wpadają z jednej skrajności w drugą. Mądrzy ludzie wiedzą, że coś takiego jak ideał nie istnieje. Nic na świecie nie jest idealne a szczególnie ludzie. Obecnie wybrany burmistrz nie jest wyjątkiem. Nic mi nie wiadomo jakoby któryś z tych trzech miał coś wspólnego z UB. Natomiast obecny burmistrz z tego co wiem obracał się w takich kręgach- i to jest chyba największy paradoks.

G.a

Sorki, że zabiorę głos.Nikt nie napisał,wprost iż 3 panów miało coś wspólnego z UB. Przeczytaj jeszcze raz te zdanie. Bardziej idzie o Bolków, Borysewiczów etc. Styrepianową elite związaną z POlszewikami. Dawne powiązania są skrywane, a t.w. zasiadali i zasiadają w radach, sądach, prokuraturach, prasie tv.Jedynym dyskonfortem jest napisanie oświadczenia o lojalce z .Ktoś wspominała podobno jeden z gości znalazł się w USA w 84 czy 85 i do dziś nie wiadomo jaka była cena tego wyjazdu. Zgaduj kto ?:):) Co do obracania w kręgach ubecji to były burmistrz miał zdaje się 2 radnych t.w. w swoim komitecie i wprowadził ich do rady. Bić brawo ? Co do ludzi zbliżony do ideału jesteś w błędzie. Przykłady: JP II, m. Teresa, a i z " cywilnych" wielu chodzi po tym łez padole, ale ich nie znamy.Tylko dobrze wychowani, mają zasady oraz osiągają wyższy poziom w piramidzie Masłowa niż pełne kiszki [czyt. pełny… Czytaj więcej »

przedsiębiorca

Poczytaj w necie o m. Teresie to się zdziwisz. Wygląda na to, że jesteś podobnie jak Harcerz niepoprawnym idealistą, a w zasadzie marzycielem- nawet często używasz tego słowa. Życzę powodzenia (to tak przy okazji Nowego Roku).

G.a

Nie wierz we wszystko co piszą w necie, bo nie wszystko musi być prawdą. Wolisz złotego melona ? To popatrz na innych świeckich bezimiennych pomagającym: chorym, bezdomnym po cichu, bez rozgłosu. Ziarno od plew oddzielaj. Co masz na JP II ? Wzorzec był be bo przewodził katolom ? Dobrze być ideowcem, bo ci bez idei w Polsce wprowadzali socjalizm. O nich mówiło NKWD , że to świetny materiał na "bezpiecznika", bo mają "pusto w głowach" i lepisz ich jak chcesz.Dzięki , że czytasz z uwagą moje wszystkie posty, ale jak to bywa, gdy kończy się amunicja [ argumenty] zaczyna się osobisty podjazd. Normalka to standard userski..Łatwo oceniasz ludzi po przeczytaniu kilku wpisów – marzyciel ? No ,no.Też życzę powodzenia i mniej przytyków o pisaniu nieprawdy czy oskarżań o manipulowanie faktami oraz lepszego przygotowania sie do pisania w sprawie term czy t.w. Czasem myśliwy zostaje zwierzyną, gdy jest słabo przygotowany do… Czytaj więcej »

przedsiębiorca

Miałem już dziś nie pisać ale…… nie chcę zostać „zwierzyną łowną”. Przyznaję, że jestem zaskoczony wynikami wyborów i uważam je za irracjonalne. Chciałbym zrozumieć motywy tych co głosowali inaczej niż ja, dlatego czytam komentarze na NL i sam wdaję się w dyskusję. Nie uważam się za „wszystkowiedzącego” dlatego nie krytykuję wszystkich dookoła i nie pouczam, jedynie wyrażam swoje zdanie. Zaobserwowałem tutaj wielu „nauczycieli”, „mścicieli”, „rewolucjonistów”, „geniuszy” itd. ale w „Polandii” to normalne. Polacy znają się na wszystkim. Umieliśmy stworzyć imperium od morza do morza, a za chwilę utracić państwo i żyć pod zaborami. To co obecnie dzieje się w Lidzbarku jest tylko kontynuacją tych „zdolności” naszego narodu. Znam tylko kilka osób z nazwiska tu piszących i kilku domyślam się po treści wypowiedzi kim są. Ciebie nie znam i myślę, że większość tu piszących też nie wie kim z nazwiska jest G.a. Natomiast Ty zachowujesz się jakby wszyscy wiedzieli kim jesteś… Czytaj więcej »

G.a.

