Maj 172015
 

_API0984Jak co roku w majową noc zamek lidzbarski otworzył swe podwoje dla mieszkańców. Dzisiejszego wieczoru na dziedzińcu zamkowym zebrało się wyjątkowo dużo ludzi oczekujących przybycia króla Zygmunta Augusta II. Pogoda wręcz zachęcała do wyjścia z domów, do spacerów po zamkowych komnatach, zapewne jest to ciekawszy sposób na spędzenie majowego wieczoru niż oglądanie w TV kolejnych sondaży wyborczych.

W tym roku poza zwyczajowym zwiedzaniem zamku można było spróbować pożywnego kaszotto w dworskiej kuchni, skosztować pitnego miodu, wysłuchać koncertu młodzieży ze szkoły muzycznej. W komnatach zamkowych czekały na gości niespodzianki jak choćby pokaz średniowiecznego makijażu, czy oglądanie nieba z panem Jackiem Drążkowskim. Miłośnicy poezji mogli wysłuchać majowych wierszy pani Teresy Lipskiej, zaś zmęczeni gości mogli przysiąść w Wielkim Refektarzu i obejrzeć film „Szlakiem wybitnych postaci historycznych (Mikołaj Kopernik, Immanuel Kant)”. Zwieńczeniem wizyty było odczytanie wiersza M. Zientary Malewskiej pt.: „Lidzbark” przez biskupa Stanisława Hozjusza, który jak na dobrego gospodarza przystał pożegnał swych miłych gości.

Zmiany na kierowniczym stanowisku przyniosły świeży wiosenny powiew w mury zamkowe, tegoroczna noc muzeów wydaje się być wręcz pachnąca, wszędzie widać kobiecą rękę dbającą o swe domostwo. I choć zamek z zewnątrz otoczony jest rusztowaniem a krużganki osłonięte folią, to dzisiejszy wieczór upłynął w serdecznej, spokojnej atmosferze wolnej od kampanii wyborczej, która wdziera się w każdy zakamarek naszej codzienności.

Kilka zdjęć TUTAJ a poniżej krótkie nagranie wideo z wjazdu Króla Zygmunta Augusta II

 Posted by at 12:50 am
Powiadom o
śpiący

E tam, z takim artykułem!! Żadnego szczucia, pomówień i bluzgów? Nuuuudaaaa.

Harcerz

Debata była żenująca z obu stron. Brak merytorycznych odpowiedzi na pytania , tylko wzajemne oskarżanie się , które to zaczął sfrustrowany Komorowski . Odpowiedzi na pytania to właściwie wypowiedzi kandydatów ciągle w okół tego samego tematu niezależnie od pytania .

Bronisłwa

żenujące to były, jak to powiedział Max – Kolonko ,, otwarte pytania ", czyli ogólne pytania, a na takie ogólne pytania jedynie ogólne odpowiedzi

Artur Sławecki

Chyba poprawnie jest Zygmunt August. Ewentualnie Zygmunt II August jako drugi po Zygmuncie I Starym. Pozdrawiam!

MAK

Poprawnie jest Zygmunt II August 🙂

ggg

Takich zdjęć i relacji w GL nie znajdziesz 😉 No i oczywiście takiej wzmianki cyt "Zmiany na kierowniczym stanowisku przyniosły świeży wiosenny powiew w mury zamkowe"

6Gmin

Niektórzy chcieli artykułu na poziomie GL to i mają;)