przedsiębiorco fajnie ,że nikogo nie krytykujesz i nie pouczasz:):)…. oprócz mnie :):). Inni zabierają głos to się nakręcają, a jak Ty…. to tylko piszesz :):). Objaw jednostronnego spojrzenia, bo nie doczytałem się kontrargumentów w odpowiedziach. więc dyskusja raczej na jałowym biegu. Odpowiedź na Twój tekst do akapitu.Właściwie sam sobie niechcąco odpowiedziałeś. Władza, bez względu na szczebel czy opcję opatrzy się, zużyje, zdeprawuje i zacznie przeginać, a przede wszystkim staje się zadufana w sobie i arogancka. To polska przywara- rozpasanie. Jak powiedział pewien patriota Polacy to cudowny naród tylko ludzie k….wy. Mnie bardziej dziwi wygranie wyborów na radnych, przez kilka moim zdaniem nieodpowiednich osób z tymi "powtarzającymi klasę włącznie". Były burmistrz najwyraźniej na taki wynik solidnie zapracował. Nie pomógł również proboszcz, kolęda po domach, spędy etc.. Osiem lat zajmowanego stanowiska narobiło wrogów wśród mieszkańców, a także Ci korzystający z przyszpitalnego POZ pokazali swój stosunek lub środkowy palec. Czy miałeś osobistą styczność… Czytaj więcej »

G.a.

Jeśli przebrnąłeś przez mój post :):) to tu masz linki ws. term. i jak napisałeś ….z niewiedzy ,że temat nie był wcześniej sygnalizowany . Zwróć uwagę na daty. ( to też już tu gościło):):), ale co tam niech stracę
http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/3F4C3F1E http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/4E34B35F

,ale chyba zarzuciłeś ggg pisanie nieprawdy ? Hm ?

ggg

Syzyfowa praca G.a. 😉 Mnie osobiście odpowiadanie na powielające się "zarzuty " kopę lat ;), zaczyna się nudzić . Na szczęście mamy cudowny środek, internet, komputery oraz opcję kopiuj -wklej ,skataloguj ,dzięki której to o wiele, wiele łatwiej .pozdrawiam

G.a

Masz rację, ale schemat usera przeciwnika i jego " krok po kroku" do bana mniej więcej tak wygląda.:):) zapomniałem o złośliwych przytykach ortograficznych interpunkcji i literowkach. Odpoczywałem od nl wiec i popracowałem. :):) Efekt końcowy – oderwanie od koryta poprzedniego b. był dla niego samego największym zaskoczeniem. Pożegnalny występ [ 1 -a sesja nowej rady ] to żenujące widowisko jednego aktora, aczkolwiek zabawne ,który: 1) nie umie przegrywać z honorem, podobnie jak jego poplecznicy 2) strzela wykład o swoich wątpliwych osiągnięciach w materii pseudorozwoju miasta, gdy za chwilę odchodzi 3) nie wie co to szanowanie następcy, a widowisko wyglądało jakby conajmniej przekazywał koronę obojga narodów.Populanie nazywa się to manią wielkości połączoną z rządzą władzy. A najlepsze, iż ci nieliczni przeciwnicy krzykacze, krytykanci i niszowy portal z "redaktorzyną" [ np.wypowiedzi z uroczystej sesji rm czy chamskie odzywki indywidualne z API] doprowadziły do zdjęcia z tronu takiego politycznego geniusza. Przezabawne. Przynajmniej pożegnał… Czytaj więcej »

G.a

* żądza

przesiębiorca

Ludzie różnią się wiekiem i związanym z tym doświadczeniem, wykonywanym zawodem i osiągnięciami (finansowymi, zawodowymi), inteligencją itd. dlatego ważne jest aby wiedzieć z kim tak naprawdę się pisze. Może być tak, że jesteś młodszy od mojego syna, "w dupie byłeś i gówno widziałeś", a mnie pouczasz jakbym był gimnazjalistą. Piszesz anonimowo, a zachowujesz się tak jakbyś był wszystkim znany i jak to się mówi "kimś". Dla mnie jesteś nikim- po tym co do tej pory napisałeś. EOT

G.a

to pisz na fejsie bucu

G.a

A jednak działasz wg schematu……jedyne co osiągnąłeś to te przedsiębiorstwo z którym się obnosisz po forach ? Czy chcesz sie tu reklamować ? Typowe zachowanie bucowatego lidzbarskiego prywaciarza rozpychającego się wszędzie łokciami, łaszącego się do władzy. Może Ci jeszcze pesel podać ? Informacje typu jaki masz samochód i gdzie spędzasz ferie czy wakacje wypisuj na szajsbuku.Tylko jeśli masz pracowników to nie zapomnij najpierw zrobić im wypłaty, bo też nawyk lidzbarskich pseudobiznesmenów.

Harcerz

Lepiej być niepoprawnym idealistą niż nic nie dającym społeczeństwu człowiekiem , który tylko chce się nażreć .
W życiu trzeba mieć jakieś ideały.
Gdyby nie ideały i marzenia jeszcze byś czekał na wynalezienie ,żarówki..

Harcerz

a sukces nadejdzie.

G.a

no to pomysł skopiowano i będzie w Medynach segregacja śmieciorów.Fora to nie miejsce na pokazywanie pomysłów

A.B.

Zapewne boisz się, bym Ciebie nie ubiegł w realizacji, nie obawiaj się, mam swoje zajęcie i nie zmienię, za innych nie gwarantuję,
są bystrzy i szybcy, ale nie w naszym mieście.
Z tymi śmieciami, był żart, – naprawdę. Leżąc w szpitalu obok mnie leżał szef firmy śmieciowej, który woził śmieci do Lidzbarka z Olsztyna,
uważałem, że bredzi przez gorączkę..

G.a

Wydaje mi się ,że podobnie masz gorączkę, więc się nie odniosę do bezsensownego wpisu.

Harcerz

Masz rację. Lokalizacja i pomysł "Termy" to pomysł ukradziony. Tylko słuchacz nie był na prelekcji do końca.
Zdrajca wyniósł połowę wiedzy. Za to otrzymał stanowisko.

G.a

….później trzymano się tematu jak pijany płotu :):) nie tylko ten był "gwiźnięty", a pomysł co ma być w termach to także dziwna zbieżność z dobrem intelektualnym. Mam gdzieś chyba projekt odnowy budynków w centrum z budową nowego ratusza na Placu Wolności z datą 199? oraz autorem pracownią z O., projekty odnowienia kwartałów w centrum, pomysłu deptaka z pracy pewnych studentów. Jakże podobne ze zrealizowanym. Zawsze mówiłem ,że król był nagi.

A.B.

Ponieważ moje posty "automat"" wyrzuca", trudno mi dyskutować, lepiej przemilczać , każdy się pcha, po te parę groszy

A.B.

Jest w tym prawda co piszesz, jednakże jako porządny, prawowity, miłujący, swoje miasto obywatel, nie wymiguj się od podania choćby maleńkiego pomysłu. Krytyka dla krytyki nie uchodzi dla tak mądrych myśli przelanych na stronę internetu.
Ze swojej strony zaproponowałem /humorystycznie/ budowę wysypiska, segregacji, utylizacji odpadów a nawet utylizację odpadów toksycznych,
jedynie "ggg" odpowiedział z humorem.
Samorządy nie są od budowy fabryk, od budowy są ludzie/mieszkańcy/ kreatywni, przedsiębiorczy, czujący gospodarkę na kilka, kilkanaście lat do przodu -. W naszym mieście takowych nie ma, jeśli byli ,musieli uciekać, zjadała ich zazdrość i zawiść współmieszkańców .
Jeżeli podasz jakiś pomysł, będę rozumiał Twoją krytykę.

Harcerz

Pomysłów mam sporo , ale za podsuwanie "pod nos" rozwiązań mnie za to nie płacą . Nie mam zamiaru popierać tumanów i z nimi dyskutować. Bo każdy pomysł inwestycyjny trzeba przeliczyć finansowo. Jeżeli inwestycji nie da się uzasadnić ekonomicznie to przynajmniej tą inwestycje powiązać z innymi działaniami lub uzasadnić społecznie , etc. No ale jak już trzeba to nowemu burmistrzowi radzę: 1. "Przewietrzyć urząd" – czyli zatrudniać w urzędzie takie kadry co się zajmą robotą , a nie będą myślały jak tu dzień przetrwać. To znaczy – zakaz prowadzenia własnej działalności dla urzędników. Oczywiście jak się wykażą podnieść im pensje . Poprzedni Burmistrz chwalił się najniższymi kosztami zatrudnienia w urzędzie – naprawdę przy tej kadrze to sukces . 2. Wykorzystać potencjał intelektualno-zawodowy mieszkańców miasta, a nie ( tu cytuję ) latać po Olsztynie i Warszawie w poszukiwaniu "fachowców" . Bo nie będzie już kogo prosić o pomoc.. 3. Przy przetargach… Czytaj więcej »

Harcerz

Turystyka.
Wyregulować rzekę Symsar od jeziora Blaniki do Lidzbarka Warmińskiego. Może spływy kajakowe latem. Ośrodek na Kłębowie się ożywi.

G.a

A samo "Zacisze" stanowiło punkt rekonwalescencyjno – wypoczynkowe pilotów Luftwaffe. Kurorty ? Takie były przedwojenne trendy w " Prusiech" i. "to sie ne wrati",gdyż większość obiektów została zdewastowana lub zmieniła funkcję lub właściciela.. Co do mrzonek [nieco naiwnych fanów turystyki] ……w 2014 r L.W nie figuruje na pierwszym miejscu osobliwości w Peolandzie w tej kategorii, a i ten ostro promowany "wariant rosyjski " przez tuzów lokalnej POlityki,okazał się dziś [zgodnie z przestrogami] wielką porażką trzech tenorów..Nie buduje się inwestycji, która ……….od samego początku jest dla nas mieszkańców "rosyjską ruletką".

A.B.

Przyjmuję za słuszną krytykę, daj pomysł, co w zamian?
Sama krytyką, nie ruszymy z miejsca, nie przybędzie miejsc pracy.
Czekam na "pomysła"

G.a

Wielokrotnie pisałem, że nie jestem od publicznego rzucania pomysłami za free. Wiele z obecnych wizji zostało skopiowanych lub zasłyszanych, bądź wyciągniętych z szufladowych archiwów [ bo nie było kasy na porządek w mieście]. Pytanie jest inne co zrobiono [ czyt.władze] w celu zrównoważonego rozwoju L.W., bo sama turystyka jest jak widać jedynie marzeniem i tylko sloganem dla nieco naiwnych. Tu powinna być wstawka o rękodziele, paciorkach i lusterkach. Wielochowska plaża to nie Copacabana, stadion to nie Maracana, hotel nie Sheraton, dreptak z bruku to nie " Monciak"w Sopocie.A termy ? Sposób realizacji to wielki obciach niekompetencji i poszanowania publicznych pieniędzy. Tak panie A.B, ta ponoć nadzwyczajna władza poszła nie w tym kierunku co powinna, z chęcią zapewnienia sobie dożywotniej pracy lub dobrobytu. Teraz to jest po plackach. Fajerwerki wizualne w mieście są skuteczne tylko w programach wyborczych. Co do książki to historia warta spisania i porównania do dnia dzisiejszego. Taka… Czytaj więcej »

Harcerz

Przedstawianie pomysłów , co do rozwoju miasta pozostawmy radym . Za to dostają diety.
Każdy z nich szedł do wyborów z jakimś pomysłem na rozwój miasta .
Jak jest inaczej , to na własne życzenie znowu mamy pecha .

G.a

Pisanie o turystyce przez userów i nonsensowny pomysł pt. kurort lidzbarski powoduje uśmiech politowania. Bruk nie wystarczy. Co do kurortu he,he to większość miast nad zalewem nimi była.

ferdek

GOSCIU PROMUJESZ KSIAZKE MYSLALEM ZE TO JEST NIEZALENYE

MAG

Jak termy ruszą to turyści w nich przebywający będą musieli dokupić sobie RARYTAS w postaci spaceru po prywatnym lesie ?????????

Rafał

Przestań już pajacować!!!

IIIIIII

To nie pajacowanie to POLSKA RZECZYWISTOŚĆ

roztropny

MAG byłes ty gdzie kolwiek poza lidzbarkiem, bo jeżeli tak to chba tylko w szpitalu u tych nieszczęśliwych umysłowo w odwiedzinach i tam udzielił ci się ich nastrój.

mmmmm

Naucz się roztropny ortografii a potem polemizuj na forum. Wyraz " gdziekolwiek " pisze się razem. Ty sam chyba nie bardzo rozumiesz o co chodzi a zabierasz głos. PO- wskim sloganem mi tu zajeżdża.

MAG

A co będzie jak lasy pójdą w prywatne ręce a powstanie to nieszczęsne uzdrowisko? Tak więc lasy nad Symsarną czyli w strefie A będą prywatne ( czytaj ogrodzone siatką na 2 m) i uzdrowisko razem z nim?????? Prywaciarz będzie łupał kasę nie tylko od spaceru po jego własności ale także od tzw. czystego powietrza !!!!!! Wyobraźcie sobie sytuację taką jak Holandii , gdzie po lesie mogą spacerować tylko jej królewskie moście. Jak tak dalej PO-paprańcy będą " grzebać " w Konstytucji to moi mili ludkowie : koniec z borowikami , maślaczkami, rydzami , koźlarzami, że o odpoczynku w lesie nie wspomnę. Jagody i żurawina ????? A zapomnijcie, te rarytasy będziecie oglądać na obrazkach. NIE POZWÓLMY ODEBRAĆ SOBIE TEGO CO POLSKIE I Z TRADYCJAMI !!!!!!!!

Żaba

Będzie jak nad Elmą w Konewie. Teren prywatny, wyp…ć.

jurand

Książka może i dobra,ale błędów gramatycznych bardzo dużo.Dr Wójcik nie wie nawet jak się pisze klub Orlęta.Właśnie tak się pisze. Ale dr Wójcik nagminnie pisze Orlenta .Wstyd Panie Doktorze.

Rysiek z klanu

Warto kupic? Jest cos ciekawego odnosie lidzbarskiej Polonii?

Różne imiona

Być może gdzieś jest taki zapis, ale ja nie dostrzegłem tego a w około 10 przypadkach klub ten jest pisany właściwie – "Orlęta". Ponadto od rękopisu do wydrukowania jest spora droga i niekoniecznie wykonuje ją autor książki. Książka jest ciekawym (dla osoby zainteresowanej sportem w minionych czasach) zapisem historii wydarzeń sportowych i przeznaczona dla osób zainteresowanych sportem w przeszłości i być może niektórym obecnym sportowcom. Na pewno nie zainteresuje osób będących "na bakier" z prawdziwym sportem (patrz: "erdf").
Pozdrawiam sportowców wszystkich dyscyplin.

Figaro

Naprawdę świetna publikacja, jedyna w swoim rodzaju. Błędów gramatycznych brak! Polecam wszystkim lokalnym sportowcom oraz miłośnikom naszego miasta.

roztropny

Prawda Panie Mirosławie co do uzdrowiska przed drugą wojna światową w Lidzbarku Warmińskim to jedno z nich mieściło się przy ul. Dębowej w budynku dzisiejszego urzędu pracy. A obiekty Zacisza jeszcze po wojnie za komuny miały charakter uzdrowiskowy dla dzieci szkolnych z całego kraju z klasami lekcyjnymi włącznie. Wystarczy siegnąć do pamięci starszych ludzi mieszkańców dzisiejszego Lidzbarka.Warmińskiego

Rafał

Jeszcze kilka zdań o Termach. Być może będą straty, które pokryjemy w części z naszych podatków. A co sądzicie o budowie Świątyni Opatrzności, którą finansujemy właśnie z naszych podatków i przez całe wieki będziemy ją utrzymywać również z naszych podatków. A są i będą to kwoty kosmiczne. Więc dlaczego tak musi być? Bo co? Bo wiara, tradycja? Termy w części na siebie zarobią, a ewentualne dochody z biletów, w przypadku Świątyni, zasilą tylko dochody kościoła. Dokładnie tak, jak w przypadku fundacji „Caritas”, z której na pomoc potrzebującym przeznacza się ok. 4% wpływów, a 96% zasila budżet kościoła. I jakoś nikomu to nie przeszkadza… Skoro z radością budujemy Świątynię na „chwałę”, to cieszmy się również z budowanych na „chwałę” miasta naszych Term.

A.B.

Czy to prawd, czy tylko Tobie się zdaje z tymi 4%. Skąd takie dane??

Rafał

To oczywiście prawda, ale …nie mam dowodu. Rocznych sprawozdań centrali "Caritasu" nikt i nigdzie nie widział i nie zobaczy !!! Czasami można wyszukać sprawozdania niektórych Oddziałów "Caritasu", w których to też znajdziesz wiele ciekawych pozycji, np. koszty administracji z reguły wyższe, niż …przychody z działalności statutowej. Najczęściej Oddziały mają straty bilansowe, a sprawozdania są tak sporządzone, żebyś niczego nie zrozumiał. To z czego żyją?

G.a

Tu Rafale znajdziesz inne anomalie i koszty Muzeum Żydów Polskich za 320 mln złotych utrzymanie do 10 mln/rok , a to nie my ich wymordowaliśmy. Co do pytania to podobno 95 proc. to katolicy.
https://www.youtube.com/watch?v=9v00dFYt_fI

leszek

Fajnie ze komus sie chce pisac o naszym miasteczku. Jest tam cos o polonii albo motocrosie??

Anonimowo

I przez cały wiek nikt nie chciał postawić tu wielkiej fabryki ciekawe czemu .

lodzia

A kto Ci zabrania osobiście zainteresować się tym tematem?

obserwator

lodzia, ja już się zainteresowałem, ale nie jestem dziennikarzem i nie będę chodził po urzędach i robił śledztwa. Taki tłumok jak Ty nic mi nie może zabronić.

fghjk

Brawo Panie "obserwatorze" za kulturę wypowiedzi. Bo mi się wydaje, że "lodzia" nikogo nie obrażała.

obserwator

lodzia, przepraszam za jedno niepotrzebne słowo. Trochę mnie poniosło. Widziałem tutaj wiele niepotrzebnej agresji wynikającej z powstania dwóch obozów: zwolenników i przeciwników (poprzedniego i obecnego burmistrza). Często obserwowałem, że osoby, które opowiedziały się po jednej ze stron były atakowane przez przeciwną stronę bez względu na treść swojej wypowiedzi. Uprzedzenia polityczne blokują logiczne myślenie i wszelkie treści merytoryczne były ignorowanie tylko dlatego, że dana osoba miała czelność popierać nie tego kandydata "co trzeba". Ponieważ większość z nas pisze anonimowo (ja też) i czasami zmienia swoje pseudonimy to każdy z tutaj piszących jest "podejrzany" o bycie tym złośliwym i niesprawiedliwym. Dlatego zdanie: "A kto Tobie broni osobiście zainteresować się tym problemem" odebrałem jako atak na moja osobę. Atak, że zawracam Wam głowę głupotami. Myślałem, że jak jest "czas zmian" i API pisał o poprawie zarządzania miastem i brania przykładu z Niemiec to napisałem o lodowisku, bo uznałem że nie wszystko jest idealnie.… Czytaj więcej »

Rafał

Jeżeli już skrót, to nie tyś. tylko TYS. Tyś. – to błąd ortograficzny!

G.a

Twoje uwagi pokazują tylko jak ludzie mianowani na stanowiska przez poprzednika pojmują, wykonują obowiązki lub znają pojęcie odpowiedzialności. Oszczędzanie to równiez pojęcie nieznane. Brawo za czujność i czas na zmiany w kadrach.

obserwator

A ja API mam pytanie o zarządzanie lodowiskiem. Przechodziłem o godz. 23 koło rynku i usłyszałem stuki w skateparku. Pomyślałem, że to pewnie jacyś wandale coś dla rozrywki łamią. Podszedłem do lodowiska i nie było nikogo. Już miałem iść dalej, ale znowu usłyszałem huk i się okazało, że to tafla lodowiska pęka tak głośno. Temperatura była ok. -10 st. C, a agregat pracował. Co prawda pewnie nie na całą parę bo niezbyt głośno, ale jednak pracował i prąd pobierał. Sądząc po rozmiarach lodowiska i tego agregatu to trochę prądu on pobiera ( za nasze pieniądze). Ciekaw jestem czy ten agregat jest wyposażony w automatykę pogodową, która ma za zadanie dostosować parametry chłodzenia do warunków pogodowych. Przy temperaturze -10 st. C uważam, że w ogóle nie powinien pracować. W naturalnych warunkach lód pęka jak są bardzo duże mrozy (poniżej -20 st.C ) i podejrzewam, że ten agregat wytworzył tak niską temperaturę,… Czytaj więcej »

Anonimowo

Mogło by być gdyby ktoś nie przekabacił Cię na swoją stronę’ powiedz Api kto finansował te przedwyborcze gazetki , a teraz mamy pana Wiśniowskiego który nie ma żadnego planu rozwoju Lidzbarka

MAG

Będę cały czas powielać informację o próbie zmiany Konstytucji i sprzedaży w prywatne ręce LASÓW PAŃSTWOWYCH. PO-wcom i Ludowcom zabrakło 5 głosów, żeby to zrobić. Niech się ludzie dowiedzą , że niedługo będą mieli zakaz wstępu do lasu, bo będą prywatne . Wybory do sejmu i senatu w przyszłym roku. Czas popędzić ekipę rządzącą z sejmu i senatu.

Mirosław Maczyta

Czy to prawda, że przed wojną ludzie wysyłali kartki pocztowe z naszego miasta podpisane " Luftkurort Heilsberg " co oznacza Uzdrowisko Lidzbark Warmiński. ( do sprawdzenia w sieci )Także nikt tutaj niczego nie wymyśla- wracamy do korzeni. A tak tu wszyscy żółć wylewają ( na Pana starostę,na Pana Wajsa) – nad ich pomysłem miasta-uzdrowiska. Warto czasami zajrzeć do źródła, wiedzy nigdy za wiele. Poświątecznie Pozdrawiam. PS A swoją drogą ileż to do tej pory nie mieliśmy w naszym kochanym miasteczku fabryk,hut itp w głowach co poniektórych mądralińskich. Ciechocinek też żyje z uzdrowiska (wprawdzie skala nie taka ), a jednak. Skoro nikt nie chce w naszym mieście,powiecie zbudować Zagłębia Ruhry niech chociaż uzdrowisko przyciąga, zwłaszcza sentymentalnych sąsiadów z za Odry co widać po liczbie wycieczek odwiedzających nasz zamek.

ggg

Lekka mała różnica panie Mirosławie ,mamy zaraz 2015 rok ,prawie wiek różnicy 😉

G.a

Niestety kolejna konfabulacja.Tych od "heimatu" coraz mniej, a Mirek podbija bębenek. Mirku policz ile mogą mieć lat osobnicy rocznik np. 30. Oni nie umierają ani się nie starzeją wg Mirka jest ich coraz więcej. Dobre sobie.84 latkowie sentymentalnie jeżdżą autobusami zobaczyć zamek w L.W. Przy czym Mirek ich wszystkich policzył. Wygląda, iż się klonują. Rzeczywiście medycyna u naszych sąsiadów stoi na wysokim poziomie, ale bez przesady.Polska nie jest i nie była atrakcyjna turystycznie. Niemcy" urlaub" spędzają zupełnie gdzieś indziej. Twoje teorie …są tylko teoriami Po drugie do wiadomości niezorientowanych.przemysł to nie tylko huty i kopalnie. Trójmiasto, Wrocław, Poznań ich nie ma. Do szkoły poduczyć się geografii gospodarczej, bo kolega zatrzymał się w epoce socjalistycznej, gdzie tylko kopalnia oraz huta kojarzyła się z poważnym przemysłem.Ciechocinek sie marzy.Niestety nie ta liga kolego i nie takie tradycje, domy sanatoryjne, kadry. personel. Obawiam się, że nie byłeś, bo tradycyjnie nie wiesz o czym piszesz.

przedsiębiorca

G.a, mocno się dziś nakręcasz i tak rośniesz (w swoich oczach), że zaczynasz odrywać się od ziemi. Akurat Mirek porównując Lidzbark do Ciechocinka od razu dodał, że to nie ta skala, natomiast Ty porównujesz nasze miasteczko do największych miast wojewódzkich i nie przeszkadza Ci różnica kilku skal. Piszę trochę złośliwie, bo nie lubię takich "nauczycieli" co to do szkół wysyłają. Chyba nie myślisz, że jest w naszym mieście chociaż jeden człowiek, który uważa, że zegarki albo ubrania produkuje się w hutach? Myślę, że przesadzasz z przecenianiem siebie i nie docenianiem innych. Pisaliśmy już o Gołdapi i o tym, że w jednym mieście mogą być i sanatoria i zakłady przemysłowe. Jeżeli zostały już poniesione nakłady (mądrze lub nie- nie ważne) na cele turystyczne to nie należy tego niszczyć tylko dokończyć. Jednocześnie można i trzeba dążyć do powstania jakiegoś zakładu produkcyjnego. Jedno drugiemu nie przeszkadza.

G.a

To nie Twoja rzecz o mocy nakręcania.Nie doczytałeś lub nie zrozumiałeś, że przemysł lub zakłady pracy to nie tylko huty i kopalnie. To taka wrzutka do ględzenia o Zagłębiu Rury panie adwokacie lub wspólniku od pisania. To co napisałeś w ostatnim zdaniu jest sprawą od dawna oczywistą i tylko głupocie rządzących zawdzięczamy obecny stan czy kierunek. Czas pojąć, że L.W nie jest żadnym " turystycznym rarytasem" z racji mnogości tego rodzaju ofert i na dzień dzisiejszy nie ma nic do zaproponowania turystom. Sentyment nie pomoże, a panowie patrzycie przez pryzmat nadzwyczajności Lidzbarka. To nie na wiele się zdaje, bo inni lepiej wydali unijne. Co do szkoły to Mirek sam napisał cyt. "wiedzy nigdy za wiele" .Świat poszedł do przodu i niekoniecznie huta musi być synonimem uprzemysłowienia.

przedsiębiorca

Nie jestem niczyim adwokatem i piszę wyłącznie we własnym imieniu. Irytuje mnie jak ktoś manipuluje faktami, albo upraszcza sprawę do sytuacji "wszystko albo nic". Lidzbark nie ma warunków w takim samym stopniu do turystyki jak i do poważnego przemysłu. Uważam, że Ciechocinkiem rzeczywiście nigdy nie będziemy, ale zagłębiem …..przemysłowym też nie. Przeraża mnie tylko postawa większości mieszkańców, którzy zamiast 4 lata temu wybrać innych włodarzy i nie dopuścić do rozpoczęcia budowy Term siedzieli cicho, a właściwie to odwrotnie- bili krajowe rekordy w % poparcia dla burmistrza na drugą kadencję. Dopiero jak zostały wydane kolosalne pieniądze (unijne plus nasze-pożyczone) teraz nagle wszyscy nie chcą kończyć tego co zostało rozpoczęte, bo nie warto. A siedzieć 4 lata cicho i patrzeć jak pieniądze były wydawane nie po Waszej myśli to było warto? Teraz nikt nam tych pieniędzy nie odda, to ewentualnie my będziemy musieli oddać Unii. Obawiam się, że większość mieszkańców tak naprawdę… Czytaj więcej »

ggg

trąbili wszyscy mieszkańcy ,prasa,
,media ale "wielka trójca " wprowadziła dyktat ,a tu nagle totalna klapa i 21C , mieszkańcy niewiele mogli !

przedsiębiorca

ggg, nieprawda, że wszyscy trąbili bo rozmawiałem z wieloma mieszkańcami i byłem zdziwiony, że tak wielu popiera Termy (ja byłem przeciw). Nawet niektórzy przedsiębiorcy byli za, co mnie kompletnie dziwiło.
Mogło nie być "wielkiej trójki", ale to mieszkańcy tak wybrali.
Mieszkańcy bardzo dużo mogli, np. nie wybrać Wajsa na drugą kadencję bo już w pierwszej nie był uprzejmy i deklarował poparcie dla budowy term. Tymczasem 75% wyborców zagłosowała na Wajsa czyli za termami, bo gdyby byli przeciw to zagłosowaliby na innego kandydata. Jedyne usprawiedliwienie to fakt, że odwiert został wykonany dopiero w 2011r. ale szacunki co do temperatury wody już kilka lat wcześniej mówiły o temp. poniżej 30 st. C

G.a

Zadecydowały chodniczki. Co ma powiedzieć lud Słupska ?, gdy w necie piszą: ludu Słupska szykuj dupska. Poczytaj przedsiębiorco zapytania pani Lidii Staroń do ministry Bieńkowskiej.Odpowiedzi tej drugiej z 09.02.2010 roku- przednie i pokrętne.Wszak bawiła w L.W. w tej sprawie nie bez powodu (RPO 2007-2013). Z dokumentu (orka2 sejm gov.pl) wynika (punkt 3) ,że wniosek o dofinansowanie projektu złożony zostanie w grudniu 2010 roku w ramach partnerstwa publiczno- prywatnego, więc o mieście i współfinansowaniu przez miasto bubla nie było jeszcze mowy. A wybory na burmistrza były w listopadzie.Nikt nie wiedział, że Wajs=termy patrząc na datę wyborów 2010. To pochopne stwierdzenie przedsiębiorco. Pan Artur obchodził temat jak pies jeża, do pewnego momentu. Równie dobrze można by stwierdzić ,że ludziom w 2014 się odwidziało czy pomysł z uzdrowiskiem zaważył? Czy to znaczy, że przejrzeli na oczy ? Nie kapnęli się ,że te hotele, baseny, korty, stoły do pingla , czy ścieżki rowerowe maja… Czytaj więcej »

G.a

Przepraszam, skąd pewność, że w sprawie term nic nie robiliśmy, a głosu wcale nie oddałem na obecnego burmistrza w drugiej kadencji. Więc argumenty nietrafione. Nie chce mi się ponownie pisać co jest czynnikiem miastotwórczym czy powodującym zrównoważony rozwój miasta o kilku podstawach, ale to prosty skrót w tejże kolejności- IPMUR. Pisaliśmy o tym dawno.Z drugiej strony nikt nie oczekuje fabryki na 1000 ludzi. a to samo da miastu np 20 f/ 50 ludzi i to nawet będzie bezpieczniej.Miasto nie wyżyje i nie rozwinie się z usług czy rozrywki. Przegapiono ten czas, gdy była szansa na ściągnięcie inwestorów zajmując się jego brukowaniem. Zakłady pracy to pewniejsza inwestycja i stała, a już na pewno niezależna od pogody. Kto nam taki pasztet przygotował wiemy wszyscy, co gorsza brali sporą kasę za te coś i to bez żadnej odpowiedzialności, a teraz martwcie się sami ? Nie wiem po czym wywnioskowałeś, że jestem przeciw wykończenia… Czytaj więcej »

Anonimowo

A ja słyszałem że nowy Burmistrz ma nowego inwestora ma powstać wielka stocznia nad £yną wszyscy będą mieli prace , a nowe statki będziemy sprzedawać do Kaliningradu i za cztery lata Lidzbark będzie miał więcej mieszkańców niż Gdańsk

nienormalny

API co Ty turystyka w lidzbarku po co komu .,Kłębowo zaorane Termy zbędne, przemysł, przemysł a nie turystyka i uzdrowiska. Zbudujmy hute stali lub przetopu gliny. to będzie coś.

Sportowiec

Dostałem tą książkę w prezencie z okazji świąt. Jestem pod wrażeniem. Liczy 495 stron i jak się pobieżnie zorientowałem to kawał historii miasta, nie tylko sport. Gościu musiał się trochę natyrać.
Sportowiec.

biegacz

Byłem na promocji jego książki. Facio miał dość ciekawy wykład.

Erdf

Czy naprawdę nie maja o czym pisać?